THT DUYURU

chat
Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Birçok Popüler Domain Sağlayıcı Sistemleri Hack’lendi

THROOT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Deneyimli Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
NEREYE
Mesajlar:
2.466
Konular:
693
Teşekkür (Etti):
326
Teşekkür (Aldı):
401
Ticaret:
(0) %
2
5616
03-11-2019 10:28
#1
Domain alınmasında dünyaca popüler olan NetworkSolutions.com, Register.com ve Web.com ağlarındaki güvenlik açığını duyurdular ve müşterilere şifrelerini sıfırlamalarını söylediler.

NetworkSolutions.com, Register.com her ikisi de web.com’a ait. NetworkSolutions’ta yaklaşık 7.5 milyon domain kayıtlıdır ve dünyanın 5. büyük domain sağlayıcısıdır.

Web.com bu olayı 16 Ekim’de öğrendi, o durumda, saldırganlar bilgisayar sistemlerinde izinsiz erişim kazandılar ve hesap bilgilerine eriştiler.

Saldırgan isim, adres, telefon, mail adresi gibi kullanıcıların ve önceki kullanıcıların verilerini içeren bilgilere eriştiler.

Bu sızıntıda kredi kartları önceden şifrelendiği için ele geçirilemedi.

Bu 3 domain şirketi şu şekilde açıklama yaptı:

“web.com, Register.com, NetworkSolutions.com kullanıcıları, “Kredi kartı numaralarınızı PCI (Kartlı Ödeme Merkezi)’nde depo etmekteyiz şifreleme standarttır ve bu hadisedeki özel bilgileriniz gibi kredi kartı kartlarınızın erişilebilir olduğuna itibar etmeyiniz. Bununla beraber, kredi kartı hesaplarınızı gözlemleyebilir ve gördüğünüz şüpheli değişimleri kredi kartı sağlayıcınıza bildirmenizi isteriz.”

Web.com şirkete acil olarak bağımsız siber güvenlik firmalarıyla ve federal kolluk merkeziyle olayın hedefine karar verilmesi için çalışma başlatılmasını söyledi.

Ayrıca, şirket etkilenen kullanıcılara mail yoluyla şifrelerini sıfırlamalarını ve ileriki zamanlarda Web.com’a girerken şifre sıfırlama isteneceğini söyledi.

Register.com kullanıcılarından biri mail yoluyla “Bu sabah, Register.com tarafından Register.com’a hesabıma tanımlı NameJet diye bir domain aldığıma dair bir mail aldım. Hesabıma giriş yaptım ve şifre sıfırlamayla karşılaştım. Şifremi değiştirdim ve hesabıma tekrar giriş yaptım, hesabımdaki önemli güvenlik mesajı da şöyleydi: “Önemli güvenlik bilgisi, daha fazlası için buraya tıklayın.”

Ayrıca web.com, “hesabınızı güvende tutmak için online servis ve platformlar gibi birçok önlem aldık, ve bu şifrenizi aralıklarla değiştirmeniz için oldukça güzel ve her iki servis için de farklı şifreler kullanabilirsiniz” dedi.

https://siberguvenlik.net.tr/bircok-...eri-hacklendi/
Konu PALA tarafından (03-11-2019 10:47 Saat 10:47 ) değiştirilmiştir.
xMit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Dєvlєt-í αlíччє !
Üyelik tarihi:
03/2016
Mesajlar:
1.195
Konular:
110
Teşekkür (Etti):
170
Teşekkür (Aldı):
730
Ticaret:
(0) %
03-11-2019 10:36
#2
Bu bilginin kaynağını konu sonunda kaynakça olarak gösterip güvenlik haberlerinde acman daha uygun olur üstlere bi danışmanda fayda var ...
---------------------
Uluslararası Siber Saldırı Geliştirme , Savunma ve Analiz Sistemleri Araştırmacısı !
Konu xMit tarafından (03-11-2019 10:38 Saat 10:38 ) değiştirilmiştir.
P4RS Teşekkür etti.
P4RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Purple Team Lideri
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Balkes
Yaş:
19
Mesajlar:
4.925
Konular:
559
Teşekkür (Etti):
1505
Teşekkür (Aldı):
2995
Ticaret:
(0) %
03-11-2019 10:44
#3
Alıntı:
xMit´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu bilginin kaynağını konu sonunda kaynakça olarak gösterip güvenlik haberlerinde acman daha uygun olur üstlere bi danışmanda fayda var ...
Kaynak eklenmiştir uyarınız için teşekkürler
---------------------purple-team@turkhackteam.org

xMit Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler