İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Artuklu Beyliği Tarihi Nedir

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.443
Konular:
5532
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
3137
Ticaret:
(0) %
09-02-2014 12:18
#1
Artuklu Beyliği Tarihi Nedir
Anadolu'nun fethinde büyük hizmetleri geçen Oğuzların Döğer boyundan Artuk Bey'in çocuklan tarafından kurulmuştur. Diyarbakır kuşatması sırasında Sultan Melikşah'la arası açılan, Anadolu fatihlerinden Artuk Bey, Suriye Selçuklu Sultanı Tutuş'un hizmetine girdi. Kendisine Kudüs dirlik olarak verildi. Artuk Bey'in ölümünden sonra, oğullan Sökmen ve İl-Gazi beyler tarafından yönetildi. Kudüs'ün Fatımiler tarafından zaptı üzerine Diyarbakır'a çekildiler.


Sökmen ve İl-Gazi beyler Artuklu Beyliğini kurdular (1101). Güneydoğu Türkiye'de kurulan bu beylik üç kol halinde hüküm sürdü: Sökmen Bey tarafından kurulan Hasankeyf ve Amid (Diyarbakır) kolu (1102). Harput, Palu ve Sürt'i içine alacak şekilde genişledi. Haçlılarla mücadelesi ile tanınan bu kol, Eyyubi ve Türkiye Selçuklulara bağlı olarak bir süre yaşadı. Eyyubiler tarafından ortadan kaldınldı (1232).


il-Gazi tarafından kurulan Mardin kolu (1108). Bu' kol Mardin ve Silvan'da hüküm sürmüştür. İl-Gazi ve oğlu Timurtaş Haçlılara karşı başanh mücadeleIerde bulundular. Bir ara Eyyubiler ve Türkiye Selçuklularına bağlanan Artuklular, Karakoyunlularla uzun mücadelelere giriştiler. Sonuçta Karakoyunlu Hükümdan Kara Yusuf, Mardin'i alarak bu kolu ortadan kaldırdı (1409).


Hasankeyf ve Diyarbakır Artukoğullarından Ebu Bekir tarafından kurulan Harput kolu (1185). Harput'ta ilk Artuklu hakimiyeti 1112' de Hasankeyf Artuklulanndan Belek Gazi tamfından sağlanmıştır. Hasankeyf kolundan ayrılarak kendi başına hareket eden Ebu Bekir, Harput'ta yeni bir Artuklu kolunun kuru- . cusu oldu. Beylik bir ara Celaleddin Harezmşah'ın hakimiyetine girdi. Türkiye'nin siyasi birliğini sağlamaya çalışan Alaeddin Keykübad, 1234 yılında Harput Artuklularını ortadan kaldırdı.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı