THT DUYURU

chat
Seçenekler

Plesk Panel’de Yeni Alan Adı Ekleme - Name Server Oluşturma

VATANİÇİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ne mutlu Türk'üm diyene
Üyelik tarihi:
04/2020
Mesajlar:
290
Konular:
32
Teşekkür (Etti):
76
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#1
Arrow
Plesk Panel’de Yeni Alan Adı Ekleme - Name Server Oluşturma


Plesk Panel’de Yeni Alan Adı EklemePlesk panel vds ve kendi sunucularında web sitelerini barındıran kişilerin kullandığı hosting yönetim panelidir. Plesk panel ile web sitelerimizin ve sunucumuzun durumunu kolaylıkla yönetebilmekteyiz.


1. Adım: Plesk panelimizde oturum açarak şağıdaki resimde görünen butona tıklıyoruz.
2. Adım: Yukarıda ''Alan adı ekleyin'' Butonuna bastıktan sonra tescillediğimiz alan adını aşağıdaki resimde yer alan alan adı bölümüne yapıştırıyoruz. Daha sonra aşağıda yer alan web sitemizin dosyalarının yer alacağı konumu belirlememiz gerekmekte. Yeni bir konum belirlemeden direkt olarak web sitenize bağlayarak oluşturulan alan istiyorsanız ''Yeni web lanı oluştur' Seçeneğini seçtikten sonra farklı bir ip adresi tanımlayacaksak onu seçiyoruz. Yoksa paylaşılan, sunucunuzun ip adresini kullanabilirsiniz. Ftp ve ssh bağlantıları için kullanacağımız kullanıcı adı ve şifresini yazdıktan sonra aşağı inerek tamam tuşuna tıkladığımızda Plesk panelimize başarıyla alan adımızı eklemiş oluyoruz.

Plesk Panel'de Name Server Oluşturma

Şimdi alan adımızı başarılı bir şekilde Plesk panelimize kayıt etmiş bulunuyoruz. Sunucumuzla alan adımızı birbirine bağlamak için name server oluşturmamız gerekiyor.


1. Adım: Bunun için Plesk panelimizin ana sayfasına döndüğümüzde, eklediğimiz alan adının göründüğünü göreceğiz. Üzerine tıklayınca yeni bir alan açılacak. Buradan ''Barındırma ve DNS'' Bölümüne gittikten sonra ''DNS ayarları '' seçeneğine tıklıyoruz.

2. Adım: Görselde yer alan ''Kayıt ekleyin'' butonuna tıklıyoruz.
3. Adım: Kayıt ekleyin butonuna tıkladığımızda name server eklemek için açılan bir pencere çıkıyor. Burada kayıt tipi alanımız A olarak kalırken, Alan adı bölümümüze ns3 yazıyoruz ve en son olarak aşağıdaki İP ADRESİ yazılı alana plesk panelimize, sunucumuza giriş yaparken kullandığımız ip adresini yapıştırıyoruz ve tamam diyoruz.
4. Adım: Tekrardan aynı işlemi tekrarlıyoruz. Yalnız burada dikkat etmemiz gereken şey bir önceki işlemde ns3 yazdığımız kısıma ns4 yazıyoruz. Diğer kısımlar 3. Adım ile aynı. Daha sonra tekrardan kayıt ekle butonuna basarak, bu sefer Kayıt tipi alanını NS olarak seçiyoruz. İP adresi bölümünü boş bırakarak, name server alanına 3. Adımda oluşturmuş olduğumuz Name server adresini bu şekilde yazıyoruz;

Alıntı:
ns3.siteismi.comTamam dedikten sonra bizi tekrardan atacak. Buradan Kayıt ekleyin butonuna tıklıyoruz.
5. Adım: Daha önceden ns3 yazdığımız alanı ns4 olarak değiştirip tamam butonuna tıklıyoruz.
6. Adım: Açılan sayfada değiştirdiğimiz name server adreslerinin kayıt olması için güncelle butonuna tıklıyoruz.

İşlemlerimiz başarıyla tamamlandı ve bize ''DNS bilgileriniz güncellendi'' Şeklinde çıktı verdi. Name server adreslerimizi aşağıdaki gibi oluşturduk;

Alıntı:

ns3.siteismi.com
ns4.siteismi.com


Şimdi alan adı aldığınız firmanın alan adı yönetim paneline giderek, yukarıdaki name server adreslerini yazarak direkt olarak domain ve sunucunuzu birbirine bağlayabilirsiniz.


---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler