THT DUYURU

chat
Seçenekler

VPS/VDS Nedir?

XCodeExpertX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
UnderGround
Mesajlar:
1.063
Konular:
69
Teşekkür (Etti):
176
Teşekkür (Aldı):
230
Ticaret:
(0) %
22-04-2020 20:01
#1
Arrow
VPS/VDS Nedir?


Merhaba TürkHackTeam Üyeleri. Bu Konumda Sanal Sunucular Olan VPS Ve VDS'den Bahsedeceğim.
Konu İçeriği

» VPS & VDS Genel Mantık

» VPS Nedir?

» VDS Nedir?


VPS & VDS Genel Mantık

Web sitenize aldığınız hosting siteniz geliştiği zaman az gelecektir. Bu durumda daha fazla özelliklere sahip sunucular satın almanız gerekecektir. İlk etapta alacağınız sunucular VPS ve VDS'dir. Yani VPS ve VDS aslında sanal sunuculardır. Bir sunucunun bölünerek birden çok küçük sunucular elde edilmesine VDS veya VPS denir. VDS ve VPS'i birbilerinden ayıran özellikleri ise bölünme şekilleridir. Bölünme şekilleri farklı olduğu için özellikleri de farklı olur. Şimdi ikisinide ayrı ayrı açıklayalım.


VPS Nedir?

Yabancı literatürde Virtual Private Server olarak geçen Türkçesi Sanal Kişisel Sunucu olan VPS, bir fiziksel sunucunun yazılımsal olarak bölünmesine denir. Bölünmüş bütün sanal sunucular ana sunucuya bağlıdır. Bütün sanal sunucular ana sunucunun kaynaklarını kullanır ama herbiri birbirinden bağımsız çalışır. Bu bölünme yazılımsal olarak gerçekleştiğinden ana sunucuda veya bölünmüş sunucuların herhangibirinde çıkan bir sorun tüm VPS'leri etkiler.Ana sunucu tarafından herhangibir sanal sunucuya atanan ram, işemci gibi miktarlar kullanılmadığı takdirde başka bir sunucuya atanabilir. Dediğim gibi bu VPS sunucuları birbirinden bağımsızdır ve farklı zamanlarda açılıp kapatılabilir. VDS sunuculardan farkı ise tek bir donanımda birden fazla sunucu bulunabilmesidir. Ayrıca VPS sunucular VDS sunuculara göre daha az ram kullanılan, daha az performansı olan sunuculardır. Bundan dolayıda maliyetleri VDS'lere göre daha düşüktür.


VDS Nedir?

Yabancı literatürde Virtual Dedicated Server olarak geçen Türkçesi Sanal Atanmış Sunucu olan VDS, bir fiziksel sunucunun donanımsal olarak bölünmesine denir. Bölünmüş sunucuların işletim sistemleri, ramleri vs birbirinden bağımsızdır. Herbirinin kaynak kullanımı birbirinden bağımsızdır yani herhangibir VDS'in sorunu diğerlerini etkilemez. Birbirlerinden bağımsız oldukları için herhangibirinin kullanmadığı ram vs başka VDS tarafından tahsis edilemez. VDS sunucuların özellikleri(ram, disk, işlemci) sunucuyu satın alan kişi tarafından tahsis edilir. Bunun için VPS sunuculardan daha performanslı, daha fazla ramli ve daha fazla maliyetlidir. Bir diğer güzel yanı ise sunucunun özellikleri kullanıcı tarafından belirlendiği ve diğer sunucular ile bağlantısı olmadığı için başka sunucular sizin verilerinize, bilgilerinize erişemeyecektir. Yüksek veri trafiğine sahip bir web siteniz varsa veya oyunlar için bir sunucu alıyorsanız VPS'in özellikleri sizin için yeterli gelmeyeceğinden VDS almanız gerekir.


Bu Konumda Bu Kadardı Umarım Beğenmişinizdir Ve Faydalı Olmuştur.

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Saygılarımla
---------------------
Bazı aşklar Stored XSS gibidir kalıcı olurlar, bazıları da Reflected XSS gibidir, sadece sen görür ve hissedersin, kalıcı değil...

—ByExpert

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler