İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Bafa Gölü Tabiat Parkı | Aydın

osmanM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2014
Mesajlar:
870
Konular:
486
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
123
Ticaret:
(0) %
09-03-2014 16:14
#1
Bafa Gölü Tabiat Parkı | Aydın
Ege bölgesinde Aydın ili Söke ilçesi sınırları içerisindedir.

Ulaşım: Bafa gölü; Söke ilçesine 25 km.uzaklıkta Büyük Menderes deltasının hemen güney doğusundadır. Karayolu ile ulaşmak mümkündür.
Özelliği: Bafa gölü;ülkemizde az bozulmuş ender kıyı sulak alanlarından biri olan Büyük Menderes Deltasının jeomorfolojik gelişimi sonucunda Ege denizinin bir koyu iken göl halini almıştır. Gölün maksimum derinliği 25 metreye ulaşmaktadır. Gölün ana su kaynağı Büyük Menderes nehri taşkınları ve çevresindeki dağlardan gelen yeraltı ve yerüstü sularıdır.

Göl çevresi bitki örtüsü;ılgınlardan zeytinliklerden ve çam ormanlarından meydana gelir. Bafa gölü, Büyük Menderes deltasının saklı olduğu ekosistem özelliklerini bünyesinde barındırmakta ve nesli tehlike altında bulunan birçok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı yaratmaktadır.

Bölgede gözlemlenen başlıca kuş türleri;tepeli pelikan, cüce karabatak ve deniz kartalıdır. Ayrıca 300.000'nin üzerinde değişik türden kuşlara kışlak alanı niteliğindedir.

Gölün 700-plakton ve su bitkileri açısından çok zengin olması birçok balık türünün gölde yaşamasına imkan sağlamaktadır. Ayrıca kültürel özelliği açısından, Beşparmak dağlarının göle dik inen güneybatı eteklerinde antik Heraklia kenti bulunmaktadır.

Antik kent içerisinde kurulduğu dönemi karakterize eden; Athena Tapınağı, Agora, Konsey Binası, Hamam, Tiyatro, Nymphaion(Çeşme Binası), Endymion Tapınağı bulunmaktadır.

Bu kaynak değerinin korunması ve devamlılığının sağlanması amacıyla 12281 hektarı 1994 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Park içerisinde ziyaretçi merkezi, kamping, günübirlik kullanım alanları, yürüyüş patikaları ve kuş gözlem istasyonları düzenlenecektir.

(Kültür ve Turizm Bakanlığı)


Bafa Gölü; Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes Irmağı’nın ağız kesiminin doğusunda göldür. Yüzölçümü 60 km^2, deniz düzeyinden yüksekliği 2 m. Beşparmak Dağı ile Labada Dağı arasında yer alır. Irmağın, Beşparmak Körfezi’nin ağzını alüvyonlarla doldurması sonucunda oluşan göl, Aydın ve Muğla illeri sınırları içerisinde kalır.

Çevresi yaklaşık 50 km, doğu-batı yönündeki uzunluğu 16 km, kuzey-güney yönündeki genişliği 6 km, en derin noktası güneyde Mersenet açıklarında 30 m’dir. Kıyıları oldukça girintili çıkıntılı olup batısında kuzeye doğru oluşturduğu geniş körfeze Burgaz Gölü adı verilir. Körfezin giriş yerinde göle doğru uzanan yarımadaya Yayla, uç noktasına Keçi Burnu adı verilir. Batısında, Büyük Menderes’in aşağı çığır ovasının (Balat Ovası) yer aldığı göl, fazla suyunu kısa bir ayak aracılığıyla (Kanlı Azmak) Büyük Menderes’ e boşaltır.

Gölün üzerinde, bazılarında tarihsel yıkıntıların bulunduğu küçük adalar vardır. Uyuz Ada ve Gâvur Kalesi bunların başlıcalarıdır. Yağmur suları ve küçük dereler içinde çeşitli yerlerde kaynayan pınarlarla beslenen gölün, suyu biraz acıdır. Kültür balıkçılığı (kefal, sarıbalık, yaym), kerevit yetiştiriciliği Bafa halkının önemli geçim kaynağıdır. Gölün Balat Ovası yakasındaki sığlık kıyıları, göçmen kuşların konaklama ve üreme alanıdır.İÖ 8. yüzyılda Büyük Menderes ağzında bir koy durumunda olan ve Latmos adını taşıyan koyun doğusundaki Heraklia, Menderes Körfezi ağzındaki Miletos önemli liman kentleriydi. Zamanla Büyük Menderes’in taşıdığı alüvyonların körfezi doldurması sonucu, Latmos Koyu’nun ağzının kapanmasıyla göle dönüştü. Bafa Gölü’nde balık işletmeciliği, uzun yıllar ihaleyle tüccarlar tarafından yürütüldü. Balıkçıların, 1970′ lerde başlayan, balığı kendi adlarına tutma çabaları sonucu 1978′de kamulaştırılarak Bafa Gölü Su Ürünleri Kooperatifi kuruldu.--------------------- Erkek olmak alın yazısı olsada,
ADAM Olmak Her Kula Nasip Olmaz..!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı