THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Atlı Kızaklar, Kışa Hazır

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.278
Konular:
5521
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
09-02-2014 17:58
#1
Atlı Kızaklar, Kışa Hazır
Türkiye'nin önemli kayak merkezleri arasında yer alan Sarıkamış ilçesinde turizm amaçlı kullanılan kızaklı atlara, kışlık için kancalı nal takılmaya başlandı.

Kent merkezinde vatandaşların vazgeçilmez ulaşım aracı olan, Bayraktepe Kayak Merkezi'nde de gezinti amaçlı kullanılan atlı kızaklar, yaz aylarında yük taşımacılığında kullanıldı.

Kışın da yerli ve yabancı turistler tarafından gezi amaçlı kullanılan kızaklı atlara, nalbantlar tarafından kancalı nal çakılıyor. Sarıçam ormanlarının arasında turistlere gezinti imkanı sunan kızak sahipleri, yeni sezon için hazırlık yapıyor.

Kızak sahipleri, yazlık için takılan nalları söktürerek, yerine buz ve kardan etkilenmemesi için kışlık nal taktırıyor. Atlı kızakçı ve aynı zamanda nalbant olan Bülent Göğdaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yazın at arabacılığı, kışın da atlı kızakçılık yaptığını belirterek, kış hazırlıkları kapsamında kızakların bakımı ve atların nallarını değiştirdiklerini söyledi.

Tepe Mahallesi'nde evinin bahçesinde atlara nal çaktığını ifade eden Göğdaş, hem kendi hem de diğer kızakçıların atlarına kışlık nal taktığını vurguladı.

Göğdaş, "Bölgemizde yoğun kar yağdı. Biz de kışın gelmesiyle karın yağmasıyla beraber atların yazlık nallarının söküp yerine kışlık nalları taktık. Nasıl ki kış sezonu başlamadan arabaların lastikleri değişiyorsa biz de atlarımıza kancalı kış nalı takıyoruz. Bu kancalı nalları arabaların çelik makaslarından yaptırıyoruz. Çünkü kar ve buzu daha iyi tutsun ve güvenli olsun istiyoruz" dedi.

Atların ayağındaki yazlık nallar söküldükten sonra ayak tırnaklar temizleyip, tesviyesini yaptıklarını anlatan Göğdaş, nalları takılan atların kızaklara koşulup test sürüşünden geçtikten sonra iş başı yaptığını vurguladı.
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler