İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Mengücekliler Tarihi

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.443
Konular:
5532
Teşekkür (Etti):
244
Teşekkür (Aldı):
3137
Ticaret:
(0) %
09-02-2014 12:19
#1
Mengücekliler Tarihi
Beylik, Alp Arslan'ın komutanlarından Mengücek Bey tarafından kurulmuştur (1080). Mengücekler, Erzincan, Kemah, Divriği ve Şebinkarahisar'da hüküm sürmüşlerdir. Beyliğin ilk merkezi Kemah'dı. Mengücek Bey Anadolu'da giriştiği başanlı fetihler dolayısıyla, özellikle bu bölge halkı arasındaevliya (veli) olarak kabul ediliyordu. Ölümünden sonra biri Kemah-Erzincan, diğeri Divriği olmak üzere iki kola ayrıldı.


Bunlardan Kemah-Erzincan Mengücekleri İshak Beyoğlu. Davud Şah tarafından kuruldu (1142). Bu kolun en önemli hükümdan Behram Şah, beyliğini 60 yıldan fazla yönetti. Bu devirde Erzincan önemli bir ticaret ve kültür merkezi haline geldi. Bilinen ilk Mengücek parası da Behram Şah'a ait olup 1167 tarihlidir. Behram Şah Selçuklulara bağlandı. Onun ölümünden sonra Sultan Alaeddin Keykubad Mengücekli Beyliği'nin bukoluna son verdi (1228).


Mengüceklilerin Divriği kolu ise İshak Bey'in diğer oğlu Süleyman Bey tarafından kurulmuştu (1142). Mengüceklilerin Divriği kolu da Gürcü1er ve Rumlara karşı Selçuklular ve diğer Türk beylikleriyle birlikte hareket ettiler. Bu kol da Selçuklularm hakimiyetini kabul ederek ortadan kalktı (1252). Mengüceklilerin Divriği kolu, günümüze kadar gelen sanat (mimari) eserleriyle tanınır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı