THT DUYURU


Google , Yandex , Alexa , Yahoo Google, Yandex, Alexa ve Yahoo ile ilgili tüm paylaşım ve dökümanlar.

Seçenekler

Geçmişten Günümüze Google Algoritmaları

bay404 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2020
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
1.672
Konular:
132
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
887
Ticaret:
(0) %
13
6805
25-09-2020 17:12
#1


Merhaba sevgili Türk Hack Team Ailesi, bugün sizlerle Google Algoritmasıyla ilgili bilgi ve araştırmalarımı size aktarmaya çalışacağım bir konu yazmaktayım. Umarım herkesin işine yarayacak ve faydası olacak bir konu olacaktır.


Konu İçeriği Nasıl Olacak?

Bu konuda algoritmasından söz edeceğim arama motoru Google olacak. Çünkü Google popülerlik açısından büyük önem taşıdığı için haliyle SEO gibi konularda da söz yine Google'da olmakta. Bu yüzden Google'ın çalışma mantığını çok iyi tanımalı ve kavramalıyız. Eğer Google'da iyi bir SEO elde etmek isterseniz, Google Algoritmasına hakim olmalısınız. Algoritmaya hakim olmadan yapacağınız çalışmalar ezber mantığı ile yapılan çalışmalar olacaktır. Fakat ilgili algoritmada bilgi sahibi olduğunuz takdirde, neyi ne için yapacağınız konusunda da bir artı olacaktır. Güzel bir algoritma bilgisinin ardından nasıl çalıştığı konusunu anlayacak ve rakiplerinizin çokça önüne geçeceksiniz. Bu algoritmaya henüz çalışmamış insanlar ezbere SEO çalışmaları uygulamaya çalışırken algoritmaya hakim olan kişiler nerde ne yapacağını bildiğinden doğru adımları yaparak SEO konusunda ilerleyecekler.Konuya tam olarak giriş sağlamadan önce sizlerin konudan tam verim alması adına, "algoritma nedir?" konusunda ufak bir hatırlatma ve açıklama yapacağım.


Algoritma Nedir?Algoritma, yaşanan herhangi bir problemde, (bu her zaman bir sorun olmak zorunda değildir.) konun/problemin çözülme sırasını maddeler yahut şekillerle ifade etmemize algoritma denebilir. Şimdi ise anlatıma devam edelim.Öncelikle biraz Google algoritmasının başlangıcından bahsedelim; Google algoritmalarına "PageRank" algoritması ile 1998 yılında başlamıştır arkadaşlar. PageRank algoritmasının şu an hiçbir etkisi bulunmamaktadır. Şimdi ise günümüze kadar olan tüm Google Algoritmalarından, yapılan önemli algoritma güncellemelerinden sırası ile bahsedelim.


Önemli Tüm Google Algoritma Güncellemeleri

Panda Algoritması (2011)Bu algoritmanın çıkış sebebi özellikle kopya içeriklerden çok şikayetçi olan web site sahipleri tarafından olmuştur. Google Panda Algoritması 2011 yılında ortaya çıkmıştır.

Peki Ya Nedir Bu Panda Algoritması?Arkadaşlar edindiğim bilgiler ışığında şunları söylemek isterim ki, Google en popüler algoritmalarından bir tanesidir Panda Algoritması. İsmi sevimli olabilir fakat aslında çok da sevimli olmayan ve çıktığı zamanda çokça kişi ve sitenin kazançlarını ciddi anlamda düşüren bir algoritma olmuştur. Panda Algoritmasının asıl odaklandığı nokta sitelerin sunduğu içerik kalitesidir. Yani bu site kullanıcılara nasıl içerikler sunmakta sunulan içerikler ne kadar kaliteli gibi bir algısı bulunmaktadır. Google Panda Algoritması herhangi bir etikete ya da sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğine değil sitenizin kalitesine odaklanmaktadır. Bu algoritmadaki matematiksel hesaplamalar ve sonuçlar sonrasında eğer siteniz Google'ın istediği kaliteyi sağlamazsa site arama sonuçlarında ciddi oranda bir gerileme yaşamaktadır.

Google Panda Algoritmasına Göre Sitemiz Nasıl Olmalıdır?

1- Kalitesiz, Çalıntı İçerik

Google Panda Algoritmasının en önemli ve can alıcı noktası içerik kalitesidir. Yukarıda da bahsettiğim gibi içerikleriniz kaliteli olması son derecede önemlidir. Tabi ki bu konuda detaylı ve herkesin bir şeyler anlamasını hedeflediğim için kaliteli içerik diyerek bu maddeyi geçmeyeceğim. Kaliteli içerikten kasıt nedir onları inceleyelim;

-> İçeriklerimiz çalıntı içerik olmamalıdır;

Eskiden bunu yapması çok kolaydı. Bir site başka bir siteden içerik çaldığı zaman bu fark edilmez, anlaşılmaz vs gibi durumlar oluyordu bunları uygulamak yani bir web sitesine gidip içeriğini sanki kendiniz yazmışcasına paylaşması pek de zor değildi. Anlaşılsa bile kaliteli alan adları sayesinde site sahipleri çalıntı içerikle dahi arama sonuçlarına çıkabilmekteydi. Hala günümüzde belki böyle düşünenler vardır fakat günümüzde böyle bir durum söz konusu bile değildir. Başka bir siteden alınan yani kısaca çalıntı içerik ile arama sonuçlarında yer edinemeyiz. İşte Panda Algoritmasının özelliklerinden bir tanesi.

-> İçerikleriniz çok kısa olmamalıdır;

Arkadaşlar Panda Algoritmasının can alıcı noktasının içerik kalitesi olduğunu söylemiştik. İşte buradaki etkenlerden bir tanesi de yazdığımız içerik uzunluklarıdır. Yazacağınız çok kısa içeriklerin yararlı olmaları mümkün olamayacağı gibi yararsız da olacaklardır. Tabi ki kısa olmasın derken uzun karmaşık yazıları da kastetmeyelim. İçeriklerimiz ne çok kısa ne de çok uzun ve karmaşık olmalıdır. Tam açıklanmış ve zenginleştirilmiş bir yazıya sahip olmamız gereklidir. İçerikleriniz kısa olduğu zaman çok kısa olacağından dolayı bir başka site ile benzer çıkması ve içeriğinizin bir üst maddede belirttiğim gibi çalıntı içeriğe düşmesi söz konusu olacaktır. Bu ve bu gibi nedenlerden dolayı web sitelerimizde oluşturacağımız içeriklerimizi kısa tutmamamız gerekmektedir.

-> İçeriklerinizin faydalı olması;

Google Panda Algoritmasının bir diğer maddesi ise yazılan, paylaşılan içeriklerin kullanıcıların anlayacağı şekilde olması ve kullanıcılara fayda sağlanması açık bir şekilde belirtilmiştir. Kullanıcılara fayda sağlamayan yararsız içerikler Google Panda Algoritması tarafından eksik ve faydasız olarak görülmektedir. Bu maddeye en iyi örnek arama motorlarının optimizasyonu düşünülerek yapılmış içeriklerdir. Yani bizler içerik ve paylaşımlarımızı sadece arama motorlarının optimizasyonu için hazırlar kullanıcı faydasını düşünmez isek yine Google Panda Algoritmasında sitemiz eksi olarak değerlendirilecektir.

2- Yinelenen İçerik

Yinelenen içerik denildiği zaman aklınız çalıntı içeriğe gidebilir. Fakat burada çalıntı içerikten bahsetmiyoruz. Çalıntı içerik ile hemen hemen aynı olan yinelenen içerik nedir? İçerikleriniz farklı sayfalarda aynı olarak sürekli tekrar etmesi durumudur diyebiliriz bunu biraz toplamamız gerekirse, sitenin bir sayfasında paylaşılan bir içeriğin diğer sayfada aynı şekli ile paylaşılmasıdır. Çalıntı içerikten farklı olarak bu durum kendi sitemiz içerisinde gerçekleşmektedir. Çoğu kişi tarafından bilinmeyen ve pas geçilen bu özellik aslında son derece önemlidir. Eğer sayfalarınız arasında yinelenen yani tekrar eden içerikler bulunuyorsa Google Panda Algoritması ile ters düşecek ve siteniz eksik olarak görünecektir.

-> 301 Yönlendirmesi yapmak;

Her örnekte olmaz fakat bağzı durumlarda 301 yönlendirmesi yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.-> 301 Yönlendirmesi nedir;

301 yönlendirmesi, bir sayfadan diğerine yönlendirmek için kullanabileceğimiz yoldur. Biz burada bunu aynı içeriğe sahip sayfalarda yönlendirme işine sahip diye görsek yeterlidir.-> 301 Yönlendirmesi nasıl yapılır?;

Kod:
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?oncekisite .com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www. yenisite .com/$1 [R=301,L]
Şeklinde yönlendirme yapabilirsiniz.

-> M€ta etiketlerine noindex değeri vermek;

M€ta kısmında no index değeri vererek bu sayfanın arama motorunda indexlenmesini önleyebilirsiniz bu sayede siteniz algoritma konusunda sıkıntı yaşamayacak ve Panda Algoritmasına takılmayacaktır.Nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgi ve diğer tüm M€ta etiketleri hakkında bilgi edinmek için daha önceden yazdığım M€ta etiketleri konuma göz atabilirsiniz; https://www.turkhackteam.org/webmast...ml#post9191506

Bunlara örnek olarak ;

Karmaşık kullanılan ve sürekli aynı sayfalar içinde dönülmesine neden olan wordpress tagları bu konuda çok yapılan hatalardan bir tanesi olup dikkat edilmesi gerekir.

Google Panda Algoritmasının Güncellenme Dönemleri

Google Panda Algoritması, en çok güncellenen algoritmalar arasında bulunmaktadır. 2011 yılında kurulmuş kuruluş tarihinden 2015 yılına kadar 6 ana ve 23 ara olmak üzere güncellemeler almıştır.Sizce Google Panda Algoritması kullanıcı dostu mu?
Yoksa sadece web sitelerini olumsuz mu etkilemiştir?

Görüşleriniz belirtmeyi unutmayın!
Penguen Algoritması (2012)Yukarıda da anlattığım gibi Google Panda Algoritması kopya içerik, yinelenen içerik gibi sebeplerden dolayı içerik üreticileri ve web sitlerinin bir çoğunu ciddi anlamda sıkıntıya sokmuştur. Panda Algoritması henüz oturmadan bir de yeni bir algoritma çıkmıştır. Bu yeni algoritmanın adı "Google Penguen Algoritması" dır.Penguan Algoritması, Panda Algoritması ile çok benzer hatta devamı niteliğinde diyebiliriz. Penguen Algoritmasında, Google'ın amacı kopya içerik ve kalitesiz içerik üreten websitelerinin cezalandırılması ve aşırı gereksiz optimizasyon yapan siteleri cezalandırılması gibi başlıca nedenleri bulunmaktadır.Google Penguen Algoritması artık gerçek zamanlı ve eskisinden çok daha ayrıntılı bir şekilde incelemektedir. Bunun sonucunda artık yapılan çalışmalar ve paylaşılan içerikler Google tarafından çok daha hızlı bir biçimde algılanacak ve gerçek zamanlı olarak sıralamaya etki edecekti.Google Penguen Algoritmasının bir diğer önemli özelliği ise ayrıntılı olmasıydı. Yani artık bu özellik ile backlinkler Google tarafından daha ayrıntılı incelenebilecek ve kalitesiz backlinkler web sitelerinizin kalitelerini çok büyük bir oranla düşürecektir.Google mühendisi olarak görev yapan Matt Cutts, Googl Panda Algoritmasının Güncellemesini 24 Nisan tarihinde resmi Google blogunda Another step to reward high-quality sites başlıklı yazısıyla duyurdu.

Penguen Algoritması Olumsuz Etkileri Nelerdir?Bazı bloggerlar sırf backlink kazanmak için daha konuyu okumadan yorumlar yapmaktadır. Google Penguen Algoritması, bu gibi durumlarda ilgili tespiti kolayca yapacak ve sitelerde SEO açısında düşüş olacaktır. Penguen Algoritması da Panda Algoritmasında olduğu gibi olumsuz etkileyeceği birçok noktası bulunmaktadır. Sizler de olumsuz etkilenip alt sıralara gerilememek için neler yapmalısınız?

Backlink Analizi YapmakYararsız ve sıralama kaybetmenize yol açacak backlinkleri temizlemeniz gerekmektedir. Bunun en doğru yolu profesyonel seo hizmeti almaktan geçmektedir. İlgili seo firması sitenizi tamamen analiz ederek, kalitesiz linkleri ayıklayacak ve web sitenizden bunları kaldırarak sirenizin değerini yükseltecektir.İlgili adımlara uygukça ve doğru seo çalışmaları uyguladıkça Google Penguen Algoritmasına olumsuz yakalanmayız. Google Panda Algoritmasını özetlemek gerekirse; backlink seçimi çok önemlidir. Doğru ve kaliteli backlink seçimi yapmalıyız, daha sağlıklı ve kaliteli yerlerden link almalıyız.Hummingbird Algoritması (2013)Google'ın bir diğer algoritmalarından olan Hummingbird Algoritması çıktığı tarihe kadar hiç duyurulmamış, haber verilmemiş bir algoritmadır. Çıktığı dönemde bir anda gelen algoritmanın kelime anlamı sinek kuşudur. Google'ın bu algoritmasına Sinek Kuşu denmesinin nedeni sinek kuşu gibi ani(hızlı) ve keskin bir şekilde aniden çıkmasıdır.Google bu algoritmasında çok hızlı bir güncelleme yapmıştır. Bu yüzden de kimse daha ne olduğunu anlayamamıştır. Google Hummingbird Algoritması, Panda ve Penguen algoritması gibi maddelere değil genele hitap eden bir algoritma olmuştur. Yine maddeler halinde değişimlere sebep olmuştur fakat tam bakacak olursak Google Hummingbird Algoritması genel bir güncellemedir.Google Hummingbird Algoritmasının temel amacı kullanıcıların arama amacına göre arama yapmaktır. Aradığımız şeye göre listeleme yapmak ve hızlı olması için geliştirilmiştir.Google Hummingbird Algoritması web sitelerini kullanıcı deneyimi odaklı olmaları ve arama zenginliği için uyarmaktadır. Diğer algoritmalar gibi özel bir cezası yoktur. Fakat diğer algoritmalara yakalandığınız takdirde yine ceza alırsınız.RankBrain Algoritması (Yapay Zeka Algoritması)Google RankBrain Algoritması ile artık yapay zeka devreye girmiştir. Daha önce makine ile elde edilen bilgiler bu yapay zeka gelişim sürecine katkı sağlamaktaydı. Google RankBrain Algoritması ile artık etiketlerle sıralama elde edilemeyecektir. Fakat bu doğru etiketlerin hiçbir işe yaramayacağı anlamına gelmesin doğru etiket kullanım da erişim etkisini arttırabilir.Google RankBrain Algoritması insanların isteğini anlayıp ona göre arama sonuçlarının şekillenmesi için yayımlanmıştır. Hala öğrenmekte olan bu yapay zeka insanlık var olduğu sürece de öğrenimine devam edecektir.RankBrain Algoritması web siteleri için içerik üretimi yapanlar, yapılan aramalar ve eski algoritmalar sayesinde sürekli gelişmektedir.Konu Özeti

Arkadaşlar bugün sizlere Google algoritmaları hakkında bildiklerimi ve öğrendiklerimi aktarmaya çalıştım. Bu konu da sizlere Google algoritmaları hakkında genel bilgi ve yapılan önemli Google algoritma güncellemelerinden ve bunların SEO'ya etkisinden bahsettim.Umarım konu herkese yararlı olmuştur. Hepinize vakit ayırıp okumaya uygun gördüğünüz için teşekkürlerimi sunuyorum. Arkadaşlar şunu da söylemek isterim ki Google Algoritmaları biraz detaylı bir konudur. Burada her şeyi bulamamış olabilirsiniz. Eklemek istediğiniz noktaları konu altına post olarak ekleyebilirsiniz.

--------------------- Sorunuz var ise iletebilirsiniz;
Instagram: tıklayınız
YouTube: tıklayınız

Hasbelkader
LosT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
02/2015
Nereden:
-
Yaş:
21
Mesajlar:
8.134
Konular:
1416
Teşekkür (Etti):
2122
Teşekkür (Aldı):
2965
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:14
#2
Ellerine sağlık güzel olmuş
---------------------
Suskun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderasyon Lider Yardımcısı
Üyelik tarihi:
01/2012
Nereden:
Germany
Yaş:
30
Mesajlar:
2.578
Konular:
564
Teşekkür (Etti):
663
Teşekkür (Aldı):
1443
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:16
#3
Eline sağlık (:
---------------------
" ~ HAK İSTEYENİN HAKKINI VERİN,BAŞ KALDIRANIN BAŞINI KESİN ~ "
Moderasyon İletişim : [email protected]
bay404 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2020
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
1.672
Konular:
132
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
887
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:16
#4
Alıntı:
LosT´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık güzel olmuş
Teşekkürler hocam

Alıntı:
'Suskun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık (:
Teşekkürler
--------------------- Sorunuz var ise iletebilirsiniz;
Instagram: tıklayınız
YouTube: tıklayınız

Hasbelkader
RageUnseen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
08/2015
Nereden:
İstanbul
Yaş:
20
Mesajlar:
6.678
Konular:
1442
Teşekkür (Etti):
1492
Teşekkür (Aldı):
2267
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:16
#5
Eline saglik
---------------------
But my words, like silent raindrops fell.


bay404 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2020
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
1.672
Konular:
132
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
887
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:17
#6
Alıntı:
H3Uch1x´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline saglik
Sağ olun hocam
--------------------- Sorunuz var ise iletebilirsiniz;
Instagram: tıklayınız
YouTube: tıklayınız

Hasbelkader
X-Code - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
Localhost
Mesajlar:
1.495
Konular:
175
Teşekkür (Etti):
410
Teşekkür (Aldı):
989
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:23
#7
Eline Sağlık 404, Güzel Bir Konu Oldu
---------------------
bay404 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2020
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
1.672
Konular:
132
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
887
Ticaret:
(0) %
25-09-2020 17:26
#8
Alıntı:
X-Code´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline Sağlık 404, Güzel Bir Konu Oldu
Fikir sizden hocam teşekkürler
--------------------- Sorunuz var ise iletebilirsiniz;
Instagram: tıklayınız
YouTube: tıklayınız

Hasbelkader
X-Code Teşekkür etti.
tugraberat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2021
Nereden:
C:/
Mesajlar:
119
Konular:
16
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
14
Ticaret:
(0) %
2 Hafta önce
#9
Eline sağlık (: gerçekten çok ciddi bir emek söz konusu
bay404 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2020
Nereden:
Antalya
Mesajlar:
1.672
Konular:
132
Teşekkür (Etti):
74
Teşekkür (Aldı):
887
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#10
Alıntı:
tugraberat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık (: gerçekten çok ciddi bir emek söz konusu
Teşekkür ederim, diğer Web Master bölümlerini görmelisin asıl @tugraberat
--------------------- Sorunuz var ise iletebilirsiniz;
Instagram: tıklayınız
YouTube: tıklayınız

Hasbelkader

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler