THT DUYURU

chat
Seçenekler

Mail Server Nedir?

XCodeExpertX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
03/2019
Nereden:
UnderGround
Mesajlar:
1.104
Konular:
70
Teşekkür (Etti):
176
Teşekkür (Aldı):
242
Ticaret:
(0) %
4 Hafta önce
#1
Arrow
Mail Server Nedir?


Merhaba TürkHackTeam Üyeleri. Bu Konumda Mail Sunucularından Bahsedeceğim.
Konu İçeriği

Mail Server Nedir?

Mail Server Türleri Nelerdir?

Bir Mailin Kullanıcıya Ulaşana Kadar Geçirdiği Serüven


Mail Server Nedir?

Mail Serverlar, gelen giden e-postaların bir merkezde toplandığı sunuculardır. Mail gönderimleri mail server aracılığı ile olmaktadır. Bir mail göndericiden alıcıya giderken birkaç mail serverden geçmektedir. Günlük hayatımızda kolayca yapabildiğimiz mail gönderme işlemi aslında saniyeler içerisinde gerçekleşmektedir fakat arkaplanda dönen işlemler oldukça kompleks bir süreçten geçmektedir.
Mail Server Türleri Nelerdir?

Mail serverlar 2 bölüme ayrılır. Bunlar giden mail serverlar ve gelen mail serverlar. Giden mail serverlarda SMTP, gelen mail server serverlarda ise POP3 ve IMAP kullanılır.
SMTP

SMTP(Simple Mail Transfer Protocol), e-postaları 25 portunu kullanarak göndermeye yarar. E-postalar gönderilirken SMTP servisi kullanılır.
POP3

POP3(Post Office Protocol versiyon 3), gelen e-postaları almaya yarar. POP3 protokolünde gelen ve giden mailler bilgisayarın yerel depolama alanında saklanmaktadır. Birçok POP3 sunucusu mailleri sunucuda saklama özelliğine de sahiptir bu yüzden IMAP'a göre daha çok kullanılır.
IMAP

IMAP(Internet Message Access Protocol), gelen e-postaları almaya yarar. Sunucular mesajların kopyalarını saklarlar ve iletişimin yaşandığı bir e-mail yazılımı olan IMAP'da eğer mailinizi silme işlemine yöneldiğiniz takdirde aynı şekilde sunucudan da silinme söz konusu olacaktır.
Bir Mailin Kullanıcıya Ulaşana Kadar Geçirdiği Serüven

İlk olarak hedefe gönderilecek mail hazırlanır ve maili gönder butonuna tıklanır. Burada SMTP servisi devreye girer.Maili gönderen istemci SMTP servisi ile bağlantı kurar ve gönderici maili, alıcı maili, mail içeriği ve varsa eklenti içeriklerini SMTP servisine aktarır.SMTP servisi alıcının domaini üzerinden POP3 veya IMAP servisine bağlanır. Daha sonra SMTP servisi DNS ile iletişime geçer ve alıcının IP sini öğrenir.SMTP sunucusu alıcının IP adresini öğrendikten sonra alıcının SMTP sunucusuna bağlanır.Alıcının SMTP servisi maili inceler ve herhangibir aksi durumla karşılaşmazda durumu POP3 veya IMAP servisine iletir.POP3 veya IMAP servisi iletiyi inceler ve alıcının önüne maili sırası gelince koyar. Ve böylelikle mail alıcıya ulaşmış olur. İşte bütün bu olaylar saniyeler içerisinde gerçekleşir.

Konum Bu Kadardı Umarım Begenmişinizdir Ve Faydalı Olmuştur.

Okuduğunuz İçin Teşekkür Ederim.
Esenlikle Kalın...

Saygılarımla
---------------------
Bazı aşklar Stored XSS gibidir kalıcı olurlar, bazıları da Reflected XSS gibidir, sadece sen görür ve hissedersin, kalıcı değil...

—ByExpert
satranc Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler