THT DUYURU

chat
Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
Seçenekler

Dünyayın Mimarisi

osmanM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
02/2014
Mesajlar:
870
Konular:
486
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
123
Ticaret:
(0) %
1
504
25-02-2014 17:22
#1
*Japon deprem uzmanlarının, tüm dünyada depreme karşı en dayanıklı yapının Osmanlı ahşap karkas sistemi olduğunu açıkladılar

*1894 İstanbul depreminde, kalitesiz ahşap yapıların bile yıkılmamış, yanlarındaki güzel, yeni ve demirle bağlanmış kagir yapılar tümüyle yıkılmıştı.

*ABD'deki konutların yaklaşık yüzde 90'ı ahşaptır.

*Tarihten günümüze ulaşan en güzel sarayların, tapınakların ve diğer görkemli yapıların hiçbirinde beton kullanılmamış ve binlerce yıldır ayakta kalmışlardır

*Bugün gerekli önlemler alınır, ahşaba dönülürse ve doğa da bize 20 yıl "avans" verirse, Türkiye'nin tüm deprem riskinden 20 yıl içerisinde tümüyle kurtulurdu

*Venedik şehri 118 tane ada üzerine kurulmuştur.

*1996 yılında Londra'daki İngiliz Kütüphanesi'ne ilk kitaplar geldiği zaman davetliler arasında bulunan kütüphanenin mimarı Colin St John Wilson kütüphanede kayboldu ve çıkış kapısını bulamadı.Bir kütüphane çalışanının yardımıyla çıktı.

*Pisa kulesi her yıl bir milimetre eğilmektedir.

*93m yüksekliğindeki Özgürlük Anıtı ilk olarak 1860’lerde, o zamanlar Osmanlı Devleti toprağı olan Mısır’da Süveyş Kanalı’nın açılışı anısına Mısır Hidivi tarafından Fransız bir heykeltraşa (Frederic Auguste Bartholdi) ısmarlanmış, bakır ve çelikten yapılarak tamamlanmış, ama sonradan yaşanan bazı korkular yüzünden (müslüman bir ülkede bu kadar büyük bir heykelin tepki göreceği düşüncesiyle ) Mısır’a dikilmesinden vazgeçilmiş ve Paris’te bir depoya kaldırılmış. Tasarlanan bu ilk heykel Kızıldeniz ile Akdeniz’in birleştiği yere koyulacak firavunlar zamanının giysilerine bürünmüş bir kadın şeklindeymiş ve elinde 'Asya'nın ışığının Mısır'dan geldiğini' sembolize eden bir meşale tutuyormuş. Bu olaydan 20 yıl sonra 1885’te Fransa hükümeti A.B.D ile olan iyi ilişkilerinin bir göstergesi olarak büyük bir heykel yaptırmak istediğinde yine aynı heykeltraşın kapısı çalınmış. Hazır durumda olan heykel depodan çıkarılmış, heykeltraş Bartholdi ve Gustave Eiffel (Eyfel kulesinin mühendisi) birlikte çalışarak bazı değişikliklerle heykeli yenilemişler ve New York sahilinde Ellis Adasına yerleştirilmiş.

*Yapımına 14. yüzyılda başlanan ve 1609'da tamamlanan Japon kalesi Himeji zıplayabilecek şekilde tasarlanmıştı!Kale taşların üstüne inşaat edilmişti.Bir sarsıntı olduğunda taşlar titreşiyordu fakat bina sağlam kalıyordu.

*Paris'te bulunan Versailles Sarayı'nda tam 1300 oda bulunmasına rağmen tuvaleti yoktu.

*Dünyanın en uzun binası 800 metre uzunluğundaki Burj Dubai.Yaklaşık 4,1 milyar dolara mal olan dünyanın en uzun binası Burj Dubai için 330 bin metreküp beton döküldü, 39 bin ton çelik kullanıldı ve toplam 22 milyon saat çalışıldı.
TURKSTFN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
04/2013
Mesajlar:
23.265
Konular:
5520
Teşekkür (Etti):
239
Teşekkür (Aldı):
3009
Ticaret:
(0) %
25-02-2014 17:31
#2
Elinize sağlık bazilerini bilmiyordum
--------------------- Turkhackteam dışında sosyal medya,forum ve gruplarda hesabım bulunmamaktadır .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler