THT DUYURU

Güvenlik Haberleri Bilgisayar güvenliği ile ilgili konularda tartışmayı kolaylaştırarak, bilgisayar güvenliği bilincini oluşturmak amacıyla oluşturduğumuz güvenlik haber bölümümüz.

Seçenekler

Nedir bu kabus olan RansomWare'ler? //MaliciousX

MaliciousX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2019
Nereden:
Nikomedya
Mesajlar:
182
Konular:
21
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
41
Ticaret:
(0) %
04-02-2020 13:51
#1
Post
Nedir bu kabus olan RansomWare'ler? //MaliciousX

Nedir bu kabus olan RansomWare'ler? //MaliciousX

Ransomware (Fidye yazılımı) kısaca nedir?

Ransomware (Fidye yazılımı), bir kurbandan genellikle para çalmak amacıyla tasarlanmış zararlı yazılım türüdür. Bu RansomWareler'in kötü amaçlı yazılımcıları kurbanın bilgisayarında yaptıkları eylemleri eski hale getirmek için kurbandan para talep ederler.
Bu eylemlerin bazıları bunlardır:

*Kurbanın diskinde depolanan verileri şifreleyerek bilgilere erişememesini sağlama.
*Kurbanın sistemine normal erişimi engelleme.

Ransomware (Fidye yazılımı) bilgisayara nasıl girer?

*Kimlik hırsızlığı e-postalarıyla.
*Kötü amaçlı program içeren bir web sitesinin ziyaret edilmesi sonucunda.
*Zararlı dosyaya tıklama ile.

Yazılım çalıştırıldıktan sonra kurbanın bilgisayarında depolanan her şeyi kriptler veya bilgisayarın normal çalışmasını engeller, bir yandan da dosyaların şifresinin çözülmesi veya sistemin geri yüklenmesi için bir ücretin ödenmesini talep eden bir fidye mesajı bırakır. Çoğunlukla bu fidye mesajı virüs etkisini gösterdikten sonra kullanıcı bilgisayarını yeniden başlattığında görünür.

Dünyaca kullanılan Ransomware Yöntemleri

*Lisansa sahip olmayan uygulamalarla ilgili sahte mesajlar:Bazı ülkelerde, Truva atları genellikle kurbanın bilgisayarında çalıştırılan lisanssız yazılımlar olduğunun belirlendiğini iddia eder. Ardından ödeme yapılmasını isteyen bir mesaj gelir.
*Yasadışı içerikle ilgili sahte iddialar: Yazılım korsanlığının çok yaygın olmadığı ülkelerde siber suçlulara bekledikleri başarıyı getirmez. Bunun yerine Ransomware (Fidye Yazılımı) açılır mesajı bir emniyet yetkilisi tarafından gönderilmiş gibi görünür ve bilgisayarda çocuk po***grafisi veya başka bir yasadışı içerik bulunduğunu öne sürer. Mesajla birlikte ceza ödenmesine ilişkin bir talep bildirilir.
╔═════════════════════════════════════════════════ ═════════════════════════════════════════════ ════╗

Siber şantaj durumunda en kısa sürede bilgisayarındaki dosyaların uzantısında bakarak internette .{dosyanizinuzantisi} ransomware fix ya da recover olarak aratın ki verilerinizi kaybetmeyin.

╚═════════════════════════════════════════════════ ═════════════════════════════════════════════ ════╝---------------------

╔══════════════════════╗
Pozisyon: |-*-|Stajyer Moderatör|-*-|
╚══════════════════════╝
Rozzz, shellnetw0rk Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler