THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Nöral Ağlar Nasıl Görürüz [ Haber Kulübü ] TuranAlemdar

CiHaN-i TuRaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
T Ü R K
Yaş:
27
Mesajlar:
1.354
Konular:
202
Teşekkür (Etti):
2167
Teşekkür (Aldı):
413
Ticaret:
(0) %
18-09-2019 19:09
#1
Nöral Ağlar Nasıl Görürüz [ Haber Kulübü ] TuranAlemdar
Nöral Ağları Nasıl Görürüz?

Makine görmesinin altında yatan nöral ağlar oldukça düz mantık çalışır. Görüntüyü girdi olarak alır ve adım adım işler. Önce pikselleri algılar, daha sonra hatları ve çizgileri, daha sonra da bütün cismi. Son olarak da neye baktığına dair bir tahminde bulunur. Üretim hattına benzeyen bu sisteme ileri besleme denir.

İnsan görme yeteneğinin çalışma şeklini tam olarak bilmiyoruz ancak böyle çalışmadığını biliyoruz. Konuyla ilgili olarak yapılan bir çalışmanın yazarı olan Jonathan Victor, beyindeki görsel korteksin çok sofistike ve farklı şekilde çalıştığını söylüyor.

Makineler bizden daha iyi olabiliyorsa buradaki sorulardan ilki, makinelerin görme yeteneklerini geliştirmek için insandan ilham almaya ihtiyaç duyup duymadığı sorusu oluyor.
Bazı açılardan cevap net şekilde hayır. Bir defa bizim görüşümüz anatomik olarak kısıtlı ve görsel kortekse belli sayıda sinir bağlanabiliyor. Makineler bu sınırı aşabilir. Teoride sınırsıza yaklaşan hesaplama gücü ve depolama kapasitesi bilgiyi bizimki gibi aralıklı bilgiye ihtiyaç duymaz.GPS Erişimi Olmayan Yerlerde 'Görebilen' Otonom Drone Geliştirildi
Yine de bugün yapılan çalışmalar ağacın alt dallarındaki kolay toplanan meyveler olarak gözüküyor. Temel olarak bilgisayarların yapması gereken veri setlerini karşılaştırmak. Daha yüksek zorluktaki görevlerde, örneğin bir heykelin etrafında dolanarak heykeli tanımakta biz çok daha iyiyiz. Bu konuda makinelerin insanlardan öğrenebileceği şeyler var.

Ayrıca insanlar görüntüyü görüp işledikten sonra bir sonuca da varabiliyor. Bu özellik makinelerde bulunmuyor.

İnsan görüşü zamanla evrimleşip olgunlaşıyor. Makinelerin ise böyle bir şansı şu andaki sistemde yok. Bu da bir noktada bir duvara çarpacakları anlamına geliyor
Haberin Kaynağı
https://www.webtekno.com/bizim-gordu...or-h76182.html
.
---------------------

]Dikkatli Geçirilen Vakit Nakittir...!
Kader Zamanı Takip Eder...! Zaman İşe Kaderi
Kaderin Çizdiği Yol Başarısız Olsa Bile Başarmak..!
Mimar Sinan Gibi İş Yap. Kanun-İ Sultan Süleyman Han Gibi Büyü
Cesaret insanı zafere , kararsızlık tehlikeye , korkaklık ise ölüme götürür.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler