THT DUYURU

chat
Seçenekler

Dedicated Hosting Nedir?

XCodeExpertX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
UnderGround
Mesajlar:
1.063
Konular:
69
Teşekkür (Etti):
176
Teşekkür (Aldı):
230
Ticaret:
(0) %
4 Hafta önce
#1
Arrow
Dedicated Hosting Nedir?


Merhaba TürkHackTeam Üyeleri. Bu Konumda Sizlere Dedicated Hosting Nedir Açıklayacağım.
Konu İçeriği

» Dedicated Server Nedir?

» Dedicated Server Ne İşe Yarar?

» Dedicated Server Türleri Nelerdir?


Dedicated Server Nedir?

Yabancı literatürde Dedicated Server olarak geçen Türkçesi Paylaşımsız Sunucu olan kavram, bir sunucunun(server) sadece bir kişiye ait olması denilebilir. Siz bir hosting(hosting nedir bilmiyorsanız bu konumdan öğrenebilirsiniz) kiraladığınızda herhangibir sunucunun içinde sizin için bir bölüm açılır ve orası sizin olur ve bu sunucuların içinde yüzlerce site bulunur. Dedicated de ise bu içinde yüzlerce site bulunan server komple size ait olur. Durum böyle oluncada fiyatı çok daha yüksektir.


Dedicated Server Ne İşe Yarar?

Dedicated serverları genelde gelişmiş siteler kullanır. Sunucunun disk alanı, ram ve işlemci gibi özelliklerini sadece siz kullanırsınız. Bundan dolayıda siteniz çok daha hızlı ve performanslı olur. Paylaşımlı hostinglerde sadece hosting firmasının size verdiği kısıtlı imkanları kullanabilirsiniz. Bunun içinde gelişmiş bir siteniz varsa bu imkanlar size yeterli gelmeyecektir ve sitenizin performansı düşecektir. Bu gibi durumlarda dedicated yani paylaşımsız hosting almanız gerekir. Paylaşımsız hosting kiraladığınız zaman bütün server size ait olduğundan imkanlarınız çok daha artmış olur ve siteniz çok daha performanslı çalışır. Aynı zamanda veri güvenliği açısından baktığımızdada sunucu komple size ait olduğu ve başka hostinglerle bağlantınız olmadığı için verilerinizin çalınma gibi bir durumuda olmaz. SEO açısından ise siteniz hızlı olduğu için ve artık bir statik ip ye sahip olduğu için Google tarafından sitenizin kalitesi artmış olur.
Dedicated sunucular, site trafik hacmi yüksek olan, sitesinin veri kapasitesi yüksek olan ve verilerinin başka sunucular tarafından veya hosting firması tarafından ulaşılmasını istemeyen kişi veya firmalar tarafından tercih edilir. Kendilerinin ayrı bir sunucusu olduğu için sunucunun gereksinimlerini, özelliklerini istedikleri gibi kullanabilir veya belirleyebilirler.Dedicated Server Türleri Nelerdir?

Başlangıç Seviye Dedicated Server : Paylaşımlı sunuculara göre imkanların, kaynakların daha fazla olduğu, genellikle tek işlemcili olan ve genelde site performansını arttırmak için kullanılan bir dedicated server türüdür.Yüksek Performanslı Dedicated Server : Başlangıç seviyeye göre daha fazla performanslı olan, gelişmiş siteler tarafından kullanılan ve genellikle çift işlemcili bir dedicated server türüdür.Bantwidth Dedicated Server : Bant genişliğinin yüksek olduğu işleri yapmak için kullanılan, genelde yayıncıların sıklıkla kullandığı ve yüksek işlemci gücü gerektiren web sitelerinin kullandığı bir dedicated server türüdür.Application Dedicated Server : Uygulamalarda kullanılan serverlar, web uygulamalarının barındırıldığı serverlar, php ve .net uygulama sunucuları bu türe örnektir.Database Dedicated Server : MYSQL, MSSQL gibi veritabanlarının barındırıldığı, veritabanları için yüksek performans sağlayan bir dedicated server türüdür.E-Mail Dedicated Server : E-mail işlemlerinin bir sunucu üzerinden gerçekleştiği ve POP3, IMAP destekli e-posta sunucularının kullandığı bir dedicated server türüdür.
Konum Bu Kadardı Umarım Beğenmişinizdir Ve Faydalı Olmuştur.

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.

Saygılarımla
---------------------
Bazı aşklar Stored XSS gibidir kalıcı olurlar, bazıları da Reflected XSS gibidir, sadece sen görür ve hissedersin, kalıcı değil...

—ByExpert
AhmetKaan46 Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler