THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Google Translate görünümlü e-posta tehlikesi!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
07-02-2019 22:09
#1
Exclamation
Google Translate görünümlü e-posta tehlikesi!


Kullanıcılara resmi bir kaynaktan gelmiş gibi görünen bir e-posta, kişileri içinde bulunan linke tıklamaya yönlendiriyor. Linki açtığınızda, Google oturumunuzun farklı bir cihazda açıldığını belirten ifadeler görüyorsunuz. Hesabınızın nerede açıldığını görmek veya kullanan kişiyi hesabınızdan atıp, kontrolü ele geçirmek için belirtilen linke tıklayarak, Google hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Linke tıkladığınızda, Google Translate arayüzüne benzer bir siteye yönlendirildiğiniz ve site adresinin hala "Google" olarak gözüküyor olması nedeni ile şüphelenmemeniz çok normal. Bu aşamadan sonra ise aşina olduğunuz Google arayüzünde, hesap bilgilerinizi girerek oturum açmanız bekleniyor.

Hackerların geliştirdiği bu yeni yöntem ile şimdiden birçok kişi tuzağa düşmüş durumda. Bu tarz bir kötü amaçlı saldırıdan zarar görmemek için yapılması gereken en doğru hareket, e-postanın geldiği adresi iyice incelemek. Saldırıyı düzenleyenler, kullanıcıyı şaşırtmak adına resmi kurum isimleri kullanılıyor olsa da bazen adresin uzantılarından, bazen ise direkt adresten detaylar yakalanabiliyor.

Örneğin bu mailin geldiği adres “facebook_secur@hotmail.com” olarak biliniyor. Aynı zamanda linke tıklayıp, hesap bilgilerinizi girdikten sonra, sayfa sizi Facebook hesabınızın da verilerini girmeniz için yönlendiriyor. Bu da mailin, kötü amaçlı bir yazılımdan ibaret olduğunu anlamak için başka bir ipucu. Şöyle ki Facebook, çalınan Google hesabınız için neden size mail atarak, detaylı bilgilerinizi istesin öyle değil mi?

Tüm bu işaretlere rağmen, bu tarz kötü amaçlı e-postalardan zarar gören kullanıcı sayısı bir hayli fazla. Bu sebeple, bizler de Webtekno ailesi olarak sizlere gelen maillerinize daha dikkatli bakmanızı, tüm detayları incelemenizi tavsiye ediyorum.


Kaynak 1

Kaynak 2
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler