THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Google Chrome, Şubat 2020'de Bildirim Spam'ını Gizleyecek

R4V3N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çevirmen
Üyelik tarihi:
07/2016
Nereden:
cs_mansion
Yaş:
21
Mesajlar:
6.053
Konular:
344
Teşekkür (Etti):
757
Teşekkür (Aldı):
2202
Ticaret:
(0) %
08-01-2020 13:40
#1
Post
Google Chrome, Şubat 2020'de Bildirim Spam'ını Gizleyecek
Şubat 2020'de çıkacak olan Chrome 80, varsayılan olarak bildirim pop-up'ları engelleyecek.


Mozilla'nın izinden giden Google 7 Ocak'ta, Şubat 2020'den itibaren Chrome'da bildirim pop-up'ların engelleneceğini açıkladı.

7 Ocak'ta yayınlanan blog postuna göre Google, "rahatsız edici bildirim izni isteklerinin azaltan daha sessiz bildirimli kullanıcı arayüzü"nü halka açıklayacak.

Google Chrome 80 için düşünülen bu değişikliğin çıkış tarihi 4 Şubat. Orijinal post: https://blog.chromium.org/2020/01/introducing-quieter-permission-ui-for.html

Bildirim API'den Bildirim Spam'ına

Google'ın bu hareketi, bir siteye girdiğinizde karşınıza lak diye çıkan bildirimlerin sayısını kesmek üzerine olacak. Günümüzde çoğu site, kullanıcılara bildirimleri etkinleştirmekle alakalı rahatsız etmekte. Genellikle de sayfanın büyük bir kısmını göstermeyecek büyüklükte bildirimlerle. Çoğu zaman bu pop-up, siteye girişi bile engelliyor. İlk önce gel bunu hallet sonra içeriğimi gör kafasındalar.

Bu özellik oldukça kullanışlı olacağa benziyor, yasal kuruluşlar tarafından kullanıldığı süresince. Sosyal ağlar ve anlık mesajlaşma istemcileri bunu popüler konular, yeni postlar veya yeni özel mesajlar için uyarılar göstermek için kullanır. ZDNet gibi haber siteleri de yeni makaleler çıktığında kullanıcıları uyarmak için bildirimler kullanır.

Bununla birlikte, tüm siteler bu API'i profesyonel tavır içerisinde kullanmıyor. Bazı siteler, siz ilk başta yoksaymış olsanız da karşınıza tekrardan düzenli bir şekilde bu bildirim pop-up'larını çıkartıyorlar.

Buna ek olarak, geçtiğimiz yıllar boyunca, bazı hacker'lar Bildirim API'i nasıl silaşlaştıracaklarını da çözdüler.

Son yıllarda yeni bir spam taktiğinin popülaritesi arttı. Hacker'lar, kullanıcıları kendilerinin sitelerinde yemlediler ve bildirim pop-up'ları gösterdiler. Eğer kullanıcı yanlışlıkla yanlış butona tıklar da o sahtekar sitelerden birine abone olursa sonrasındaki günlerde karşılarına iğrenç pop-up'lar, sahte ürünlerin indirme linkleri ve hatta malware içerikli indirmelerin de linkleri fazlasıyla çıkacak. Bu taktiğin oldukça yaygın olmasının sebebi kullanıcının cihazına direkt olarak istediği spam mesajlarını yollayabileceklerinden, kullanıcı yanlışlıkla bildirimleri kabul ettiği siteden çıkmış olsa dahi.

İlk Harekete Mozilla Geçti

Bildirim pop-up'ları günümüz tarayıcılarına Bildirim API'i ile beraber Chrome 22'de (Eylül 2012) ve Firefox 22'de (Haziran 2013) eklendi.

Sonrasındaki yıllar boyunca tarayıcı yapımcıları, bu yeni API'inin suistimal edildiğinin farkına vardı ve sitelerin bildirimlerini engellemeyi sağlayan özellik eklediler. Nedense bu özellik, meşru birçok site tarafından kullanıldığından hiç varsayılan olarak kapatılmadı.

Kasım 2019'da Mozilla, bildirim spam'ına karşı tavır takınan ilk tarayıcı oldu.

Tarayıcı yapımcıları, Bildirim API'i için desteklerini çekmediler. Firefox 72 öncü olarak, tüm bildirimler URL kısmında gizlenmiş vaziyette tutuldu. Kullanıcı bir siteye girdiğinde karşısına direkt olarak çıkmayacak veya sitenin içeriğini görmenize engel olmayacak.

Firefox kullanıcıları bir siteye abone olmak istediğinde manüel olarak bildirimleri açmak için URL kısmındaki ikona tıklayıp izin veriyorlar.


Google da Bu İzden Gidiyor

Yaklaşık 7-8 yıldır bu dertle muzdarip olan kullanıcılar, bu özelliğe bayıldılar. Chrome kullanıcıları da aynı şey için seslerini duyurmuş olsa gerek ki Google da aynısını yapıyor artıkın.

7 Ocak'ta aynı hareketin Chrome'da da olacağı açıklandı. Chrome 80 ile beraber Google'ın tarayıcısı da varsayılan olarak bildirim pop-up'larını engelleyecek ve URL kısmındaki ikondan gösterilecek.

Chrome 80 yayınlandığında ayarlar kısmında "daha sessiz bildirim arayüzü" adında yeni bir özellik eklenecek.

Kullanıcılar bu seçeneği Chrome 80 çıkar çıkmak etkinleştirebilirler veya birkaç hafta daha Google'ın bu seçeneği varsayılan olarak etkinleştirmesini bekleyebilirler. Beklemek istemeyen kullanıcılar Ayarlar > Site Ayarları > Bildirimler kısmına girip kendileri hemen bu seçeneği etkinleştirebilir.
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler