THT DUYURU

takipci
chat
Seçenekler

Web, Hibrid ve Native Uygulamalar; İşletmeniz için hangisi en iyisi?

'GonzaLes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
04/2015
Nereden:
Kayseri
Yaş:
81
Mesajlar:
11.607
Konular:
894
Teşekkür (Etti):
7029
Teşekkür (Aldı):
7468
Ticaret:
(0) %
2
3167
17-06-2016 23:21
#1
Exclamation
Web, Hibrid ve Native Uygulamalar; İşletmeniz için hangisi en iyisi?
Web, Hibrid ve Native Uygulamalar; İşletmeniz için hangisi en iyisi?

Hiç şüphe yok ki, çoğu işletmenin bir mobil uygulamaya sahip olması gerekli, aksi takdirde potansiyel işi kaybetme riski söz konusu… Her ne kadar pek çok şirketin karar vericileri bütün mobil uygulamaların Android uygulamaları, iPhone uygulamaları vs. gibi her platform için özel olarak yazılmış native uygulamalar olması gerektiğini sansa da, aslında gerçek ortada farklı seçeneklerin de olduğu ve önemli olan şeyin her işletme için doğru olan uygulamanın seçilmesi gerektiğidir.

Mobil uygulama tiplerinin tanımları:

Farklı mobil uygulama türlerinin kısa tanımları, her hangi bir karışıklığı gidermeye yardımcı olabilir:

Native uygulamalar: Bunlar özel olarak spesifik bir platformda çalışacak şekilde yazılmışlardır. Örneğin, bir uygulama Apple’ın IOS veya Google’ın Android işletim sistemi altında çalışmak üzere yazılmış olabilir.

Web uygulamaları: Bu uygulamalar aslında web sayfalarına benzer ve tıpkı web sayfaları gibi içlerinde Internet Explorer, Firefox ve Google Chrome benzeri bilinen tarayıcıların da bulunduğu birçok farklı platformda çalışırlar.

Hibrid uygulamalar: Bu uygulamalar web uygulamaları gibi web tarayıcıları içinde çalışır fakat aynı zamanda spesifik bir cihazın tarayıcı motorunda kullanılmak üzere yazılmışlardır.

Hybrid-vs.-Native-Mobile-Apps1

Native, Web ve Hibrid uygulamalar

Mobil native uygulamalar: Native uygulamalar en çok özelliği ve en yüksek hızları sunabilir. Ancak, native uygulamalar geliştirmek en yüksek seviyede uzmanlık gerektirir ve bu uygulamalar belirli bir platform için kodlanmıştır, bu platformla da sınırlıdır. Cihazın kamera ya da mesajlaşma sistemi gibi özelliklerinden de yararlanırlar. Native uygulamalar özel olarak uygulama dükkânlarından güncellenebilirler.

Web uygulamaları: Bunlar HTML ve JavaScript gibi yaygın bir şekilde kullanılan web scriptleri ile geliştirilir ve açıkçası tablet bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi görece küçük ekrana sahip cihazlarda güzel görünecek ve fonksiyonel olacak şekilde dizayn edilmiş olan web sayfalarıdır. Cihazlardan bağımsızdırlar ve bunları yapmak mobil uygulama geliştirmek için gerekli olan teknik uzmanlıkla aynı düzeyde bir uzmanlık gerektirmez.

Hibrid uygulamalar: Bunlar cihazın özelliklerine erişim izni verilen bir depo içinde gömülü web uygulamalarıdır. Geliştiricinin bakış açısına bağlı olarak, hibrit uygulamalar en iyisi de olabilir, en kötüsü de… Gerçek mobil uygulamalardan daha kolay geliştirilmelerine karşın belirli cihazlara bağımlı oldukları da hesaba katılmalıdır. Bazı durumlarda, hibrid uygulamaları özel uygulama dükkânlarından güncellemek mümkün olabilir.İşletmeniz için doğru uygulama tipi hangisi?

Yeterli bir bütçe ve geliştirme için daha fazla zaman verilseydi, bir işletme başlıca bütün cihaz tipleri için native uygulamalar geliştirebilirdi. Native uygulamalar daha fazla özellik ve mobil cihazın da tüm özelliklerine erişim imkânı sunarlar. Native uygulamaları geliştirmek her ne kadar daha çok vakit alsa ve daha fazla beceri gerektirse de, bunlar çalıştırıldıkları zaman genelde en hızlı performansı sergilerler.

Spektrumun diğer ucundaki web uygulamaları ise cihazın native işlevlerine erişim sağlayamaz ve yavaş çalışır. Yine de genellikle daha ucuz ve daha hızlı geliştirilebilir, bir internet tarayıcısı ile herhangi bir cihaz üzerinde çalıştırılabilirler.

Hibrid uygulamalar, native uygulamalar ile web uygulamaları arasında bir orta yol sunar. Cihaz depolarına güncelleştirmelerin yüklenmesi biraz zaman alabilir, bundan dolayı bir native uygulamanın bütün özelliklerine erişim hemen mümkün olmayabilir, fakat güncellemeler genellikle hızlı bir şekilde tamamlanır. Bazı performans hızları native uygulamalardan daha hızlı gelişmesi karşılığında kurban edilebilir.
---------------------
İyi dostlar biriktirdim hepsi ailem değil " fail " im oldu..
'GonzaLes

drwx--x--x
Tüm konularım için tıkla<
eyuboo2, M3m0ry, izmirli010, Baharsu Teşekkür etti.
eyuboo2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
04/2016
Mesajlar:
109
Konular:
3
Teşekkür (Etti):
236
Teşekkür (Aldı):
11
Ticaret:
(0) %
17-06-2016 23:37
#2
Eline Sağlık
izmirli010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2007
Mesajlar:
2
Konular:
0
Teşekkür (Etti):
6
Teşekkür (Aldı):
0
Ticaret:
(0) %
16-06-2019 02:57
#3
sagol kardesim emegine saygi

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler