THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Ahmet Yesevi ve Alp Erenler Tarihi

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.272
Konular:
5520
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
0
523
09-02-2014 12:23
#1
Ahmet Yesevi ve Alp Erenler Tarihi
Bugünkü Kazakistan Cumhuriyeti'nin Türkistan şehrine bağlı Yesi'de dünyaya gelen ve hayatını orada sürdüren Hoca Ahmet Yesevi, hem Anadolu'un, hem de Rumeli'nin Türkleşmesinde etkileri uzun yıllar hissedilen en önemli manevi mimardır. Onun ortaya çıktığı dönem, Büyük Selçuklu Devleti'nin, Türkistan'dan İstanbul ve Çanakkale Boğazlarına kadar uzanan büyük coğrafyayı ve bütün İslam dünyasını birleştirdiği ve millet ve devlet hayatındaki mucizevi yükselişin başladığı dönemdir.


Bu dönemde O, Türk milletine manevi destek olmuş; hatta kendisinden sonra yüzyıllar boyu devam eden ve Türk milletinin Viyana önlerine kadar gidişini hazırlayan ruhun, manevi miinarlığını verdirecek dereceye ulaşmıştır. Bir anlamda kendisinden sonra yaşanan Türk asırlarının manevi piri olmak vasfını kazandırmıştır.


Zira O'nun irşad için yeni vatanıaşan Anadolu'ya gönderdiği halefleri, yüzyıllar boyunca nesilden nesile devam edecek şekilde Ah-met Yesevi'yi ve onun "Hikmetlerini" (öğretilerini) yüzyıllar boyunca yaşatacaklardır. Bunlar "Alp Erenler" veya Selçuklu Devleti'nin kurulduğu Horasan'a nispetle "Horasan Erenleri" olarak adlandırılırlar.


Ahmet Yesevi Hazretlerinden Anadolu'ya ulaşan halkalar arasında Sarı Saltuk Baba, Ahi Evren, Yunus Emre, Geyikli Baba, Somuncu Baba, Hacı Bayram Veli ve Budin fethinde yer alan Gül Baba 'ya kadar uzanan binlerce pirin varlığı, Ahmet Yesevi'nin kendisinden sonraki yüzyıllara manen hükmedişinin ifadesidir.


Anadolu'nun manevi fatihleri durumunda olan bu din ulularının ve önderlerinin kurdukları dergahlar, tekkeler ve zaviyeler, Anadolu' da büyük merkezlerde ve bilhassa Bizans uç bölgelerinde yayılmışlardı. Bu manevi önderler, pirler, erenler, alp-erenler, dervişler, ahiler, esas itibarıyla Türkistan'da Ahmet Yesevi'nin muhitinde yetişen "alp" kişilerdi. Bilindiği üzere "alp kişiler" temiz ahlaklı, her nevi faziletleri kendisinde birleştiren kahraman ve er kişilerdi. Bu alp kişileri, Türklerin İslamiyet'i kabulünden sonra "ermişler" arasında görmekteyiz.


Savaş sırasında İslam'ın cihat anlayışına uygunşekilde orduya katılan bu kahraman kişiler barış zamanında temiz ve faziletli karakterleriyle Türk milletinin manevi mimarları olmaktaydılar. Bu zatların kurdukları, esnaf ve sanatkarları bir araya toplayan "Ahilik teşkilatı", Anadolu Türkiyesi'ne sanat, ticaret ve esnaflıkta faziletli, ahlaklı ve karakterli bir yapıyı getirecektir.


Ahmet Yesevi okulunu takip eden alp-erenler, Anadolu'yu Türkleştirmede öylesine etkili olmuşlardır ki, yaşadıkları yerler kendi adları ile anılır olmuştur. Anadolu'daki Türk-İslam mührünü en iyi aksettiren "yer adları" arasında bu manevi mimarların isimlerini şu şekilde görmekteyiz: Seyit Gazi, Hacı Bektaş, Seydi-Şehir (Seyit Harun ile alakalı), Geyikli (Geyikli Baba ile ilgili), Emir Sultan, Ahi Mesut (şimdi bozulmuş hali ile Etimesgut), Ahi Boz, Ahi Evren, Sorguncuk Ahi (Bilecik bölgesinde yaşamış Ahi Piri), Balı Şeyh (Şeyh Ede-Balı ile ilgili), Karaca Ahmet, Battal Gazi, Sarı Saltuk, Babadağ, Baba-eski, Yalvaç (Türkçe'de veli manasına gelir) Sarı Yahşi, Yunus Emre, Hacı Bayram Veli, Mevlana, Şeyh Sadreddin Konevi, Tapduk Emre, Nasrettin Hoca.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler