THT DUYURU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

takipci
chat
Seçenekler

Bitki Örtüsü

osmanM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2014
Mesajlar:
870
Konular:
486
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
123
Ticaret:
(0) %
25-02-2014 17:25
#1
Thumbs up
Bitki Örtüsü
*Tüm Avrupa'da 12 bin bitki türü var.Türkiye'de ise 9 bin.

*Son 30 yılda dünya orman örtüsünün beşte biri yok oldu.

*Yetişkin bir ağaç günde 17 kişinin oksijen ihtiyacını karşılıyor.

*Dünya kağıt tüketiminin yarısı geri kazanılsa, her yıl 8 milyon hektar orman alanı korunabilir.

*Dünyamız dakikada 21 hektar orman alanı kaybediyor.

*Her yıl doğaya 7 ağaç borcumuz var.Çünkü ; Bir yıl içinde kullandığımız kağıt-kartonlar ve yaşamsal faaliyetlerimiz için 7 ağaç tüketiyoruz.

*Bir Avrupalı yılda ortalama 300. kg kağıt ve kağıt ürünleri tüketmektedir.

*At kestanesi bir zamanlar bütün avrupaya yayılmıştı ve çok popülerdi. Bunun sebebi ise tam bir yanlış anlamaydı. Türkler Avrupaya geldiklerinde bu bitkiyi getirmişlerdi ve sıtmaya karşı kullanıyorlardı. Bir kelime karışıklığı sonucunda, Türk atlarının bu bitki ile beslendiğinden, nefesinin çok açık olduğu söylentisi yayıldı. Bunun üzerine ünlü Türk atları ile baş edebilecek atlar yetiştirmek için bütün Avrupa at yemi olarak at kestanesi kullanmaya başladı.

*Biri bize sabah kahvaltıda ne otladın dese kızarız; ama aslında doğruyu söylüyordur. Kahvaltıda yediklerimizin çoğu çeşitli çimen türleridir aslında. Yulaf, arpa, buğday, mısır ve şeker kamışı, dışarıdaki çimenler ile çok yakın akrabadırlar. Hep çimenleri kısa biliriz ama 40 metreyi bulan bambu da bir çimendir. Ayrıca bambular bir günde 1 metre kadar büyüyebilirler.

*Mallow yabani otunun yaprakları gün boyunca güneşi izler. Daha ilginç olanı güneş battıktan sonra otomatik olarak, sabah güneşin doğacağı yere dönüp beklemeye başlar.

*Bir portakal ağacı yüz yıldan fazla süre meyve verebilir. 1421 yılında Fransa’ya getirilmiş olan bir portakal ağacı tam 473 yıl boyunca meyve vermeye devam etmiştir.

*15 bin çeşit pirinç türü vardır. Petunya ile patates birbiri ile akrabadır ve soğan aslında bir tür zambaktır.

*En ağır ağaç, kökleri ile birlikte 6.720 tondur. En uzun ağaç ise Avustralya'da bulunmuş olup 150 metre yüksekliğindedir.

*Japonların olağanüstü lezzetli kavun yetiştirmek için uyguladıkları bir yöntem vardır. Tohumu ektikten sonra bir tohumdan birçok tomurcuk çıkmasını beklerler. Sonra bu tomurcukların biri dışında tümünü toplarlar ve o tek tomurcuk tüm diğer kardeşlerinin köklerini de kullanarak topraktaki tüm besini alır ve tüm kardeşlerin lezzeti bir tek kavunda toplanmış olur.

*Salatalık aslında bilimsel açıdan sebze değil, meyvedir. Sıkı durun, ama patlıcan, kabak, domates, kornişon (minik hıyar), bamya...Bunların hepsi aslında meyvedir!

*Sekoya ağacının kabuğu alev geçirmezdir. Sekoya ormanlarında çıkan yangınlar ağaçların içinde olup biterler.

*Meşe ağaçlarına diğer tüm ağaçlardan daha fazla şimşek düşer. Belki de bu yüzden eski Yunanlılar’da meşe ağacı şimşek ve gök gürültüsü Tanrısı Zeus’un ağaçları olarak kabul görürdü.

* Ağaçların gövdesi ile dalları aynı açıyla dururlar ve bu açı, ağaç yapraklarının ana damarları ile yan damarları arasındaki açının aynıdır.

*Muz kendi kendine yayılmaz, mutlaka insan eli ile dikilmesi gereklidir. Bilimsel açıdan da muz ağacı, aslında ağaç değil ‘ot’ kabul edilmektedir. Odunsu yapılı olmayan bitkiler arasında en yaygın olanı muzdur.

*Afrika Baobab ağaçlarının gövdeleri bazen boyları kadar geniş ( ya da uzun) olabilmektedir.

*Şişe mantarları ağaç kabuklarından yapılır.

* Pusula ağacı adı verilen bir ağaçın kök yaprakları yaz ortasında tam olarak kuzeyi göstermektedir.

* Sumatra Adası’nda yetişen bir tür nilüfer olan calla nilüferinin boyu yaklaşık 2.5 metreye, eni de yaklaşık 3.5 metreye kadar büyüyebilmektedir.

* Dünya üzerinde gül türlerinin yüzde 80’i Asya kökenlidir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler