İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Muradiye Külliyesi

osmanM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2014
Mesajlar:
870
Konular:
486
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
123
Ticaret:
(0) %
09-03-2014 11:41
#1
Muradiye Külliyesi
Fatih’in Aile Kabristanı: MURADİYE TÜRBELERİMuradiye Külliyesi’nde yer alan türbeler bir Osmanlı Hanedan Mezarlığı mahiyetindedir.

Muradiye Türbeleri adeta Fatih’in aile kabristanıdır. Zira Fatih’in annesi, babası, ebesi, zevcesi, oğulları, torunları hep bu türbelerde yatmaktadır. Asırlık çınarların gölgelendirdiği, fıskiyeli havuzlardan su seslerinin yayıldığı, “asude” bir bahçenin içinde, Muradiye Camiinde çiniler katı bir geometriye uymaksızın dağılmış bulunan irili ufaklı Muradiye Türbeleri, “derviş meşrepli” Osmanlı mimarisinin, diğer kültür ortamlarında hemen daima ürkütücü ve soğuk olan mezar mimarisine giydirmeyi başardığı huzur verici kisvelerin şüphesiz en güzelidir.Türbelerin önünde devrilmiş bir ulu çınar gövdesi dikkati çeker. Büyük ihtimalle II. Murad döneminden kalan yaklaşık 600 yıllık bir ağaçtır. Yıkılmış Osmanlı çınarını hatırlatan bu ulu ağacın kökünün bulunduğu yere yeni bir çınar dikilmiştir. Muradiye türbeler topluluğunda toplam on iki türbe mevcuttur.Bu türbelerin ilki Fatih’in annesi için 1449’‐ da yapılmış Hatuniye Türbesi ile babası II. Murad’ın 1451’de yapılan türbesidir.Fatih’in daha sonra oğlu Şehzade Mustafa, zevcesi Gülşah Hatun, ebesi Gülbahar Hatun için buraya türbe ilave ettirmesini Fatih’in bu yakınlarını anne ve babasının yakınına defnetmek arzusuyla izah etmek mümkündür.Fakat bundan sonraki dönemde Muradiye’de adlarına türbe inşa edilmiş veya bu türbelerden birine gömülmüş olanların çoğu, taht veya iktidar mücadelesini kaybederek büyük dramlar yaşamış şehzadeler ile onların yakınlarıdır. Bunlar arasında Cem Sultan, Şehzade Ahmet ve Şehzade Mustafa en meşhurlarıdır Mahidevran Sultan, 1580 yılında ölümüyle birlikte oğlunun bulunduğu türbeye gömüldü.

2. Murat ile şehzade Cem Sultan'ın türbelerinin bulunduğu Muradiye Külliyesi, dünyadaki en büyük külliyeler arasında yer alıyor


--------------------- Erkek olmak alın yazısı olsada,
ADAM Olmak Her Kula Nasip Olmaz..!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı