THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Kaspersky: ''1 Milyondan Fazla Asus Bilgisayar Hacklendi!''

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
26-03-2019 00:01
#1
Kaspersky: ''1 Milyondan Fazla Asus Bilgisayar Hacklendi!''


Asus'un kendi yazılım güncelleme uygulamasının hackerlar tarafından ele geçirildiği ve zararlı yazılımların gizli bir şekilde Asus dizüstü bilgisayarlara yüklendiği belirtiliyor.

Kaspersky'dan gelen blog yazısında kötü amaçlı kişilerin nasıl Asus'un Live Update uygulamasına erişim sağladığı detaylıca anlatılıyor. Asus'un hem dizüstü bilgisayarlarında hem de masaüstü bilgisayarlarında bulunan bu yazılım, cihaz ile beraber yüklü olarak geliyor. Bu yazılımı bir arka kapı olarak kullanılan hackerlar, istedikleri zararlı yazılımları hiç kimseye fark ettirmeden tüm cihazlara dağıttılar.1 milyondan fazla Asus cihazın dağıtılan güncellemeyi aldığı belirtilirken; kod adı ShadowHammer olan arka kapı yazılım açığı için Asus, çalışmalarına başladı. Her ne kadar 1 milyondan fazla cihaz etkilenmiş olsa da hackerların hedefindeki kişiler dışındaki kullanıcılara zarar vermediği kaydedildi. Bu bağlamda Asus'un yazılım güncelleme uygulamasındaki açık sebebiyle 600 kullanıcının verileri kötü amaçlı kişilerin eline geçti.

Olay üzerinde çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini belirten Kaspersky, aynı yöntemle diğer 3 bilgisayar üreticisinin daha kolayca hedef olabileceğini söyledi. Bahsi geçen bilgisayar üreticilerini uyaran antivirüs programı Kaspersky, kendi yazılımını da kötü amaçlı kişilerin yazılımına karşı güncelleyerek kullanıcılarına büyük ölçüde korunma imkanı sundu.


Kaynak 1

Kaynak 2
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler