THT DUYURU

chat
Seçenekler

Subdomain Nedir?

XCodeExpertX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
UnderGround
Mesajlar:
1.100
Konular:
78
Teşekkür (Etti):
176
Teşekkür (Aldı):
236
Ticaret:
(0) %
17-04-2020 17:05
#1
Arrow
Subdomain Nedir?


Merhaba TürkHackTeam Üyeleri. Bu Konumda Sizlere Subdomain'in Ne Olduğunu Açıklayacağım.
Konu İçeriği

» Subdomain Nedir?
» Subdomain Ne İşe Yarar?
» Subdomain Nasıl Alınır?


Subdomain Nedir?

Yabancı literatürde subdomain diye geçen türkçesi alt alan adı olan kavram, doaminin önüne ek getirilerek oluşturulan farklı bir domainmiş gibi kullanılabilen alt alan adlarıdır. Mesela bir örnek verelim, www.turkhackteam.org THT'nin domainidir ama www.dergi.turkhackteam.org THT'nin bir subdomainidir. Böylelikle birden fazla sayıda sitesi olan insanlar farklı farklı domainler kulanmak yerine tek domain içinde ilgili sitenin türünü domainin başına yazarak bir subdomain oluşturuyor ve farklı farklı siteler tek bir ana domain altında toplanmış oluyor. Mesela genellikle şöyle kullanılır diyelimki birisinin www.abc.com diye bir sitesi var bu arkadaşımızın bu sitesinin haricinde bir forum ve blog sitesi var. Bunları domaine aktarırken hepsini farklı bir domaine bağlamak yerine hepsini www.abc.com domainine subdomain olarak ekliyor. Yani blog sitesi için www.blog.abc.com, forum sitesi için www.forum.abc.com şeklinde subdomainler oluşturup bütün sitelerini tek bir domain altında toplamış oluyor.
Dediğim gibi subdomainler farklı bir domainmiş gibi çalışır. Sitenin kodlarının bulunduğu dizine subdomain için yeni bir klasör açılır ve subdomain sitesine yüklemek istediğimiz dosyaları o klasörün içine yükleriz.
Subdomainler, domain olmadan bir işe yaramaz. Bir subdomaine sahip olabilmek için öncelikle bir domaine sahip olmanız lazımdır. Bunları anlattıklarımdan yola çıkarak kendinizde bilebilirsiniz zaten.Subdomain Ne İşe Yarar?

Aslında bunu daha yeni açıkladım ama gelin biraz daha detaylı inceleyelim. Bu subdomain işini sadece blog için forum için vs düşünmeyin. Bir örnekle devam edelim mesela diyelim beyaz eşyalar ve mobilyalar satan bir sitesiniz. Bu durumda subdomain kullanmak çok mantıklı olacaktır. Böylelikle beyaz eşya arayan kişiler o anlık gereksiz olan mobilyalar ile karşılaşmayacaktır aynı şekilde mobilya arayan bir kişi beyaz eşya ile karşılaşmayacaktır. Veya diyelimki bir emlak siteniz var. Ve bu sitede sattığınız dükkanlar ve evlerin bilgileri mevcut. Dükkan arayan kişinin ev ile karşılaşmaması veya ev arayan kişinin dükkan ile karşılaşmaması için subdomain kullanmanız gerekir. Sizlere subdomainin ne işe yaradığını gerçek hayattan örnekler vererek açıkladım. Daha birçok örnek verilebilir. Şimdi gelelim bir subdomainin nasıl oluşturulabileceğine.


Subdomain Nasıl Alınabilir?

» Öncelikle sitemizin cPanel'ine giriş yapalım.» Biraz aşağıya inelim ve etki alanları bölümüne gelelim. Buradan alt etki alanları kısmına girelim.» Ve buradan bir alt etki alanı oluştur kısmından subdomainimizi oluşturacağız. Alt etki alanı kısmına domaininizin önüne gelecek olan isimi giriyoruz. Yani www.blog.abc.com subdomainindeki blog kısmından bahsediyorum. Daha sonra etki alanı kısmından hangi domaininiz için subdomain ekleyecekseniz o domaininizi seçiyorsunuz. Tek bir domaininiz bağlı ise otomatik olarak seçilmiş olur. Bölge kök dizini kısmından ise subdomaininiz için sitenize yükleyeceğiniz dosyaların konumunu giriyorsunuz. Genellikle subdomaine verdiğiniz isim otomatik olarak dosyalarınızı atacağınız klasörün ismi olarak belirlenir.» Gerekli ayarları yaptıktan sonra oluştur butonuna basıyoruz ve subdomainimiz oluşturulmuş oluyor. Sayfayı biraz aşağıya indirirsek oluşturduğumuz subdomainleri görürüz. Daha yeni oluşturduğumuz subdomain ve bilgileri buraya eklenmiş olacaktır. Yanlış yaptığınız bir şey veya değiştirmek istediğiniz bir şey olursa subdomainin yanındaki yönet kısmından ayarlarınızı değiştirebilirsiniz.
Konum Bu Kadardı Umarım Sıkılmadan Okumuşsunuzdur Ve Faydalı Olmuştur.

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Saygılarımla
---------------------
Bazı aşklar Stored XSS gibidir kalıcı olurlar, bazıları da Reflected XSS gibidir, sadece sen görür ve hissedersin, kalıcı değil...

—ByExpert
DarkHawk06 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler