THT DUYURU

chat
Seçenekler

Hosting Nedir ve Ne Amaçla Hosting Kullanılır?

'Conqueror - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
07/2019
Mesajlar:
2.086
Konular:
327
Ticaret:
(0) %
18-02-2020 21:03
#1
Hosting Nedir ve Ne Amaçla Hosting Kullanılır?
Merhaba TürkHackTeam Ailesi

Bugün sizlere hosting nedir ve ne amaçla kullanılır ondan bahsettim.

Hosting nedir?

Farz edelim bilgisayarınızda yeni bir döküman oluşturdunuz. Bu dökümanı saklamak için o dosyayı bilgisayarınızın diskine kayıt edersiniz ve bilgisayarınızı kapatırsınız. Peki bu dökümanın sizin web sayfanız olduğunu düşünün.

Web sayfalarınızı internet ortamında kendi bilgisayarınızda barındıramayacağınıza gore size çok güçlü, yedi gün yirmi dört saat hizmet verebilen ve her türlü yoğunlukta problemsiz web sitenizi hızlı bir halde yayınlamaya devam edecek bir bilgisayara ihtiyacınız var demektir. Bu bilgisayarlara teknik olarak sunucu denilmekte.

Hosting; kişi ve organizasyonlara ilişik web sitelerinin ve sayfalarının kesintisiz bir şekilde web üzerinde yayınlanmasına olanak tanıdığı olan, güçlü donanım ve yazılımsal web sunucularının birleşimi ile oluşturulmuş bir web sitesi yayınlama hizmetidir. Hazırlanan web sayfaları, kontrol panel üzerinden çeşitli dosya transfer yazılımları ile bu gelişmiş web sunuculara yüklenir, domain tanımlamaları yapılır ve yayına hazır hale getirilir. Bu hizmetin bir diğer adı da barındırma hizmetidir. Özellikle internet sayfası tasarımcıları ve webmaster lar içinde web hosting olarak da adlandırılır. Hosting hizmeti yardımıyla web siteleriniz dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat erişilebilir hale gelir.


Hosting ne amaçla kullanılır?

En basit tabiriyle internette web sitenizi yayınlamak ve erişilebilebilir olmasını istiyor iseniz hosting hizmeti edinmeniz birinci gerekliliktir.

Farz edelim kendinize özel bir blog sayfası ile deneyimlerinizi insanlar ile paylaşmak istiyorsunuz. Veya üretmekte olduğunuz bir ürünün internet üzerinden satışını gerçekleştirmek istiyorsunuz. Ya da kişilerin buluşup deneyimlerini paylaştığı, sosyalleştiği forum oluşturma niyetiniz var. Tüm bu hayaller için hosting hizmetine ihtiyaç duyarsınız.

Edinmiş olduğunuz bu hizmetin birçok özellikleri bulunmakta. Sayfalarınızın hızlı olması, sayfalarınıza meydana getirilen olası atakların ve içerik kayıplarının önüne geçecek güvenlik yazılımlarına haiz olması, dünyanın her yerinden erişilebilir olabilmek için web sunucularının en kaliteli veri merkezleri üzerinden hizmet veriyor olması, web sayfalarınızda olabilecek veri kayıplarına karşı periyodik olarak verilerinizin yedeklenmesi hosting hizmetinin standardını de belirleyen temel özelliklerdir.


Hosting seçenekleri nelerdir?


Web sitenizde kullanmış olduğunuz web teknolojileri ve web sitenizin amacına göre size uygun hosting hizmetini seçmelisiniz. Her proje için değişik gereksinimlar bulunmakta ve bu ihtiyaca uygun bir hizmet seçmeniz çok önemli bir mevzu.

Örnek verecek olur isek kişisel bir blog için paylaşımlı hosting hizmeti size yeterli olabiliyor iken kapsamlı bir e-ticaret dükkanı kurma niyetiniz var ise bulut sunucu seçiminde daha büyük barındırma hizmetlerine göz atmalısınız. Bir örnek daha verecek olur ise eğer dünyanın en gelişmiş içerik yönetim sistemi olan Wordpress ile sayfalarınızı oluştur iseniz sizin için Wordpress hosting hizmeti daha doğru bir seçim olabilir. Hosting seçeneklerimize gelin bir göz gezdirelim;


1.Wordpress Hosting

Dünya üzerinde en fazla kullanılan içerik yönetim sistemi ve blog oluşturma aracı olan wordpress I kullanıyor iseniz wordpress hosting hizmetini kullanmanız zorunludur. Wordpress hosting hizmeti, wp e özel olarak optimize edilmiş ve %100 uygulama uyumluluğu sağlayan bir hizmet. Bu nedenle nerede ise bir kaç dakikada, en hızlı şekilde wordpress sitenizi sorunsuz bir şekilde yayına alabilirsiniz. Kurulumları gerçekleştirmiş olduğiniz an hiç bir sorunla karşılaşmazsınız.

2.Linux Hosting

Özellikle PHP, MySQL, Python vb açık kaynak felsefesine uygun çalgılarla tasarlanmış olan web siteleri için en doğru çözümdür. Sayfalarınızı çok hızlı bir şekilde yüklersiniz, veritabanınızı kontrol panel üzerinden oluşturursunuz ve yine %100 uygulama uyumluluğu ile sitenizi en hızlı şekilde yayına alırsınız.

Dünya üzerinde belirtmiş olduğumuz açık kaynak tabanlı binlerce web (cms, blog, forum, bilgi bankası, e-ticaret) uygulaması bulunmakta. Bu uygulamalardan da yararlanmak ve barındırmak istiyor iseniz yine bu hizmeti tercih etmelisiniz.


3.Windows Hosting

Microsoft yazılım teknolojileri, rahat ve esnek web yazılımları tasarlayabilmek için biçilmiş bir kaftan. Bu teknolojiler ( asp.Net, .Net core, mssql ) ile geliştirilmiş bir web sitesi, gene bu teknolojiler ile oluşturulmuş bir barındırma altyapısı üzerinden hizmet vermek zoruna. İşte bu biçim barındırma altyapıları windows hosting olarak adlandırılmakta. Windows Server işletim sistemi üzerinde geliştirilen bu barındırma altyapıları üzerinden kesintisiz ve hızlı hizmet alabilirsiniz.

4.Kurumsal Hosting

İşletmelerin kendilerine özel gereksinimları bulunmakta. Özellikle daha yüksek e-posta kotası, daha yüksek ssd disk alanina sahip bir web hosting hizmeti ve gelişmiş güvenlik tanımlamaları bir Kurumsal hosting hizmetinde olması gereken mecburi özellikler. Kurumsal firmaların web sayfaları daha yüksek web sunucu kaynaklarına ( cpu, ram ve ssd disk) ihtiyaç duyar. Bu gereksinimları bir kurumsal hosting ne olursa olsun sorunsuz karşılıyor olabilmelidir.

5.Bulut Sunucu

İşleriniz büyüdü, her gün sipariş alıyorsunuz ve internet trafiğiniz yükselmeye başladı. Web siteniz artık yoğunluk nedeniyle daha çok işlemci, bellek ve disk alanı kaplıyor. Ne kadar güzel sizin adınıza seviniyoruz. Bu yeni kaynak ihtiyaçlarını paylaşımlı hosting hizmetlerinde karşılamayabilir ve web sitenizde yavaşlıklar, aksamalar yaşayabilirsiniz.

İşte bu biçim yüksek kaynak gereksinimları için bulut sunucu barındırma hizmetleri kullanılmalıdır.

Bulut sunucu şu demek oluyor ki size özel olarak donanımsal kaynakların rezervasyonu yapılmış sanal sunucu hizmetlerine denilmektedir. Bir büyük fiziksel sunucu onlarca minik bulut sunucu ya bölünebilir ve her müşteriye özel izole bir sunucu barındırma hizmeti sağlanmış olur. Kaynaklar size özel olduğu vakit web siteleriniz de buna müteakip çok daha hızlı ve kesintisiz çalışır.


6.Dedicated Server (Fiziksel Sunucu)

Barındırma Hizmetleri arasındaki en büyük ve en güçlü hizmettir. Bir tek web sitenizin barındırıldığı ve tüm donanımsal kaynakların web sitenize atandığı devasa büyüklükte ve güçlü bir fiziksel sunucu düşünün. Bu hizmet ile web siteniz olabilecek en hızlı şekilde çalışır. Müşterileriniz, web sayfanıza ışık hızında erişir.

Bu hizmet güçlü olduğu kadar maliyeti de yüksek bir hizmettir. Bu nedenle kesinlikle sitenizin gelir-gider dengelerini gözeterek bu hizmeti edinmenizi tavsiye ediyoruz. Şurası da kesin bir gerçek; en hızlı hosting hizmetine haiz olmak istiyor iseniz dedicated server hizmetini kesinlikle incelemelisiniz. Bu hizmet güçlü olmasıyla birlikte maliyeti de yüksek bir hizmettir. Bundan dolayı mutlaka sitenizin gelir-gider dengelerini gözeterek bu hizmeti edinmenizi tavsiye ediyoruz.


Saygılarımla therealbugra
--------------------- İyi saklanan,iyi yaşamıştır.
Turkhackteam.org/net Moderatör
Laurange,Rozzz,René
Descartes


Rozzz, MrXCyberQ Teşekkür etti.
MrXCyberQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2019
Mesajlar:
1.362
Konular:
135
Ticaret:
(0) %
18-02-2020 21:06
#2
Cevap: Hosting Nedir ve Ne Amaçla Hosting Kullanılır?
merhabalar,
yazıların boyutlarını biraz büyütüp orta başlıkların rengini değiştirerek güzelleştirebilirdin.
ama yinede seni takdir ederim.
güzel çalışma ellerine sağlık üstad.
buna benzer konular var host ile alakalı fakat seninki ayrı
---------------------
İzmirli değilim'ki her yanım kız olsun.

İstanbullu değilim'ki altımda arabam olsun.

Bırakta FBI birazda benim peşimden koşsun.
'Conqueror Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler