THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Geçtiğimiz Yılın En Kötü Parolaları / R4V3N

R4V3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çevirmen
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
Rook island
Yaş:
21
Mesajlar:
6.052
Konular:
340
Teşekkür (Etti):
750
Teşekkür (Aldı):
2157
Ticaret:
(0) %
17-12-2019 22:30
#1
Post
Geçtiğimiz Yılın En Kötü Parolaları / R4V3N
Bir grup güvenlik araştırmacıları, 2019'daki veri ihlallerinde sızan 200 popüler parolaların listesini yayınladılar. Grup, hacklenmesi en kolay parolaları bulmak için toplamda 500 milyondan fazla parolalar arasından işlem yapmak zorundaydı.

Araştırmacıların da beklediği üzere; kullanıcılar, parolalarını oluştururken önerilen ipuçlarına uymadılar ve adeta hackerlar için birkaç denemede tahmin edip tutturabilmesi kolay bir hale getirdiler.


Şaşırılmayacak derecede araştırmacılar; veri ihlallerinde en çok kullanılan parolanın, 2.8 milyondan fazla insan tarafından kullanımıyla "12345" olduğunu buldular. "123456" ve "123456789" parolaları da ikinci ve üçüncü sırayı alıyorlar sırasıyla.

"password" da dördüncü pozisyonda yer alırken; listede aşağı doğru inersek devamında sırasıyla "test1", "asdf", "qwerty", "iloveyou" vb. yer alıyor.

Açıklamada: "En popüler parolalar; tümü besbelli ve tahmini kolay sayı kombinasyonları, popüler kadın isimleri ve sadece harf dizelerini içeriyor" deniyor.

İnsanlar, zor parolaları hatırlamanın acısıyla baş etmektense, veri ihlaline elverişli hale getiren hatırlaması kolay parola koyma eğiliminde oluyorlar hem de tüm hesapları için.


Parolanızın çalınmış olup olmadığını kontrol etmek için parolanızın bir veri ihlaline dahil olup olmadığını söyleyebilen https://haveibeenpwned.com/ adresine gidebilirsiniz. Eğer kolay parolalar kullanıyorsanız, eminim ki parolanız en az bir veya iki veri ihlalinde bulunduğunu göreceksiniz.

Peki ama çözümü nedir bunun dediğinizi duyar gibiyim. En iyi çözümü, zor parolalar kurmak ve parolalarınızı kaydedebilen hatta otomatik doldurma yapabilen parola yöneticisi kullanmak. Bunun yanı sıra, hacklenmesi zor olan yüz tanıma veya parmak izi okuyucu parolalar da kullanabilirsiniz.


Konu R4V3N tarafından (10-01-2020 14:11 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.
Mr. Panda Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler