THT DUYURU

chat
HarmonyOS HarmonyOS olarak tasarlanan Harmony OS, Huawei tarafından geliştirilen ve gelişmekte olan bir açık kaynak kodlu, mikro çekirdek tabanlı dağıtık işletim sistemidir.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

HarmonyOS Nedir ?

kenzai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderasyon Lideri
Üyelik tarihi:
12/2010
Nereden:
Trondheim
Mesajlar:
8.550
Konular:
1467
Teşekkür (Etti):
3832
Teşekkür (Aldı):
2700
Ticaret:
(0) %
2
2346
08-09-2019 13:37
#1
Huawei, ABD yönetiminden gelen açıklamaların ardından Android lisansı iptal edilmişti. Bunun şirket ve kullanıcılar için bir sorun olmadığını açıklayan Huawei, kendi işletim sistemleri üzerinde çalıştıklarını ve birkaç ay içerisinde hazır olacağını açıklamıştı. Çalışma prensipleri arasında tek çekirdek olgusu ile haraket eden işletim sistemi içerisinde bulunan yapay zeka bir çok elektronik eşyayı yönetebilmeyi hedefliyor. Bu elektronik cihazlar arsında hoparlör ve smart ekranlar ilk sırada yer almaktadır.

Huawei'nin işletim sistemi bundan sonra HarmonyOS olarak anılacak. Aslında bu isim daha öncelerden de fazlasıyla söyleniyordu, ancak Huawei'nin açıklamasıyla birlikte resmileşmiş oldu. HarmonyOS, Çince'de "HongmengOS" olarak karşılanıyor. Bu isim de zaten daha öncelerden defalarca belirtilmişti. Çin pazarına özel olarak "HongmengOS " kesinleşmiş oldu.

Etkinlikler kapsamında konuşan Huawei'nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, bu işletim sisteminin çok geniş bir alanda kullanılabileceğini ve mikrokernel çekirdek tabanlı ilk işletim sistemi olduğunu açıkladı. HarmonyOS'un açık kaynak kodlu olduğunu da ifade eden Yu, geliştiricilerin üzerinde rahatça çalışabilecekleri bir işletim sistemi geliştirdiklerini söyledi.

Açıklamalarında HarmonyOS'un hangi ürünlerde kullanılabileceğinden de bahseden Yu, bu işletim sisteminin akıllı telefonlar ve akıllı televizyonlar gibi gelişmiş ürünlerden tutun basit sensörlere kadar neredeyse her üründe kullanılabileceğini açıkladı. Ayrıca akıllı hoparlörler, tabletler, otomobiller, bilgisayarlar, akıllı saatler ve kablosuz kulaklıklar da Harmony OS işletim sistemini kullanabilecek.

İşletim sistemiyle ilgili neredeyse her detayı paylaşan Yu, HarmonyOS'un çok geniş bir sistem desteğine sahip olduğunu söyledi. Yu'nun açıklamalarına göre HarmonyOS; Android, Linux ve HTML5 tabanlı geliştirilen her uygulamayı sorunsuzca destekleyebilecek. Ayrıca bu işletim sisteminin geliştirilmesinde Java, Kotlin, Javascript, C ve C++ gibi yazılım dilleri kullanılabilecek.

HarmonyOS'un kullanıcılar için hızlı bir performans sunacağını açıklayan Yu, HarmonyOS'un kilobaytlık boyutlara sahip RAM'lerden gigabaytlık boyutlara sahip RAM'lere kadar, geniş bir bellek aralığında çalışabileceğini açıkladı.

Google'a mesaj net: "Ekosisteme saygı duyuyoruz"

Huawei'nin Tüketici İş Grubu CEO’su Richard Yu, bu işletim sisteminin şu an itibarıyla akıllı telefonlarda kullanılmak üzere hazır olduğunu ancak ekosistem ve ortaklıklara saygı duyduklarını açıkladı. "Şu an tüm akıllı telefonlarımız HarmonyOS'a geçiş için hazır ancak bunu yapmayacağız." diyen Yu, yaşanan her şeye rağmen Google'a bağlı kalmak istediklerini söyledi.

Olası durumları da göz önünde bulunduran Yu, Google ve ABD'nin kararlarına göre Android işletim sistemini kullanamayacak hale geldikleri takdirde HarmonyOS'a geçiş işlemlerine başlayacaklarını açıkladı.

Huawei'nin HarmonyOS'u kullanan ilk cihazının bir akıllı ekran sistemi olacağını açıklayan Yu, önümüzdeki üç yıl içerisinde bu işletim sistemini kullanan giyilebilir teknolojik ürünlerin piyasaya sürüleceğini ve bu süreçte otomobillerin beyin aksamı için de HarmonyOS'la ilgili çalışmalarını sürdüreceklerini açıkladı.

HarmonyOS ekosistemi, geliştiricilere tamamen açık kaynaklı olarak sunulacak. Bu da işletim sisteminin daha çok cihazda, olabildiğince hızlı yaygınlaşmasını sağlayacak.

Üreticiler kendi cihazlarına göre işletim sistemini özelleştirebilecekler. Ayrıca bunu yaparken HarmonyOS ekosisteminin tüm avantajlarından faydalanabilecekler.Google, yakında Android'in yerini alması planlanan Fuchsia OS üzerinde yıllardır çalışıyor. Tıpkı Harmony gibi işlemiye sahip her türlü cihazda çalışması planlanan Fuchsia OS de aslında bir ekosistemi tanımlıyor. Gelecekte kullanacağımız elektronik cihazlar, özerk işletim sistemleri yerine aynı çatı altında toplandıkları ekosistem tabanlı işletim sistemleri kullanacaklar.

Huawei'nin gözü de bu nedenle, artık doygunluk noktasına ulaşıp sona gelen bir pazarda değil. Şirket Google, Microsoft ve Apple gibi ABD merkezli modern ekosistem öncülerine en büyük alternatif olmak istiyor. Huawei'nin bu atağı, gelecek yıllarda sadece ABD şirketleri arasında değil, küresel çapta bir rekabetin de en büyük işaretçisi.
profes0r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
04/2020
Nereden:
Colombia
Yaş:
25
Mesajlar:
750
Konular:
136
Teşekkür (Etti):
806
Teşekkür (Aldı):
254
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#2
Elinize sağlık hocam..........
---------------------
Hep hayır dese de hayat, hep hayırlısı diyeceğim hayata inat.
Aseray
Baysal,Yakamoz1319
Edros Detretus
drjacob - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Nereden:
localhost
Mesajlar:
347
Konular:
11
Teşekkür (Etti):
4
Teşekkür (Aldı):
61
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#3
telefonlara ne zaman gelecek diye bekliyorum
--------------------- ...

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler