THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

İranlı Hackerlar 6 TB'tan Fazla Veri Çaldı!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
11-03-2019 00:51
#1
İranlı Hackerlar 6 TB'tan Fazla Veri Çaldı!


Dünya'nın önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Citrix, geçtiğimiz günlerde büyük bir siber saldırıyla karşı karşıya kaldı. İran bağlantılı bir hacker grubu tarafından yapılan siber saldırı sonucu, 6 TB ila 10 TB arasında veri çalındı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre çalınan verilerin çoğunluğu, hizmet alan şirketlerin işleriyle alakalı dokümanlardan oluşuyor.

Yaşanan veri hırsızlığı sonrası açıklama yapan şirket, şu ifadeleri kullandı: "Adli soruşturma sürüyor. İç ağımızı korumak adına bir siber güvenlik firmasıyla işbirliği içindeyiz. FBI da durumu soruşturmaya devam ediyor."

Herhangi bir ürün ya da hizmetin tehlikede olduğuna dair bir bulgu bulunmadığını söyleyen şirket yetkilileri, hangi belgelerin bilgisayar korsanları tarafından çalındığının henüz netlik kazanmadığını da ekliyorlar. Sistemdeki zayıf korumaya sahip parolaları hedef alarak güvenlik prosedürlerini atlatmayı başaran bilgisayar korsanlarının 'Password Spraying' (Şifre Püskürtme) olarak bilinen saldırı yöntemini kullandığı düşünülüyor.

Daha önce aynı grubun saldırıları hakkında Citrix ile iletişime geçtiklerini belirten siber güvenlik şirketi Resecurity'nin başkanı Charles Yoo, bilgisayar korsanlarının Citrix'in ağına ilk kez 10 yıl önce sızdıklarına dair bulgular olduğunu söyledi. Resecurity'ye göre bilgisayar korsanlarının hedefi; FBI, NASA ve Suudi Arabistan devletine ait petrol şirketinin verilerini ele geçirmekti.

Citrix, ürün ve hizmetlerinin güvende kalması için çalıştıklarını açıklasa da çalınan verilerin ne derecede kritik bilgiler içerdiği, olayın büyüklüğünü ortaya koyacak. Önümüzdeki günlerde hangi kurumlara ait hangi dokümanların çalındığını ve çalınan dokümanların hangi hassas bilgileri içerdiğini hep birlikte göreceğiz.

Kaynak 1

Kaynak 2
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )
khpsn41, RootAdam, anadoluturku Teşekkür etti.
S1NYOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
1.585
Konular:
139
Teşekkür (Etti):
163
Teşekkür (Aldı):
176
Ticaret:
(0) %
11-03-2019 09:04
#2
Yakalanıp fbi tarafından cıkar ugruna kullanılır sonrada tahtalı köye diye düsünuyorum..
--------------------- Vatan Hastalığımız Var "Allah" Şifa Vermesin.
JrDeSTuR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2019
Mesajlar:
13
Konular:
1
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
11-03-2019 09:15
#3
Çalınmalar kendi suçları olduğu için pek bişey yapılacağanı sanmıyorum çünkü kendilerini tek sanıp tek haraket ederek tüm kişisel bilgilerini sanal ortamda kullanmışlar.
--------------------- *_-_*ÜmiT*_-_*
RootAdam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
12/2018
Nereden:
Moskova
Yaş:
99
Mesajlar:
616
Konular:
99
Teşekkür (Etti):
337
Teşekkür (Aldı):
403
Ticaret:
(0) %
11-03-2019 22:59
#4
onun grupla bi alakası yok şirketin icinde ki insanlardan biri yaptı büyük firmaların ve büyük online oyunların gizli bilgileri tek kisi tarafından fiziksel müdahale edebilcek sekilde tasarlanır her zaman .yani editleme yapabilecek yada gizli dosyaları görebilecek tek kisi olur uzaktan baglantı olmaz erisim olmaz o tür datalara ancak fiziksel müdahale ile datalar cekilir çocuk oyuncagımı bu 6TB bilgiyi uzaktan cekmen imkansız Filmlerde olur ya hırsız ofise gizlice girer flashı takar pc ye verileri alır en büyük hackerlar bile böyle yapar dikakt et cünki büyük firmaların özel dosyaları uzaktan erişimle cekilmez Benim Düşüncelerim Bunlar Elinize Sağlik
Konu dRose98 tarafından (12-03-2019 20:59 Saat 20:59 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler