THT DUYURU

chat
Seçenekler

Linux Hosting Nedir? Windows ve Linux Temel Özellikleri //therealbugra

'Conqueror - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
07/2019
Mesajlar:
2.086
Konular:
327
Ticaret:
(0) %
27-02-2020 00:04
#1
Linux Hosting Nedir? Windows ve Linux Temel Özellikleri //therealbugra
Merhaba TürkHackTeam Ailesi

Bugün sizlere Linux Hosting Nedir? Windows ve Linux Temel Özelliklerinden bahsettim.
Açıklama

Linux hosting, Linux işletim sisteminin alt yapısıyla kurulmuş bir web sayfası barındırma aracı olarak tanımlanabilir. Hosting hizmeti sunan firmalar tarafından kullanıcılarına web sayfası barındırmaları için sunulmakta olan hem pratik hem de daha uygun maliyetli bir hizmettir. Bunun dışında Linux hosting bir çok perspektiften farklı avantajlara sahiptir.Linux Hosting’in Öne Çıkan Temel Özellikleri Nelerdir?


Linux Hosting’in en temel özelliği açık kaynak kodlu bir sisteme sahip olmasıdır. Linux hosting, PHP desteği sunar bu sebeple; Joomla, Drupal ve özellikle WordPress gibi içerik yönetim sistemlerini üstün performans ile çalıştırır. Ayrıca; MySQL, Javascript, Java, Flash, Oracle, PostgreSQL, Informix, Solid, FilePro ile de kuvvetli biçimde iletişim kurulumunu sağlar. Söz konusu açık kaynak kod sistemi bir çok developer yani geliştiricinin Linux hosting tercih etmesine neden olur. Öte yandan; dışarıdan gelen saldırılara karşı Linux sistemi kuvvetli bir savunma alt yapısına sahiptir. Söz konusu tüm temel özelliklerinin yanında; uptime oranı da son derece yüksektir.Windows Hosting’in Öne Çıkan Temel Özellikleri Nelerdir?


Windows temelli sunucularda barınan ASP.NET, ASP programlama diliyle çalışmakta olan web hosting türü Windows Hosting olarak tanımlanabilir. Plesk Panel ile kullanılan Windows Hosting, ASP tabanlı web sitelerini kusursuz biçimde çalıştırır. Öte yandan, javascript, ColdFusion ve HTML, MS Access, MsSQL, MySQL ile de çalışma özelliğine sahiptir.Linux Hosting Mi Windows Hosting Mi Seçmeliyim?


Linux Hosting ya da Windows Hosting arasında karar vermek kimi zaman zor olabilir? Ancak bu noktada kararınızı şu temel konulara göz atarak vermelisiniz;

Hangi İşletim Sistemi?

Kullanım Amacınız Nedir?

İhtiyacınız Olan Araçlar ve Kontrol Panelleri Neler?
Hangi İşletim Sistemi?


Linux ya da Windows arasında karar verirken, kullanmak istediğiniz işletim sistemi ve programlama dilinin projenize uygun olup olmadığına göre karar vermelisiniz.
Kullanım Amacınız Nedir?


Sunucu konusunda karar verirken, oluşturacağınız projeyi hangi amaçlarla kullanacağınızı göz önünde bulundurun. Kişisel bir web sayfası, online alışveriş sitesi ya da blog gibi bir proje için Linux Hosting güvenlikli ve basit ara yüzüyle iyi bir tercih olabilir. Windows hosting ise büyük şirketer tarafından Sharepoint ya da Exchange sunucusu olarak da kullanılabilir. Microsoft yazılım tabanlı alternatifler kullanacaksanız tercihiniz Windows Hosting olabilir.İhtiyacınız Olan Araçlar ve Kontrol Panelleri Neler?


Kullanmak istediğiniz araçları oluşturmayı hedeflediğiniz projeye uygun şekilde seçmelisiniz. Linux Hosting tarafından sunulmakta olan C Panel son derece basit ve pratik bir yönetim sunar. Özellikle; WordPress, Joomla, phpBB gibi uygulamalarda çok daha hızlı ve etkin bir kullanım sağlarsınız. Windows Hosting ise Plesk panel ile hizmet sunar. C Panel gibi bir çok farklı aracı size sunan Plesk, özellikle; LAMP olarak tanımlanan Linux, Apache, MySQL, PHP gibi uygulamaları kullanmanızda son derece pratiktir.Linux Hosting Neden Daha Popüler


Linux Hosting’in daha popüler hale gelmesinin bir çok farklı sebebi bulunuyor ancak temelde; maliyetlerinin daha düşük olması ve webmasterlar için bir çok farklı ve basit kullanıma sahip araçlar sunması olduğu söylenebilir.

Mail yönetim sisteminin kolaylığı ve uygulamaların uzman bir destek almadan da yönetilebilir olması da önemli bir sebeptir. Linux Hosting üstünde son derece kuvvetli biçimde çalışmakta olan WordPress gibi araçların kullanım kolaylığı ve profesyonel olmayanların dahi kendi web sistemlerini kurabiliyor olması da önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle Windows Hosting kullanımı gerektiren bir web projeniz yoksa Linux Hosting üstünden daha az maliyetle daha fazla farklı işlem gerçekleştirebilirsiniz.
Saygılarımla therealbugra
--------------------- İyi saklanan,iyi yaşamıştır.
Turkhackteam.org/net Moderatör
Laurange,Rozzz,René
DescartesBookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler