THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Tarlasında Yetiştirdiği Kabaklardan Avize Yapıyor

TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.272
Konular:
5520
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
0
465
09-02-2014 18:03
#1
Tarlasında Yetiştirdiği Kabaklardan Avize Yapıyor


MURAT ASİL - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da girişimci Melih Eroğlu (50), kendi tarlasında ürettiği su kabaklarından avize yapıyor.

Nevşehir'in Göreme beldesinde yaşayan Eroğlu AA muhabirine yaptığı açıklamada, su kabaklarından avize yapmaya 12 yıl önce hobi olarak başladığını, birkaç sene önce de bu işi meslek haline getirdiğini söyledi.

Kabakların avizeye dönüşmesinin uzun ve incelik isteyen bir süreç olduğunu, bir kabağın avize olana kadar 6 aşamadan geçtiğini anlatan Eroğlu şöyle devam etti:

"Kabakları önce sıcak suda yıkıyorum. Daha sonra özel bir aletle kabağın arka tarafından içini açmaya başlıyorum. Ardından matkaba bağlı çelik tel ile iç temizliğini yapıyorum. Çok farklı boyutlarda ve şekillerde kabaklar var onların özelliğine göre üzerlerine yapmak isteğim figürleri çiziyorum. Daha sonra 6 milimlik tığ ile boncuklar için delik açıyorum ve desenleri oluşturacak farklı renklerdeki boncukları bu deliklere çakıyorum. Ardından bir kat vernik atıyorum. 24 saat kurumaya bırakıldıktan sonra ikinci kat verniği atıyorum. Bu işlem kabağa parlaklık veriyor ve koruyor."

Avize yaptığı kabakları kendi üretiyor

Önceleri piyasadan kabak topladığını daha sonra işi geliştikçe kabak ihtiyacını karşılamak için Mersin'deki tarlasında yetiştirmeye başladığını anlatan Eroğlu, Mersin'de 2 dönümlük bir arazide yetiştirdiği su kabaklarını yaş olarak Göreme'ye getirdiğini ve tüm işlemleri burada gerçekleştirdiğini belirtti.

Her kabağın boyutunun ve dokusunun farklı olduğunu bundan faydalanarak yılan, ördek gibi hayvanlara benzeyen avizeler de yaptığını ifade eden Eroğlu, "Kabağı temizleme ve kurutma aşamasının arkasından insanın yaratıcılığı devreye giriyor. Orada biraz zorlanıyorum. Çünkü aynı şekilleri çizmek, aynı desenleri yapmak pek işime gelmiyor. O yüzden farklı figürler, farklı desenler, çiçektir, böcektir, hayvan figürleridir, insan silüetleri yaparak kendime özgü ürünler ortaya koyuyorum" diye konuştu.

Genelde Mevlana, semazen, anka kuşu, havarilerin, manastır ve kiliselerin figürlerini avize üzerine yansıttığını ve yaptığı eserlere yabancı turistlerin daha fazla ilgi gösterdiğini dile getiren Eroğlu şunları kaydetti:

"Brezilya, Arjantin ve özellikle İtalya'dan gelen turistler bu ürünleri seviyor. İtalyanların geleneksel el sanatları eğitimleri var. Onlar çok ilgililer. Turistler ilk başlarda orta boy kabaklardan yapılan avizelerden alıyorlardı. Ülkelerine giderken valizlerine sığdırabilmek için. Şimdilerde ise 1 metre, 1,5 metre uzunluğunda avizeleri bile alıyorlar. Yanında ***ürebilen ***ürüyor, ***üremeyen kargoya veriyor."

--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler