THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Türk demek Osmanlı demek mi?

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.272
Konular:
5520
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
0
447
09-02-2014 17:46
#1
Türk demek Osmanlı demek mi?
Türk demek Osmanlı demek mi?


“Türk ****** ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.” diyor Ulu Önder Atatürk... Ancak son zamanlarda bazı kişi ve kurumların Türklüğü Osmanlı ve İslam'la sınırlandırma gayreti içinde olduklarını görerek şaşırıyorum. Türkler yaklaşık 6000 yıllık bir tarihe ve soylu bir geçmişe sahiptir.

Ulu Önder Atatürk de TBMM’de yaptığı bir konuşmada, bütün dünya Türk adını benimsemiş yüz milyondan fazla kişinin yaşadığını belirtip, bu adın Hz. Nuh’un Türk adındaki oğlundan gelmiş olabileceğine dikkat çekmektedir. Tevrat kaynaklı bir rivayete göre, Türkler ve Türk adı, Hz. Nuh’un üç oğlundan biri olan Yafes’in oğlu Türk’ten gelmektedir. İran kaynaklarından Avesta’daki bir rivayete göre de Türk adı, dünyayı oğulları arasında paylaştıran Feridun’un Türk ve Çin ülkelerini bağışladığı oğlu “Tur” veya “Turac”ın adından gelmektedir.

Türkler İslamiyetten önce Hun İmparatorluğu, Göktürk Kağanlığı, Hazar İmparatorluğu, Avar İmparatorluğu, Karluklar, Bulgarlar Devleti ; İslamiyetten günümüze kadar Karahanlı Devleti, Gazneliler Devleti, Selçuklular Devletleri, Anadolu Beylikleri, üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti başta olmak üzere pek çok kez tarihe adlarını altın harflerle yazdırmışlardır.

Türkler Ergenekon, Bozkurt, Manas ve Oğuz Destanlarıyla; Dede Korkut, Alp- Er Tunga, Bilge Kağan gibi bilge kişileriye; Attilla, Oğuzhan, Alpaslan, Satuk Buğra Han, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim, Mustafa Kemal Atatürk gibi komutanlar, Ali Kuşçu, İbni Sina, Piri Reis, Akşemseddin, Uluğ Bey gibi bilim insanları Türk adını günümüze dek yaşatmışlardır.

Eski Türklerde eslerini seçmede özgür olan kadınlar diledikleri kimse ile evlenirlerdi. Oldukça geniş haklara sahip olan Türk kadınları eşlerini şikâyet edebilir ve onlardan ayrılabilirlerdi. Eski bazı Türk topluluklarında çok kadınla evlilik görülüyorsa da Türklerde genelde tek eslilik vardır. Oğuz Türkleri hakkında bilgi veren Oğuz destanlarındaki kahramanlar tek kadınla evlidir. Kadınların kuma ve ortakları yoktur. Türk toplumsal ve sosyal hayatı hakkında bilgi veren kaynaklardan biri olan Dede Korkut Hikâyeleri'nde de ikinci bir kadın yer almaz. Dede Korkut Hikâyeleri'nin kahramanlarından biri olan Dirse Han ****** olmadığı için esine darılsa da ikinci bir kadın almayı düşünmemiştir. Türk kitabelerinde hiçbir şekilde çok kadınla evlenmeye dair ifade yer almaz.

Osmanlı daha çok İstanbul ve Rumeli'ye önem verip pek çok değerli eserini buralarda yaptırmıştır. Selçuklu Devleti ise Anadolu'da çok değerli yapılara imza atmıştır. Günümüzde bir kısmı ayakta olan bu yapılar arasında külliyeler, camiler, kervansaraylar, darüşşifalar (hastane),mescitler, köprüler bulunmaktadır.

Günümüzde sadece ülkemizde değil ; Orta Asya' da , Kuzey Kıbrıs' ta, dünyanın farklı coğrafyalarında çeşitli dinlereve kültürlere mensup milyonlarca Türk yaşamakta, değişik Türk lehçeleriyle kültürlerini yeni nesillere aktarmaktadır. Ben bu büyük Türk Ailesinin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum. Biz Türkler hep vardık, hep var olacağız. Hiç kimse bundan rahatsızlık duymasın. Kısacası Türklük demek Osmanlıyı inkar etmek olmadığı gibi ; Osmanlıcılık da Türklerin binlerce yıllık tarihini inkar etmemelidir...
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler