THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Exodus Casus Yazılımı iOS'ta Keşfedildi!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
11-04-2019 00:33
#1
Exodus Casus Yazılımı iOS'ta Keşfedildi!


Güvenlik firması Lookout’tan araştırmacılar, genellikle Android cihazlarda kullanılan casus yazılımı Exodus’un iOS versiyonunu keşfettiler. Yazılımın iOS versiyonu, marketteki üçüncü parti bir uygulamada saptandı ancak App Store’un güvenlik duvarını henüz aşamadı.

Lookout’a göre Exodus’un iOS versiyonu, İtalya’daki ve Türkmenistan’daki müşterilerde belirli bir ‘kimlik avı’ sitesine girildiğinde ortaya çıkıyor. Yazılım, Android versiyonunun biraz daha sade hali. Yazılım bir cihaza kurulursa tüm arama geçmişi, fotoğraflar, videolar, ses kayıtları, GPS bilgileri ve cihazın yeri gibi verilere ulaşabiliyor. Yazılımın iOS versiyonu da Android versiyonu ile aynı sunucuyla bağlantı kuruyor.

Exodus saldırısı başlangıçta Apple tarafından imzalanan kurumsal sertifikalar kullanıyordu. Bu da saldırıya uğrayanların App Store dışından indirmelerine rağmen uygulamayı cihazlarına yüklemelerini mümkün kılıyordu. Apple bu sertifikaları geçersiz kılınca saldırılar da bastırılmış oldu. Yine de bu olay, iOS cihazlarının da siber saldırılara uğrayabileceğini gösteriyor. En iyi seçenek Apple’ın resmi App Store uygulamalarına bağlı kalmak.


Kaynak 1

Kaynak 2
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler