THT DUYURU

chat
Seçenekler

Green (yeşil) Web Hosting

EʟᴇᴄᴛʀᴏɴɪᴄSᴛᴇᴛ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
La Galibe İllallah
Üyelik tarihi:
06/2015
Mesajlar:
294
Konular:
71
Teşekkür (Etti):
246
Teşekkür (Aldı):
81
Ticaret:
(0) %
03-03-2020 12:30
#1
Green (yeşil) Web Hosting
Web barındırma şirketleri, güç sunucuları ve veri merkezine 7/24 hizmet vermek için büyük miktarda enerji tüketir. Soğutma tesisatları ve gelişmiş güvenlik kurulumları gibi diğer ilgili tesisler de çok fazla elektrik gerektirir. Bu kadar büyük miktarda enerji kullanımının çevre üzerinde olumsuz bir etkisi vardır. Yeşil web hosting, adından da anlaşılacağı gibi, web hosting çözümü, yenilenebilir enerji gibi çevre dostu kaynaklar tarafından desteklenmektedir.

Yenilenebilir enerji doğal kaynaklardan üretilir. Doğal olarak 'yeniden kullanılabilir'. Hidroelektrik ve rüzgar enerjisi genellikle en yaygın doğal kaynaklardır.


Yeşil barındırma, Karbon dengelemesini, bir veri merkezini doğrudan yenilenebilir enerjiyle güçlendirmeyi, Veri Merkezlerinin etrafına ağaçların, bitkilerin ve otların dikilmesini ve enerji tasarrufu ve enerji tasarruflu cihazların kullanımı gibi günlük olayları içerir.

Yeşil hosting, yeşil tüketicilere ve çevre konusundaki endişelerine odaklanan yeşil pazarlamayı kullanır. Yeşil barındırma benimsemek başlangıçta 2000'lerin başında çok yavaştı, çünkü hizmet sunan ilk barındırma şirketlerinin birçoğu bunu bir fiyat priminde yapıyorlardı. Ayrıca, tüketiciler arasında barınmanın çevresel etkileri konusunda farkındalık en iyi şekilde sınırlandırılmıştır. Bugün pazar, dramatik bir şekilde değişti, birçok hosting şirketi hiçbir ek ücret ödemeden yeşil hizmetler sunuyor. Tüketici bilinci de arttı.

Dünya İnternet kullanım istatistikleri, ABD'de İnternet'in hala hızla büyüdüğünü göstermektedir. Aslında, 2005 yılında bu sunucuları ve ilgili altyapı ekipmanlarını işletmek için toplam elektrik faturasının ABD'de 2.7 milyar dolar ve dünya çapında 7.2 milyar dolar olduğunu bildirildi. Bir web sunucusu ortalama olarak 630 kg'dan fazla karbondioksit üretir. Öte yandan yeşil bir hosting, teorik olarak sıfır karbondioksit üretir. Durum böyle olunca, çevre dostu barındırma hizmetleri ortaya çıktı.


Yeşil hosting firmaları çevreye olan etkilerini azaltmak için şu yöntemlere başvurur:

◎ Düşük voltajlı bilgisayar ekipmanı kullanma.

◎ Ilıman havalarda dış hava ile aktif soğutmayı artırmak.

◎ Operatörlerin daha yüksek soğutma sıcaklıkları kullanmasına izin verecek şekilde sunuculardan hava akışını iyileştirmeler yapmak.

◎ Bilgisayar Odası Klimalarını (CRAC'ler) ve diğer HVAC bileşenlerini daha verimli birimlerle yükseltme.

◎ HVAC ekipmanının yüklenmesini iyileştirmek için sunucular tarafından üretilen sıcak havadan soğuk havanın izole edilmesi (verimliliği arttırır).

◎ Binada enerji tasarruflu aydınlatma ve doluluk sensörlerinin kullanımı.

◎ Yenilenebilir Enerji Kredileri satın almak veya doğrudan yenilenebilir enerji üretmek.

◎ Enerji verimliliğini ve korunmasını, yenilenebilir enerjiyi veya sürdürülebilir uygulamaları teşvik eden diğer yeşil kuruluşlara katkıda bulunmak.
--------------------- "Bu millet iyidir, yalnız bir kusuru var çabuk unutur" - SÂHİPKIRAN

Powered By Stet

Konu EʟᴇᴄᴛʀᴏɴɪᴄSᴛᴇᴛ tarafından (03-03-2020 12:34 Saat 12:34 ) değiştirilmiştir.
MrXCyberQ Teşekkür etti.
MrXCyberQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
05/2019
Mesajlar:
1.362
Konular:
135
Ticaret:
(0) %
03-03-2020 12:35
#2
Cevap: Green (yeşil) Web Hosting
yazı tipi + boyut + konum değiştirirsen daha hoş olabilir
---------------------
İzmirli değilim'ki her yanım kız olsun.

İstanbullu değilim'ki altımda arabam olsun.

Bırakta FBI birazda benim peşimden koşsun.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler