İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Amerika`yı Keşfeden "Leif Ericson"

BaySakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2012
Mesajlar:
3.396
Konular:
592
Teşekkür (Etti):
11
Teşekkür (Aldı):
643
Ticaret:
(0) %
18-09-2012 01:05
#1
Amerika`yı Keşfeden "Leif Ericson"
Leif Ericson'ın 970 yılında İzlanda'da Kızıl Eric ve Thorhild'in oğlu olarak dünyaya geldiği rivayet edilir. Babası da Norveçli bir denizci olan Ericson'ın iki erkek ve bir de kızkardeşi vardır.

Ayrıca babası Kızıl Eric Grönland`ı keşfeden kişidir. Kızıl Erik'in keşfini ise, en azından niyet olarak bir keşif olarak adlandırmak biraz iyi niyetli bir tavır olur. kızıl Erik, Iskandinavya'da işlediği bir cinayet nedeniyle Izlanda'ya sürülmüştür. ancak Izlanda'da da pek rahat durmayan bu fevri tavırlı adam, Izlanda'da da cinayet işler. Sonuiçta bir kez daha sürgün edilmesi gerekmektedir ancak artık gönderilecek memleket kahlmamıştır. Bunu üzerine Kızıl Erik tası tarağı toplayıp Bjarni Herjólfsson'dan satın almış olduğu gemi ile batıya doğru yelken açar.
Grönland'a varır ve burada küçük bir köy/koloni kurar. Grönland'a adını veren kişi de Kızıl Erik'tir. 'Yeşil memleket' anlamındaki bu ismi buzlarla kaplı Grönland Anakara'daki vikinglere çekici gelsin diye koymuştur Erik.

Kızıl erik'in en büyük oğlu olan Leif ise bazı denizcilerden, daha da ileride başka topraklar olduğunu duyar. Yemyeşil, verimli topraklar.
Bunu üzerine bir keşif yolculuğuna çıkmak ister. Babasını da ikna eder kendisi ile gelmesi için ancak başta ikna olan kızıl erik, daha zonra yolculuğun başlarında geçirdiği küçük bir kazada ayağını kırmasını bir uğursuzluk işareti sayarak geri döner.

Leif Ericson ve mürettebatı bir süre sonra bu bölgeye tekrar geldiklerinde ırmaklarda yaşayan oldukça iri somon balıklarının fazlalılğı, iklimin Norveç’inkine kıyasla çok daha yumuşak olması, kışın çok az miktar buzun olması ve yıl boyunca yeşil otların görülebilmesinden etkilenmişler ve birkaç da ev inşâ etmişlerdir. Ericson’ın Tırkır adındaki adamı "Tırkır o dönemde bir Türk ismidir, fakat Türklerin o dönemde o coğrafya olan uzaklıkları nedeni ile bu kişinin o dönemde hâlâ Türk isimleri almakta olan bir kavim olan Macarlar’dan olması kuvvetle muhtemeldir". Leif sonradan bölgede yaban üzümleri bulmuş(veya Anakara'nın ilgisini çekebilmek için babası gibi yapmış) ve Leif bunun ardından bölgenin adını ‘’Vinland’’ olarak değiştirmiştir.Yani üzüm/şarap memleketi. Böylece m.s. "1020" yılında Kuzey Amerika kıyılarına ilk kez "İskandinavlar" ayak basmıştır.

Uzun süre araştırmacılar Leif Erikson'un geldiği toprakları belirleyebilmek için yabani üzümlerin yetiştiği bir yöre aramışlardır. Oysa Leif'in babası koca buz kütlesine yeşil diyebilmiş bir adamdı, tabi ki Leif de üzüm yetişmeyen memlekete Vinland diyebilirdi. Bu konuda kesin bilgiler olmamaktadır.


Sonuçta 1960larda iki bilim adamı Vikinglerin, yani Leif ve adamlarının kurdukları köyün kalıntılarını New Foundland'in kuzey ucunda bulurlar. Böylelikle Amerika'yı Kolomb'un değil, Iskandinavların bulmuş olduğu, delilleriyle de kanıtlanmış olur. ki onlar burayı Hindistan da sanmamışlardır.

Leif Ericson’ın hayatının genelinde olduğu gibi nerede ve ne şartlarda öldüğü bilinmemekle birlikte 1020 yılında vefat ettiği rivayet edilir. Kâşifin ölümünden sonra, bugün, dünyanın pek çok yerinde onun ya da koyduğu isimler ile anınla bir çok yer, kuruluş ve mekân vardır. İzlanda’daki Leifur Eiríksson Havaalanı ve adına dikilmiş heykeller bunlardan sadece bir kaçıdır. 1964 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Lyndon Baines Johnson 9 Ekim gününü Amerika Birleşik Devletleri’nde Leif Ericson Günü olarak ilân etmiştir. Günümüzde kendisi hakkında ortaya atılan iddialardan biri de Ericson’ın Hudson Körfezi ya da Büyük Göller yolu ile Minnesota ‘ya kadar ulaştığıdır.

--------------------- TIKLAOsmanlı klübü Katılmak İsteyenler mesaj atabilirler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı