İPUCU

Google , Yandex , Alexa , Yahoo Google, Yandex, Alexa ve Yahoo ile ilgili tüm paylaşım ve dökümanlar.

Seçenekler

Google , Yandex , Alexa , Yahoo Hakkında // caginreis

06-02-2019 21:27
#1
caginreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
!
Mesajlar:
1.210
Teşekkür (Etti):
44
Teşekkür (Aldı):
166
Konular:
178
Ticaret:
(0) %
GOOGLE HAKKINDA BİLGİ:Google dünyanın en popüler arama motorudur. 1996 yılında iki doktora öğrencisi olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından bir arama projesi olarak başladı. Stanford Üniversitesi'ndeki öğrenciler. Web sayfalarını yalnızca içerik ve anahtar kelimelere göre değil, her bir sayfaya bağlanan diğer Web sayfalarına göre sıralayan bir arama motoru algoritması geliştirdiler. Bu strateji, diğer arama motorlarından daha faydalı sonuçlar üretti ve Google’ın Web arama pazar payında hızlı bir artışa yol açtı. Google sıralama algoritması daha sonra "PageRank" olarak adlandırıldı ve 2001 yılının Eylül ayında patenti alındı. Kısa bir süre içinde Google dünyanın bir numaralı arama motoru oldu.

Google’ın web sitesine göre, şirketin misyonu "dünyanın bilgilerini organize etmek ve evrensel olarak erişilebilir ve kullanışlı kılmak" tır. Web araması, kullanıcıların bilgilere erişmesine yardımcı olmak için Google’ın birincil aracı olmaya devam ederken, şirket de başka hizmetler de sunuyor.


Bunlardan bazıları şunlardır:

1-Froogle - fiyat karşılaştırma alışveriş
2-Görsel Arama - Web’de
3-Google Grupları’ndaki resimleri arayın - çevrimiçi tartışma forumları
4-Google Haritalar - haritalar ve yol tarifleri
5-Google Araç Çubuğu - indirilebilir bir arama aracı
6-Blogger - ücretsiz bir blog servisi
7-Gmail - Web tabanlı e gigabaytlık depolama alanlı e-posta
8-AdWords - Reklamverenler için reklam hizmetleri
9-AdSense - Web yayıncıları için reklam hizmetleri

Google, o kadar popüler bir arama motoru haline geldi: "Google" terimi artık "arama" ile eşanlamlı olarak fiil olarak kullanılıyor. Örneğin, biriyle ilgili bilgi arıyorsanız, Google’ın arama motorunu kullanarak o kişiyi Google’a ekleyebilirsiniz.

ANLAMI VE KURUCUSU HAKKINDA:

Ünlü bir arama motorunun adı olan 'Google' sözcüğü, 'googol' sayısının bir halidir. Bir googol, 1'i takip eden 100 sıfır ile eşdeğerdir ve gerçekten son derece büyük bir sayıdır. Bu terim İnternette mevcut olan sonsuz ve sürekli artan bilgi hacmini yansıtmaktadır.
'Googol' kelimesi, ünlü Amerikalı matematikçi Edward Kasner'ın yeğeni olan Milton Sirotta tarafından tanıtıldı. Kasner ve James Newman tarafından yazılmış olan 'Matematik ve Hayal Gücü' kitabının lansmanı ile popüler hale getirildi.

Google’ın 1995’te Stanford Üniversitesi’nden bilgisayar bilimi mezunu olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu. Başlangıçta 'BackRub' adında bir arama motorunda birlikte çalıştılar. Bu projeyle ilgili deneyleri yaptıktan sonra, ucuz bilgisayar ekipmanlarını aldılar ve Google'ın bir yurt odasında ilk veri merkezini kurdular.
Google şimdi yaygın olarak en iyi arama motoru olarak kabul ediliyor.


Yandex Hakkında Bilgi:e-Ticaret, ulaşım, navigasyon, mobil uygulamalar ve çevrimiçi reklamcılık da dahil olmak üzere, İnternet ile ilgili ürünler ve hizmetler konusunda uzmanlaşmış bir Rus çokuluslu kuruluştur. Yandex toplamda 70'ten fazla hizmet vermektedir. Hollanda'da kurulan Yandex, öncelikle Rusya'daki ve Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki izleyicilere hizmet veriyor. Şirket kurucuları ve ekip üyelerinin çoğu Rusya'da bulunuyor. Şirketin dünya çapında 18 ticari ofisi var. Rusya'nın en büyük teknoloji şirketi ve% 52'in üzerinde pazar payıyla Rusya'daki internetteki en büyük arama motorudur. Yandex.ru ana sayfası, Rusya'daki en popüler 4. web sitesidir. Ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu'ndaki herhangi bir arama motorunun en büyük pazar payına sahiptir ve Google, Baidu, Bing ve Yahoo! 'Dan sonra dünya çapında 5. en büyük arama motorudur. Yandex'in Rusya pazarındaki ana rakipleri Google, Mail.ru ve Rambler. Şirkete göre, Rus dili kullanıcıları için en büyük avantajlarından biri, arama sorgularında Rusça sapmayı tanıma yeteneğidir. XXX, Vizi Labs, Face.com, Blekko, Seismotech, Multiship, SalesPredict ve Doc + gibi şirketlere yatırım yaptı.YÖNETİM EKİBİ :
Kod:
https://yandex.com/company/people
YANDEX'İN SERVİSLERİ:

Kod:
	
1-Arama ( https://yandex.com.tr/)
2-Harita (https://yandex.com.tr/harita/)
3-Disk (https://disk.yandex.com.tr/)
4-Bilet (https://bilet.yandex.com.tr/)
5-Video ( https://yandex.com.tr/video/)
6-Yandex.browser (https://browser.yandex.com.tr/)
7-Hava Durumu (https://yandex.com.tr/hava/)
8-Görsel (https://yandex.com.tr/gorsel/)
9-Mail (https://mail.yandex.com.tr/)
10- Çeviri ( https://ceviri.yandex.com.tr/)
ALEXA HAKKINDA BİLGİ:Alexa'nın trafik tahminleri, birçok farklı tarayıcı uzantısından birini kullanan milyonlarca İnternet kullanıcısı örneği olan küresel trafik panelindeki verilere dayanmaktadır. Ayrıca, trafik verileri çoğunu, Alexa betiğini sitelerine yüklemeyi ve metriklerini sertifikalandırmayı seçmiş siteler şeklinde doğrudan kaynaklardan topluyor. Ancak, site sahipleri her zaman sertifikalı metriklerini gizli tutmayı seçebilir.

1996 yılında kurulan Alexa, analitik içgörü dünyasında küresel bir öncüdür. Engin deneyim, tüm tuzaklarla uğraştığı ve tüm kara mayınları üzerinde tetiklediği ve zaman içinde herhangi bir sağlayıcının en sağlam ve doğru web analitik hizmetini geliştirdiğimiz anlamına gelir. Alexa; Abd'nin San Francisco, California eyaletinde kurulmuş olan Alexa Internet, Inc. şirketine ait bir internet bilgi sağlayıcı servisidir.
İnternette bulunan tüm siteleri belli başlı bir takım kriterleri baz alarak sıralamaya koyan bir kuruluştur. Web sitelerinin her birini detaylı bir şekilde analiz ederek hem bulunduğu ülke adına hem de tüm dünya üzerindeki derecesini ölçen bir sistem de denebilir. Alexa, 1996 yılında kurulmuş bir şirket olarak çalışmaları oldukça eskiye dayandığı için güçlü bir veri tabanına sahiptir. Bu yüzden her hangi bir internet sitesi için bilgi edinmek istendiği zaman bakılan ilk ölçüm vasıtası olarak tercih edilmektedir.

Alexa ölçümleme yaparken siteye giren kişilerin hareketlerini baz alır ve ona göre bir ölçümleme yapar. Bu kriterler arasında bir kişinin siteye arama motorları vasıtası ile mi girmiş yoksa adresi kullanarak mı diye bakar. Ya da site içerisinde ne kadar sayfaya girdikleri ve o site üzerinde durdukları süreyi dikkate alıp bir analiz çıkarır.

Yahoo Hakkında Bilgi:Bu garip ve oldukça uzun isim 1994 yılında iki elektrik mühendisliği doktora doktora tarafından yazılmıştır. Stanford Üniversitesi'ndeki adaylar: David Filo ve Jerry Yang .


Orijinal adı: "David'in ve Jerry'nin Dünya Çapında Ağ Kılavuzu ", uygun, ancak tam anlamıyla çekici değildi. Sözlüğü, herkesin kolaylıkla hatırlayabileceği ve söyleyebileceği bir terim olan “Yahoo! Daha da önemlisi, Jerry ve David bir yahoo tanımından hoşlandıklarını söylediler: "kaba, karmaşık olmayan, açık olmayan". Sonunda Yahoo! kabaca bir web arama rehberi olarak tanımladı. "Hiyerarşik" terimi Yahoo! veritabanı, dizin katmanlarında düzenlenmiştir. "Kahin" tabiri "hakikat ve bilgelik kaynağı" anlamına geliyordu. Ve "suçlu", Yahoo! işten sörf yaparken veritabanı.


Yahoo Yaratıldı:

Jerry ve David internette gezinmeyi severdi. Web 1994 yılında sadece 5 yaşındaydı ve hala nispeten “küçük” idi, ancak günlük olarak binlerce web sitesi oluştururken hızlı bir şey bulmak oldukça zordu. Böylece, iki öğrenci Yahoo! World Wide Web'e kendi rehberleri olarak. Kendi sözleriyle, “bütün bunları almaya ve yararlı hale getirmek için düzenlemeye çalışıyorlardı.” Jerry ve David, en sevdikleri web sitelerinin listesini Yahoo! veri tabanı. İlk başta, liste yönetilebilir ancak kısa sürede kolaylıkla gezinmek için fazla büyüdü. Bu, büyük listenin kategorilere ayrıldığı zamandı. Bir süre sonra, kategoriler de fazla doldu ve alt kategorilere ayrılmak zorunda kaldı. Elbette bu, Yahoo! 'Nun arkasındaki “bağlam tabanlı” arama konsepti olarak bilinen şey oldu.

İyi okumalar dilerim. // caginreis
Kullanıcı İmzası
Kod:
Benim Hayata Geçirdiklerimi Başkaları Hayal Dahi Edemez ✓
Konu CxFor tarafından (06-02-2019 22:23 Saat 22:23 ) değiştirilmiştir.
atmaca7887, Safer, Plans, akovskiniz Teşekkür etti.

06-02-2019 22:22
#2
atmaca7887 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
-
Mesajlar:
2.293
Teşekkür (Etti):
288
Teşekkür (Aldı):
354
Konular:
128
Ticaret:
(0) %
Gayet özenilerek hazırlanmış sabite alınması gereken bir konu. Başarılarının devamını dilerim.
caginreis Teşekkür etti.
06-02-2019 22:25
#3
caginreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
!
Mesajlar:
1.210
Teşekkür (Etti):
44
Teşekkür (Aldı):
166
Konular:
178
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
atmaca7887´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Gayet özenilerek hazırlanmış sabite alınması gereken bir konu. Başarılarının devamını dilerim.
Sağol atmaca teşekkür ediyorum
Kullanıcı İmzası
Kod:
Benim Hayata Geçirdiklerimi Başkaları Hayal Dahi Edemez ✓
06-02-2019 22:27
#4
Safer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2019
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
407
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
78
Konular:
21
Ticaret:
(0) %
Uğraşılmış emek var ellerine sağlık yararlı sabitlenirse iyi olur (:
Kullanıcı İmzası
Sırtın yere düştü mü, kardeşim dediklerinin bahanesi çok olur.
06-02-2019 22:28
#5
caginreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
!
Mesajlar:
1.210
Teşekkür (Etti):
44
Teşekkür (Aldı):
166
Konular:
178
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
Safer´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Uğraşılmış emek var ellerine sağlık yararlı sabitlenirse iyi olur (:
Teşekkür ederim sabite alındı
Kullanıcı İmzası
Kod:
Benim Hayata Geçirdiklerimi Başkaları Hayal Dahi Edemez ✓
06-02-2019 22:33
#6
akovskiniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
şimdilik Koc
Yaş:
18
Mesajlar:
3.563
Teşekkür (Etti):
181
Teşekkür (Aldı):
909
Konular:
244
Ticaret:
(0) %
Emek kokan bir konuya benziyor, sabite alınabilir. Emeğine sağlık iyi çalışmalar
Kullanıcı İmzası
Herşeyin bir sonu vardır, güzel geçirdiğin zamanların hatrına unutmamak gerek...
06-02-2019 22:40
#7
caginreis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Nereden:
!
Mesajlar:
1.210
Teşekkür (Etti):
44
Teşekkür (Aldı):
166
Konular:
178
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
akovskiniz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emek kokan bir konuya benziyor, sabite alınabilir. Emeğine sağlık iyi çalışmalar
Teşekkür ederim akov sabite alındı
Kullanıcı İmzası
Kod:
Benim Hayata Geçirdiklerimi Başkaları Hayal Dahi Edemez ✓

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı