THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Timurlular Kimdir

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.278
Konular:
5521
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
09-02-2014 12:18
#1
Timurlular Kimdir
Timurlular han, hakan gibi unvanlar kullanmamıştır. Timur'un unvanı emir (bey)dir. Cengiz soyundan bir hükümdarı şeklen bulundururdu. Kendi ailesi Kut sahibi olmadığından buna ihtiyaç duymuştur. Ayrıca, Cengiz soyundan bir hanımla evlenmiş ve küregen (güveyi) olmuştur. Küregenlik Moğol geleneğinde önem taşır. Timur'un çocukları da han-hakan unvanını kullanmadılar.


Timurlularda merkez teşkilatında askeri ve mali işlere bakan iki divan (bakanlık) önemlidir. Askeri divana Tavacı Divanı veya Türk Divanı adı verilir. Bu divan bütün askeri işleri yürütürdü.


Ordu Türk onlu sistemine göre teşkilatlanmıştı, Fillerden istifade ediliyordu. Yangın çıkarmada ve sur yıkımında neft (petrol) kullanan birlikleri vardı. Savaşta başarılı olanlara dirlik verilirdi. Bunlara suyurgal denir. Suyurgal sistemi Selçuklu ıktası veya Osmanlı tımarından farklıdır; yurtluk sistemine yakındır.


Mali işlerin görüldüğü divana Divan-ı Mal denirdi. Vergi toplamak, tarımı geliştirmek, para bastırmak, gelir-gider hesaplarını tutmak ve şehirlerin bayındırlık hizmetlerini yürütmek görevlerini yerine getirirdi. Memleket eyaletlere ayrılmıştı. Başlarında mirza (emir oğlu) bulunurdu. Şehirlerin idaresini daruga unvanlı kişiler yürütürdü. Bunlara hakim de denirdi. Yörenin; adli, askeri ve idari işlerine bakarlardı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler