İPUCU

Genel Kültür Örf adetlerımız vede toplumumuzun vede bızlerın bılmesı gereken konular

Seçenekler

Çolaklı | Manavgat-Antalya

osmanM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2014
Mesajlar:
870
Konular:
486
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
123
Ticaret:
(0) %
09-03-2014 18:19
#1
Çolaklı | Manavgat-Antalya
ÇOLAKLI sırasıyla RomalılarBizanslılar.Selçuklular ve Osmanlılar egemenliğinde kalmıştır.Hıristiyanlığın Anadolu da yayıldığı M.S.II-VII. Yüzyıllar boyunca Bizans şehri olarak önemini korumuş hatta M.S II yüzyıllarda parlak dönemlerini yaşar biçimde imar görmüş VII yüzyılın ortalarında Arapların sürekli yağma ve saldırıları bölgeyi büyük ölçüde zarara sokmuş bu duruma engel olmak isteyen Bizanslılar bölgeyi korumak için özel bir donanma kurmuşlardır.Arapların yağma ve baskısına dayanamayan bizanslılar şehirlerini boşaltmak zorunda kalmışlardır.Bizanslılar bölgede her nekadarda küçük guruplar halindede olsa yaşamlarırnı sürdürmeye devam etmişlerdir.


Daha sonra Bölge Selçukluların egemenliğine geçmiş ve bu dönemden sonra bölge tamamen türkleşmiştir.Aslı aşiret olan yöre halkı hayvancılığa müsait olması sebebiyle bölgeye gelmişlerdir.Yazları buradakışları Torosların eteklerine göçerek yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Çolaklı aşireti önceleri dağınık bir halde konar- göçerdi. Ömürleri sahilden başlayarak Eynif ovası Akdağ Melik yaylası Bakaran-Küpe yaylası Şakiroğlu çeşmesi Çorbacı pınarı Toyalanı Durak (Kirli) Zekeriya Huğlu Mehramkolu (Kayabaşı) Çetmi Adaköy Gemboz(Bozova) Toka yaylası arasında geçerdi.Nüfusun çoğu ahşap evlerde veya çadırda yaşardı.Çolaklıda yaşıyan halkın çoğunluğu Avşar boyundan olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra Karakoyunlu İğdirBozahmetliSarıkeçili soylarıda mevcuttur.

Aşiret çoğalınca askerlik nüfus mali işler asayiş konularında bir kısmı Evrenköyüseki ve Yavrudoğan muhtarlıklarına bağlandılar. İstiklal Savaşından önce aşiret muhtarlığı kuruldu.Aşiret muhtarlığı 1952/1953 yılına kadar devam etti. Çolaklı aşireti devlet işlerinde adliye maliye askerliknüfus eğitim asayiş vs. hizmetlerinde ise Taşağıl nahiyesine bağlıydı.Çünkü Taşağıl 1930 yılında nahiye yapılmıştı.


Çolaklı aşireti eski devirde köyün ileri gelenlerinden oluşan “İhtiyar heyeti” ve bu heyetin başında bulunan “köy kethüdası” tarafından yönetilirdi.Kethüda’ya kısaca “kahya” denirdi.Köy Kethüdası devlet ve halk arasında ilişkileri sağlardı.

1952 yılına kadar aşiret mührü ile idare edilen Çolaklı aşireti 1952 yılında SekiEverenköy ve Yavrudoğan (Peri-Zeyve)köylerinden toprak alınarak bağımsız muhtarlık haline getirildi. Böylece aşiret muhtarlığı da sona ermiş oldu. Köy muhtarlığı oldu. İdari yönden Taşağıl nahiyesinden ayrılarak Manavgat ilçesinin merkez köyü oldu.Çolaklı’da il aşiret muhtarının kim olduğu bilinmemektedir Çünkü ilçemizde muhtarlarla ilgili bir arşiv tutulmamış. Bir ifadeye göre Yağlılar mahallesinden “YAĞLIOĞLU” lakaplı birisinin olduğu ifade edilmiştir.

Yörükler diğer Türkmen guruplarına göre daha çabuk yerleşik hayata geçtiler .Tarıma daha çabuk uyum sağladılar. Bu hususta devletin büyük teşvik payı vardır. Devlet 1944-1945 yılında Çolaklı Fettahlı Perakende karakeçili Karakoyunlu vs. gibi bazı aileleri toprağa yerleştirmek mamacıyla toprak dağıttı. Eğri bucak Düzgiren Çilekli Gölek gibi ormanlık ve makilik yerleri dağıttı.Amaç makiliği tarıma açmak üretimi arttırmaktır. Tarıma açılan bu yerlerde uzun yıllar tarım yapıldı. Arazi sulamak için Devletsu kanallarını döşedi.Su getirildi.Pamuk,susam kavun karpuzbuğday ekildi.


Çolaklı sahil kesimde 1973 yılından sonra turizm başladı. Hayvancılık ve çiftçilik gün geçtikçe geriledi.Bazı Köylüler topraklarını otel yapmak isteyenlere sattı yerini turizm aldı.

1989 yılında belde olma hakkını kazanan Çolaklı 1990 yılında yapılan ilk yerel (ara)seçimini yaptı veremsen belde oldu.

Son yıllarda Türkiye’nin Turizmdeki hızlı yükselişinden Çolaklıda payını almış eşsiz güzellikteki uzun kumsalı Antalya ya ve diğer tarihi yerlere yakın olması sebebiyle de turizm yatırımcılarının dikkatini çekmiş bugün sahillerinde çok sayıda 4 ve 5 yıldızlı otellerin yükseldiği bir turizm merkezi haline gelmiştir.
--------------------- Erkek olmak alın yazısı olsada,
ADAM Olmak Her Kula Nasip Olmaz..!

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı