THT DUYURU

takipci
chat
Seçenekler

Mobil Uygulama Yapmayan Kalmasın! | Flutter #1

kondanta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Geliştirici
Üyelik tarihi:
07/2017
Nereden:
CNCF
Mesajlar:
911
Konular:
36
Teşekkür (Etti):
33
Teşekkür (Aldı):
263
Ticaret:
(0) %
21-01-2019 23:44
#1
Smile
Mobil Uygulama Yapmayan Kalmasın! | Flutter #1

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere çapraz platform(cross platform) mobil uygulama geliştirme aracı olan Flutter'dan bahsedeceğim. Flutter, Google'ın geçtiğimiz aralıkta versiyon 1.0.0'ını duyurduğu bir cross platform geliştirme SDK'sı. Mobil, desktop ve web platformlarında da çalıştırmayı planlamaktalar. Ben bugün daha çok mobil kısmı üzerinde duracağım.

Ilk olarak neden Flutter? sorusuna kısa bir cevap verecek olursam, React-Native'in sebep olduğu overheadden arındırılmış, platformun (android - iOS) türüne göre native(ARM) compile edilmiş bir executable sunuyor bize(Dil olarak Androidde Java-Kotlin desteği sunarken, iOS da Objective-C ve Swift desteği sunmakta). Bu şekilde native geliştirilmiş bir uygulama gibi yüksek performas sağlayabiliyor kullanıcısına. Buna ek olarak, "Hot Reload" ve "Hot Restart" özellikleri sayesinde çalıştırdığımız kodu sürekli derlemek(compile etmek) yerine hot reload sayesinde hızlı bir şekilde değiştirdiğimiz kodu canlı bir şekilde önümüzde görebiliyoruz. Extra bir not düşeyim; Flutter 60 FPS garantisi vermekte geliştirilen uygulamalar için. Henüz release yapmadığım için evet böyle diyemeyeceğim ne yazık ki ama, duyduğum kadarıyla 60 FPS cidden sağlıyor imiş.

Ilk hedef kurulum. Öncelikle flutter.io adresine gidiyoruz.
Akabinde sağ yukarıdan Get started diyip, kendimize uygun işletim sistemine göre indirme işlemimizi gerçekleştiriyoruz. Ben linux üzerinden anlatım yapacağım. Çok aşırı istek gelirse Windows için de anlatım yapar, konuyu editlerim. NOT: Bilgisayarınızda Android SDK'nın hali hazırda kurulu olduğunu varsayıyorum. Android SDK nasıl kuruluru bu konu içerisinde anlatmayacağım. Indirme işlemi sonrası, tar dosyasını "tar xf" komutuyla extract edip bulunmasını istediğimiz yere move ediyoruz.


Daha sonrasına dosyanın bulunduğu dosya dizinini $PATH dizinine ekliyoruz. Başarılı bir şekilde kurulumu yaptık. $PATH'e ekleme işlemini resimdeki line ile yapabilirsiniz.
Şimdi kurulumumuzu test etmek için "flutter doctor" komutunu çalıştırıyoruz. İlk kez çalıştırdığınız da biraz zaman alacaktır, işlem bitene kadar bekleyin.
Eveet, gördüğümüz üzere, kurulum tamamlandı. Şimdi örnek bir proje yaratıp, onu çalıştıralım.Şimdi gelelim nasıl bir kod oluştuğunu görmeye. Oluşturduğumuz proje klasörün girip: "cd lib" komutunu yazıyoruz. Önümüze "main.dart" adlı bir dosya gelecek. "Dart da neyin nesi?" diyebilirsiniz. Yazının bu noktasına kadar bahsetmemiştim lakin Flutter "Dart" adı verilen bir programlama dili ile çalışmakta. Java ile Javascriptin birleşiminden oluşmuş gibi görünen ve öğrenmesi bir hayli basit bir programlama dili. Bu main dosyasını açtığımızda bir sürü yorum satırı ve anlam veremediğiniz bir sürü kod parçacığı göreceksiniz. Bütün yorum satırları silindiğinde gördünüz şey bir ekrana sığacak kadar uzunlukta bir driver olacak. Not: Widget nedir, ne değildir gibi açıklamalar bu konunun scopeu dışında olduğu için değinmeyeceğim. Gerekli gördüğüm açıklamaların hepsini kodların üzerine yorum satırı olarak ekledim. Takıldığınız bir şey olursa konu altına yorum olarak ekleyin ya da Google


Son olarak çalışıp çalışmadığını test etmek için terminalimize "flutter run" yazıyoruz. Benim geliştirme yaptığım extra bir telefonum bulunmakta. Siz bu işlem için android/iOS emülatörü kullanabilirsiniz.

---------------------

DevOps Engineer
k3~, M3m0ry, Javabex, bundit453, izmirli010, 12yim Teşekkür etti.
M3m0ry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Çevirmen
Üyelik tarihi:
06/2017
Nereden:
xD
Mesajlar:
4.076
Konular:
306
Teşekkür (Etti):
10474
Teşekkür (Aldı):
1400
Ticaret:
(0) %
Shadowfire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2018
Nereden:
KARANLIK
Mesajlar:
763
Konular:
130
Teşekkür (Etti):
48
Teşekkür (Aldı):
101
Ticaret:
(0) %
21-01-2019 23:48
#3
Eline sağlık komutanım. Mobil programlama için yararlı.
SondareX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2018
Nereden:
Dünya
Mesajlar:
272
Konular:
68
Teşekkür (Etti):
56
Teşekkür (Aldı):
22
Ticaret:
(0) %
21-01-2019 23:50
#4
Emeğine sağlık yararlı paylaşım boş vaktimde okurum
Lawliet123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2016
Mesajlar:
2.564
Konular:
144
Teşekkür (Etti):
461
Teşekkür (Aldı):
705
Ticaret:
(0) %
21-01-2019 23:56
#5
Alıntı:
SondareX´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emeğine sağlık yararlı paylaşım boş vaktimde okurum


Henüz okumadıysan yararlı olduğunu nasıl anladın?


Ellerinize sağlık, zahmet edip yazmışsınız, ama yinede bilip bilmeyen herkesin uygulama yazması pek güzel bir şey değil gibi.
--------------------- Yeni Mahlasım ; ALW1EZ

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler