THT DUYURU

İslam ve İnsan Dinimizin güncel hayata etkisi ve çağımızda İslam üzerine yorumlar...

siber güvenlik eğitimi
Seçenekler

Hadis-i Şerifler

Ferdi-Hacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uzman Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
almanya
Yaş:
40
Mesajlar:
1.123
Konular:
294
Teşekkür (Etti):
646
Teşekkür (Aldı):
92
Ticaret:
(0) %
7
1991
05-07-2011 20:52
#1
“Daha vakti var, ilerde yaparim” demek, seytanin mü’minlerin kalplerine biraktigi bir vesvesedir.
Hadis (Ramuz).

Allah bu dini zati için özel olarak seçmistir. Dininize ancak cömertlik ve güzel ahlak yakisir. Dikkat edin! Dindarliginizi bu iki nitelikle süsleyin.
Hadis (Taberani).

Her takva sahibi, Muhammed’in (üzerine rahmet ve selam olsun) ehl-i beytindendir.
Hadis (Taberani, Evsat).

Insanlarin gelip geçtigi yollarda (caddelerde) oturmaktan sakinin.Mutlaka oturacaksaniz o zaman yolun hakkini verin.Yolun hakki ise sunlardir: Harama bakmamak, Yoldan gelip geçen insanlara sikinti ve eziyet vermemek, ta’cizde bulunmamak, Verilen selamlari almak, Iyiligi tesvik etmek, Kötülükten de sakindirmak.
Hadis (Ebu Davud).

Yemeklerinizi biraz sogutarak yeyin ki, sizin için bereketli kilinsin...
Hadis (Ibn-i Adiyy).

Kisi mali, hanimi ve çocuguyla imtihan edilir.
Hadis (Taberani)

Yagmurlarin çogalip bitkilerin (ürünlerin) az, Kur’an okuyanlarin çok olup dini bilenlerin az, Idarecilerin sayiinin artip, güven duyulanlarin ise kit olmasi kiyametin yaklastiginin delillerindendir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Ümmetimin bana en yakin olanlari, bana en çok salavat getirenleridir.
Hadis (Beyhaki).

Resulüllah’a : Cennettekiler uyurlar mi? diye sorulmustu. Cevaben buyurdu ki: Uyku, ölümün kardesidir. Cennettekiler uyumazlar.
Hadis (Tirmizi).

Birbirinize karsi mütevazi olmanizi, Allah bana vahiyle emretti. Öyle ki, hiç kimse, kimseye karsi övünmesin ve hiç kimse, hiç kimseye zulmetmesin.
Hadis (Müslim).

Iyilikller cennetin kapilarindan bir kapidir. Kötü ölümünü önler
Hadis-i Serif (Ebusseyh).

Kim müsibete ugramis birini teselli ederse, onun o dert sebebiyle kazandigi sevap kadar sevap kazanir
Hadis(Ibn-i Mace).

Kiyamet gününde Allah, kullarindan birini çagirir,huzurunda durdurarak malinin hesbini sordugu gibi, makaminin da hesabini sorar.
Hadis-i Serif (Hatib).

Allah, bir meslegi olup mesleginde maharetli ve uzman olan kulunu sever.
Hadis-i Serif ( Taberani )

Iyiligi yap, kötülükten de sakin. Yanlarindan kalktiginda, halkin senin hakkinda söylemelerinden hoslanacagin seyleri gözet ve onlari yerine getir. Yanlarindan kalktiginda halkin senin hakkinda söylemelerinden hoslanmayacagin seylere ise, dikkat et ve onlari yapmaktan da sakin.
Hadisi Serif ( Beyhaki )

Cömert, malinda olan Allah’in haklarini ödeyendir. Cimri, malindaki Allah’in haklarini yerine getirmeyen; Rabbinin verdiginden, Rabbine karsi nekeslik edendir.
Hadis (Esbehani).

Erkek hanimina, hanim da beyine sevgiyle baktiklarinda, Cenab-i Hak ta onlara rahmetle bakar. Sayet erkek, haniminin ellerini ellerine alirsa, her ikisinin de, günahlari parmaklarinin arasindan dökülür gider.
Hadis-i Serif (Camiüssagir)

Allah bana farzlari yerine getirmemi emrettigi gibi, insanlarla “müdara”yi, yani iyi ve güzel geçinmeyi de emretti.
Hadis (Deylemi).

Cennete çok agaç dikin. Çünkü onun suyu tatli, topragi güzeldir.(Yani verimi çoktur.Çok sevap meyvesi alinir). Cennetin agaçlarindan biri olan La havle ve la kuvvete illa billah cümlesini çok söyleyin.
Hadis (Taberani).

Devamli herkesle kavga ve çekisme halinde olman, günah olarak sana kafidir.
Hadis (Ramuz).

Allah Resulüne: Ya Resulallah! Bana insanlarin kötülükte en ileri olanlarini söyler misin? diye sordum. Allah Resulü: Iyileri sor bana! Kötüleri sorma, dedi. Daha sonra da soruma su cevabi verdi: Insanlarin en kötüleri, ilmini kötüye kullanan alimler (üzerine düsen uyari görevini yapmiyan aydinlar)dir.
Hadis

Mü’min mü’minin aynasidir. Mü’min mü’minin kardesidir. Mü’min mü’minin kaybettigi bir seyini bulursa, onun için korumaya alir. Mü’min mü’mini arkasindan savunur.
Hadis (Ebu Davud).

Yardima ihtiyaci olanlara sadaka dagitmak vehayir yapmak istediginde, hemen yap(geciktirme)
Hadis-i Serif (Müsned).

Hz.Peygamber, bir gün ashabina: Insanlari en çok cehenneme girdiren sey nedir? diye sordu. Ashap: Allah ve Resulü bilir ancak, dediler. Hz Peygamber: Iki uzvudur ki, biri agzi, digeri ferci (cinsiyet organi), buyurdu. Sonra tekrar sordu: Insanlarin en çok cennete eristiren sey nedir? Ashap, ayni cevabi verince, su açiklamayi yapti: Bu da iki seydir: Biri, Allah’tan korkmak, yani takva sahibi olmaktir. Digeri de güzel ahlaka sahip bulunmaktir.
Hadis (Ibn-i Mace).

Benim ümmetim, merhamete ugramis bir ümmettir. Agirette azap görmeyecektir. Onun cezasi, ancak dünyada basina gelen agir imtihanlar, depremler, masum yere öldürülmeler ve çesitli felaketler seklinde verilir.
hadis-i serif (Ebu Davud)

Kadere iman, kaygi ve üzüntüyü giderir.
Hadis (Hakim).

Diline sahip ol. Evin sana dar gelmesin. Günahlarin için agla.
Hadis (Ukbe bin Amir).

Siz iffetli (namuslu) olunuz ki, hanimlariniz da iffetli olsunlar. Anne babaniza iyilik ediniz ki, çocuklariniz da size iyilik etsinler.
Hadis-i Serif (Taberani).

Müsriklerin ölen çocuklari Cennette, Cennet ehline hizmet ederler.
hadis (Taberani).

Dört özellik vardir ki, kimde bulunursa, Allah o kimseyi cehennemden uzak kilar ve onu seytandan korur: Kötü bir seyi yapmak isterken iradesine hakim olan; Nefsi istemedigi halde, güzel bir seyi yapan; Bir seyi cani çekip, istah duydugunda nefsine engel olan; Öfkelendiginde, öfkesini tutan... 4 özellik daha vardir ki, kimde bulunursa, Allah rahmetini o kimse üzerine yayar ve onu cennetine koyar: Bir yoksulu koruma altina alan; Zayifa merhamet eden; Emri altindakilere (isçi ve hizmetçilerine) yumusak davranan; Anne babasina bagis ve iyilikte bulunan...
Hadis (Hakim).

Iyilik insanlar arasinda kesintiye ugrayabilir. Fakat iyiligi yapanla, Allah arasinda hiçbir kesinti olmaz.
Hadis-i Serif

Kim (cihad bahanesiyle) bir evde darlik meydana getirir veya bir yolu keser, ya da bir mü’mine eziyet verirse, onun yaptigi cihad degildir.
Hadis (Ebu Davud).

Geveze, utanmaz ve cimri olmasi, kisiye kötülük olarak ona yeter.
Hadis (Beyhaki).

Mü’minin sayginlik ve onuru; Allah’in kendisine verdigine kanaat edip, insanlardan bir sey beklememesidir.
hadis (Beyhaki).

Agir duyana, söz isittirmek sadakadir.
Hadis-i Serif (Hatib).

Allah’tan korkmasi, kisiye ilim olarak; kendini begenmesi de cahillik olarak yeter.
Hadis (Beyhaki).

Ben, insanlari hakka çagirici ve Allah’in emirlerini onlara ulastirici olarak gönderildim. Hidayet verme, inanlari dogru yola çekme konusunda, elimde hiçbir sey yoktur. Seytan da, Allah’in yasakladigi seyleri insanlara süslü gösterici olarak yaratilmistir. Insanlari dalalete atma (saptirma) konusunda onun da elinde bir sey yoktur.
Hadis (Ibn-i Adiyy).

Kiyametin hemen yakininda, kan dökülme (yani terör) günleri vardir
Hadis-i Serif (Müsned).

Hiçbir müslüman yoktur ki, Allah’a dua atsin de, Allah duasina su 3 halden biri ile cevap vermesin: Kisi dua ettiginde, Allah, onun karsiligini dünyada acilen (pesin) verir. Duanin karsiligini ahirete erteler. Yaptigi dua kadar, o kuldan bir dert ve sikintiyi giderir. Bu sözü isitince sahabiler sevinç içinde: Öyleyse, bizler çok dua ederiz, dediler. Allah Resulü de su açiklamayi yapti: Allah’in kabul etmesi, sizin duanizdan daha çoktur.
Hadis (Müsned).

Mü’minlerin ölen küçük çocuklari cennette bir dagdadir. Kiyamet günü babalarina teslim edilinceye kadar bakimlarini Ibrahim Peygamber ve hanimi Sare üzerine almistir.
Hadis (Müsned).

Içinde çocuk bulunmayan evde, bereket yoktur
Hadis-i Serif (Camiüssagir).

Yetimlerin malini, onlarin namina çalistirin. Ta ki, zekat, onu yeyip eritmesin.
Hadis (Taberani).

Kendisine ikram edilen yemege burun kivirmasi (begenmemesi), kisiye kötülük olarak yeter.
Hadis (Ibn-i Ebiddünya).

Yoldan insanlara sikinti ve eziyet veren seyleri (çukurlari, tümsekleri, yolu isgal eden lüzumsuz kalabaliklari, pislikleri) gider. Çünkü, bu senin için sadakadir.
Hadis-i Serif (Buhari).

Dünyaya gönül verme (zahid ol) ki Allah seni sevsin. Insanlarin elindekine göz dikme ki, insanlar seni sevsin.
Hadis-i Serif (Ibn-i Mace).

Cuma günü, bana çok salavat getirin. Çünkü Cuma günü, sahitlerin hazir oldugu bir gündür. Yani o günde melekler, (ibadet edenlerin yaninda) hazir bulunurlar. Sizden biriniz bana salavat getirdiginde, (bitirinceye kadar) salavati melekler tarafindan bana sunulur.
Hadis (Ibn-i Mace)

Hz. Peygamber: Biriniz hergün Uhud Dagi gibi bir amelde bulunmaktan aciz mi olur? buyurdu. Buna kimin gücü yeter ki? diye soruldu. Allah Resulü: Hepinizin gücü yeter buna! Cevabini verdi. Nedir o amel? Denildi. Allah Resulü su açiklamayi yapti: Sübhanallah sözünün sevabi Uhud’dan büyüktür. La ilahe illallah sözünün sevabi Uhuddan büyüktür. Allahü Ekber sözü de uhuddan büyüktür.
Hadis (Ramuz).

Namaz mü’mini Allah’a yaklastiran bir vasitadir.
Hadis-i Serif (Ibn-i Adiyy).

Geçimini saglamakla yükümlü oldugu insanlari ihmal etmek, kisiye günah olarak yeter.
Hadis (Ebu Davud).

Allahin yasakladigi ( belli ) büyük günahlardan sonra kulun sakinmasi gereken en büyük günah: ardinda borcunu ödemek için hiçbir mal birakmadan borçlu olarak ölmesidir.
hadis-i serif ( Ebu Davut )

Hz. Peygamber, yeri geldikçe su sözü hep tekrarlardi: Islam ve beyaz killar, kisiyi kötülükten ali koymak için yeterlidir.
Hadis (Ibn-i Sa’d).

Dünya islerinizi yolunuza koyunuz. Ve yarin ölecekmis gibi de ahiretinize çalisiniz.
Hadis (Deylemi).

Insanlar arasinda ara bozma niyeti ile laf ***ürüp getirmek, insanlara hakaret etmek ve sövmek, kendi irkini üstün görüp baska milletleri asagi görmek... Iste bu 3 davranis, cehennemdedir. Bunlar, bir mü’minin ahlakinda yer alamaz.
Hadis (Taberani).

Islam temizdir. Öyle ise temizleniniz.Çünkü cennete temiz olandan baskasi giremez.
Hadis-i Serif (Taberani).

Kisinin hatalarinin çok olmasi, yumusak huylulugunun eksik bulunmasi, dogruluk ve hakperestliliginin az olmasi, gece boyunca ölü gibi uyumasi, gündüzleyin issiz bos oturmasi, tembel olmasi, sürekli sizlanmasi, halinden sikayetçi olmasi, cimri olmasi, aç gözlü olmasi... Bütün bunlar, kisiye dininde ve kisiliginde zayiflik ve kötülük olarak yeter...
Hadis (Ebu Nuaym).

Fuhus yeryüzünde yayginlasinca yer sarsintilari (depremler) olur. Idareciler halka zulüm ve haksizlik yaptiklarinda yagmurlar kesilir (Kuraklik ve kitlik baslar). Islam toplumunda yasayan gayr-i müslimlere verilren sözler (taahhütler) yerine getirilmediginde de düsman, müslümanlara galip gelir.
Hadis-i Serif (Deylemi)

Iki müslüman karsilasir, birbirlerinin ellerini tutar, tokalasirlarsa, Allah mutlaka onlarin bu halde iken yaptiklari dualarini kabul eder. Ellerini birbirinden ayirmadan günahlarini affeder.
Hadis (Ahmed, Bezzar).

Kisi degistirmeye güç yetiremiyecegi bir münkeri (sakincali eylemi) görünce, Allah’a o eylemi münkir oldugunu yani asla hoslanmadigini bildirmesi, onu kurtarmaya yeter.
Hadis (Taberani).

serle(günahla) varan kimseye yaziklar olsun.
Hadis-i Serif (Deylemi).
Pek çok günahlari olan bir kimse dahi olsa, zulme ugrayanin bedduasi kabul görür. Fasikligi kendine...
Hadis (Ramuz).

Her günün eylemleri, mutlaka mühürlenir. Mü’min hastalandigi zaman, melekler söyle derler: Ey Rabbimiz, Falanca kulunu hastalandirarak iyi eylemlerden sen ali koydun. Yüce Allah söyle buyurur: Iyilesinceye veya ölünceye kadar, daha önce yaptigi eylemlerin aynisini (her gün yapmis gibi) yazip mühürleyin.
Hadis

Kuslari yuvalarinda rahat birakiniz. Onlari ürkütmeyiniz.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Kazançlarin en helal ve temiz olani; öyle bir tüccarin kazancidir ki konustugunda yalan konusmaz. Bir sey emanet edildiginde ona hiyanet etmez. Söz verdiginde sözünden dönmez. Satin alirken ( Daha ucuz almak için ) aldigi mali kötülemez. Bir sey satarken, malini asiri övüp yalanci reklama girmez. Borç aldiginda ödemeyi geciktirmez. Alacagi oldugunda borçluyu sik bogaz etmez.
hadis-i serif ( Beyhaki )

Kulun ahirette sevap kefesine ilk konulacak ameli, çoluk çocugunun geçimi için yaptigi harcamalardir.
Hadis-i Serif ( Taberani)

Allah Resülü: Herc artmadikça kiyamet kopmaz,buyurdu.Herc nedir, ya Resulallah?diye soruldu. Allah Resulu: Herc,ölüm demektir... Cevabini verdi
Hadis-i Serif (Ramuz).

Ilim ögrenmeye çalisanin rizkina (geçimine) Allah kefildir.
Hadis-i Serif (Hatib).

2 melek vardir. Biri siddeti emreder, digeri yumusakligi... Her ikisi de haklidir. Siddeti emreden Cebrail, yumusakligi emreden Mikaildir. Iki peygamber vardir. Biri yumusakligi emreder, digeri siddeti. Her ikisi de haklidir. Yumusakligi emreden Hz. Ibrahim, siddeti emreden Hz. Nuh’tur. Iki arkadasim vardir. Biri yumusakligi emreder, digeri siddeti. Bunlar da haklidir. Yumusakligi emreden Ebu Bekir, siddeti emreden Ömer’dir.
Hadis (Taberani).

Herhangi bir kimse ücretini vermemek niyetitle bir sey satin alirsa öldügü gün hain olarak ölür. Hain ise cehennemdedir.
hadis-i serif( Taberani )

Dünyada yasanan dert ve sikintilar (musibetler) yüzlerin karardigi kiyamet gününde, sahibinin yüzünü ak ederler...
Hadis-i Serif (Taberani).

Kiyamete yakin müslümanlar içinde en az bulunacak sey; helal para ile kendisine güvenilecek arkadastir.
Hadis-i Serif (Ibn-i Adiyy).

Kim ki, eli darda olan borçlusuna, durumu düzelinceye kadar süre tanirsa, Allah da ona günahindan tevbe edinceye kadar süre tanir.
Hadis-i Serif ( Buhari )

4 kimse vardir ki, öldükten sonra da sevaplari devam eder: Allah rizasi için kamuya hizmet ederken ölen kimse; Ögrettigi ilmin geregi yapilan bilgin; Verdigi para ile yapilan faydali eser ayakta duran hayir sahibi; Ardinda kendisine dua eden hayirli bir evlat birakan kimse...
Hadis (Müsned)

Bir kötülük islediginde pesinden hemen bir iyilik yap ki, o kötülügü silsin.
Hadis-i Serif (Tirmizi).

Kisiyi arkadasindan taniyin.
Hadis (Ibn-i Adiyy).

Hz. Peygamberi korumak için, insanlar itilip kakilmaz, yanindan kovulmaz ve dövülmezlerdi.
hadis (Taberani).

Süphesiz ki, ben insanlarin kalbini yarip bakmakla ve gögüslerini açmakla emrolunmadim.
Hadis (Buhari).

Insanlarla alay eden kimseler var ya, kiyamette onlardan birine cennetten bir kapi açilir. “Haydi gel” denilir. O kisi, kapinin önüne varinca, kapi yüzüne kapanir. Sonra baska bir kapi açilir. “Haydi gel!” denilir. O kapiya da ümitle kosar. Fakat yanina varinca, o kapi da yüzüne kapanir. Ve böylece, kapi açilip kapanma durumu sürüp gider. Nihayet, kisiye cennetten gerçek bir kapi açilir. “Haydi gel, bu sefer gir!” denilir. Ama adam, yine suratima kapatilir endisesiyle, bu açik kapiya yanasmaz. (Alayciligin cezasini, bu sekilde alaya alinarak bulur.)
Hadis-i Serif (Ramuz).

Ilim ögrenmeye çalisan, evine dönünceye kadar, Allah yolundadir.
Hadis-i Serif (Ebu Nuaym).

Baslarina üzücü bir hal geldiginde sabreden; Kendine nimet verildiginde sükreden; Haksizliga ugradiginda olaya hosgörüyle yaklasarak bagislayip affeden; Kendi bir haksizlik yaptiginda özür ve af dileyen kimseler... Iste onlar güvenli ve dogru yolu bulanlarin ta kendileridir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Kisi (kabrinde) cennetteki derecesinin yükseltildigini görür. Sebebini Rabbine sorar: Ya Rabbi, bu ödüllenme nereden? Ona söyle cevap verilir: Çocugunun arkandan senin için Allah’a yaptigi af istegi ve dualardan...
Hadis-i Serif (Ibn-i Mace).

Biriniz bir müslüman kardesinde bir dert gördügünde, kendisini o derde ugratmadigi için Allah’a sükretsin. Fakat bu sükrünü, açiktan yapip ta dertli kimseye duyurmasin.
Hadis (Ibn-i Neccar).

Allah kuluna bir nimet verdiginde kul elhamdulillah derse, bu sükür ve hamd, o nimetten daha hayirli olur.
Hadis (Ramuz).

Hz. Peygamber, öylesine tane tane konusurdu ki, kelimelerini saymak isteyen saya bilirdi.
Hadis-i Serif (Buhari).

Sizden daha zenginlerin yanina az girip çikin. Çünkü bu, Allah’in size verdigi nimetlerini küçümsememeniz için daha uygundur.
Hadis (Hakim).

Cennette büyük bir kösk vardir. Ismi cömertler kösküdür
Hadis_i Serif (Taberani).

Allah, niyeti “önce ahiret” olana dünyayi da verir. Ama niyeti “sadece dünya” olana, ahireti vermez.
Hadis (Ibn-i Mübarek).

Bir gün bir hurma fidani dikiyordum.Resulüllah yanima geldi. Ey Eba Hureyre! Nedir o diktigin? diye sordu. Hurma fidani dikiyorum ya Resulallah, dedim. Sana o diktiginden daha hayirli bir dikim isi söyleyeyim mi? dedi. Söyle ya Resulallah! dedim. Sübhanallah, Elhamdülillah La ilahe illallah, Allahu Ekber, kelimelerini söyle... Bunlarin her biri için, sana Cennet’te bir agaç dikilir, buyurdu.
Hadis (Hakim, Ebu Hureyre’den).

Hz. Peygamber çok merhametliydi. Birisi kendisine bir sey istemeye gelirse, istenilen sey varsa, mutlaka verirdi. Yok ise, olunca verme sözü verirdi.
Hadis-i Serif (Buhari).

Adalet güzeldir. Fakat idarecilerde olursa, daha güzeldir. Cömertlik güzeldir. Fakat zenginlerde olursa daha güzeldir. Dinde titizlik güzeldir.Fakat alimlerde olursa daha güzeldir.Sabir güzeldir. Fakat fakirlerde olursa daha güzeldir.Tövbe güzeldir.Fakat gençlerde olursa daha güzeldir.Utanma duygusu (haya) güzeldir. Fakat kadinlarda olursa daha güzeldir.
Hadis-i Serif (Deylemi).

Üç kisi yolculuga çiktiginda, içlerinden birini baskan seçsinler.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Kisinin parmakla gösterilir olmasi, kötülük olarak ona yeter.
Hadis (Taberani).

Allah kadinlarinz hakkinda hayirli olmanizi tavsiye eder. Çünkü onlar, anneleriniz, kizlariniz teyzelerinizdir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Övmek ve övülmekten uzak durun. Çünkü o, kisiyi manen bogazlamaktir.
Hadis (Ramuz).

Madem Allah var, elbette âhiret vardir.
Müslüman din kardesini gördügünde yer açmasi, onun görevidir.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Sizden biriniz bir topluluga vardiginda selam versin. Ayrilirken de selam versin. Bu ikinci selam da, birincisi kadar önemlidir.
Hadis (Ebu Davud, Tirmizi).

Günahlar rizki azaltmaz. Sevaplar da rizki çogaltmaz. Duayi terketmek ise günahtir.
Hadis (Mu’cemu’s-sagir).

Insanlara layik olduklari degeri verin.
Hadis-i Serif (Müslim).

En üstün sadaka, aç bir canliyi doyurmaktir.(Beyhaki).En üstün sadaka, iki kisinin arasini düzeltmektir.(Beyhaki). En üstün sadaka, dili (yalan, giybet, iftiradan) korumaktir.(Deylemi).En üstün sadaka, fakire gizlice verilen sadakadir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Biriniz elinde bir fidan oldugu sirada kiyamet kopacak olsa, onu dikmeye gücü yeterse, diksin.
Hadis-i Serif (Müsned).

Allah, helal kazanç yolunda kulunu yorgun görmeyi sever.
Hadis-i Serif ( Deylemi )

Kim ki, günes batidan dogmadikça tövbe ederse, Allah onun tövbesini kabul eder.
Hadis (Müslim).

Kiyamet günü, tüm (gasbedilen) haklar, sahiplerine geri ödenecektir.Hatta boynuzlu koyundan, boynuzsuz hayvana boynuz vurmasinin hakki bile alinacaktir.
Hadis-i Serif (Müslim).

Benden sonra bana inanan müslümanlar hakkinda su 3 seyden korkuyorum: Onlari idare edenlerin zulme sapmalarindan. Yildizlarin (Burçlarin) yasamlarina etkisi olduguna inanmalarindan. Kaderi inkar etmelerinden.
Hadis (Ibn-i Asakir).

Bir kul Kur’ani bastan sona okuyup hatmederse, 60 bin melek, onun için dua eder.
Hadis (Deylemi).

Bir bedevi Resulullah’a gelerek; Ya Resulullah! Rüyamda basimin koparilip yuvarlandigini, kendimin de onun pesinden kostugumu gördüm. Bunun tabiri nedir? Diye sordu. Resulullah Efendimiz ona su cevabi verdi: Uyurken, seytanin seninle oynamasini, halka anlatma...
Hadis-i Serif (Müslim).

Kul bir günah isler. Ama onunla cennete girer. Bu söyle olur: Isledigi günah devamli hatirindadir. Ondan her hatirladikça tövbe edip kaçinir. Böylece o günah sebebiyle Cennete girer.
Hadis (Ibn-i Mübarek).

Kulun konusmalarinda insaallah demesi, imaninin mükemmelligindendir.
Hadis (Taberani).

Kul namaza durdugunda, bütün günahlari getirilir.Basi ve omuzlari üzerine konulur. Rüku ve secdeye gittikçe dökülür, o insandan ayrilir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Hastalik bir kamçidir. Allah onunla yer yüzünde kullarini terbiye eder
Hadis-i Serif (Camiüssagir)

Kim ilim ögrenmeye çalisirsa, bu onun geçmis tüm günahlarinin silinmesine sebep olur.
Hadis-i Serif (Tirmizi).

En faziletli sadaka, bir müslümanin ilim ögrenip sonra da onu baskasina ögretmesidir.(Darimi).En faziletli sadaka, kötülük düsünen (içinde kin duygusu olan) akrabaya (onun kinini gidermek niyetiyle) verilen sadakadir.(Darimi).En faziletli sadaka, mali az olanin, kendisinden özveride bulunarak verdigi sadakadir.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Allah birinizin gelir kaynagini bir ise baglamissa, geçimini saglamakta zorlanmadikça, kisi o kazanç kapisini terketmesin.
Hadis (Ibn-i Mace).

En üstün amel (eylem), dogru niyettir
Hadis-i Serif (Hakim).

En erdemli (üstün) iyilik, kisinin beraber oturup kalktigi kimselere (çalisma arkadaslarina) karsi kerim (cömert ve fedakar) olmasidir.
(Kazai).

Inanan insan ülfetlidir. Kendisi baskalarina kolayca isindigi, kaynastigi gibi; baskalari da kendisine hemen isinir, ünsiyet eder. Kendisi ülfet etmiyen ve kendisinede ülfet edilemeyen kimsede hayir yoktur. Insanlarin en hayirlisi, insanlara en çok faydasi dokunandir.
Hadis-i Serif (Darekutni).

Müslüman olsun, Allah’i inkar eden kafir olsun, her hangi bir kimse bir iyilikte bulunursa mutlaka karsiligini görür. Denildi ki: Ey Allah’in Resulü! Müslümani anladik, ama kafirin karsiligi ne olacaktir? O, bir sadaka verirse veya bir akraba ziyaretinde bulunursa Allah ona dünyada hem mal, hem de nesil verir. Ahirette (inkarindan dolayi ugratilacagi) azabinda da azalma olur.
Hadis (Bezzar).

Dilleriyle söylemedikleri ve eyleme dönüstürmedikleri sürece, Allah, ümmetimin kalbinden geçirdigi negatif düsünceleri bagislamistir.
hadis (Ibn-i Mace).

Islam ülkesinde yasayan gayr-i müslimlere zulmedildiginde o devlet, düsmanin eline geçer
Hadis-i Serif (Taberani).

Resulüllah bir gün mescide girdi. Orada halka seklinde oturmus iki gurup Sahabe ile karsilasti. Bunlardan bir grubu Kur’an okuyor ve Allah’a dua ediyordu. Digerleri de, ilim ögreniyorlar ve ögretiyorlardi. Resulüllah söyle buyurdu: “Bunlarin hepsi hayir üzerindedirler: Sunlar Kur’an okuyorlar ve Allah’a dua ediyorlar.Bunlar da ilim ögreniyorlar. Ben de ancak bir muallim (ögretici, yol gösterici) olarak gönderildim.” Resulüllah bu sözlerinden sonra ilim ögrenenlerin yanina oturdu.
Hadis (Ibn-i Mace).

Günah islememek suretiyle kendinizi yer yüzünün aleyhinize yapacagi tanikliktan koruyunuz. Çünkü o sizin annenizdir. Kisi orada hayir ve ser hiçbir sey isleyemez ki, yeryüzü kiyamet gününde üzerinde islenen o eylemi haber vermesin.
Hadis-i Serif ( Taberani )

Sizden biriniz, (din) kardesinin aynasidir. Öyle ise onun üzerinde rahatsiz edici bir sey gördügünde gidersin.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Yemeklerinizi topluca yeyiniz. Ayri ayri yemeyiniz. Süphesiz ki, bir kisinin yiyecegi 2 kisiye yeter.Iki kisinin yemegi, 5-6 kisiye yeter. Süphesiz ki, bereket topluluktadir
Hadis (Bezzar)

Her caninin istedigini yemen, israftandir.
Hadis (Ibn-i Mace).

Bir alacakli, borçlusunun yanindan ondan hosnut olarak dönerse; karanin hayvanlari, denizin baliklari, o borçlunun magfireti (bagislanmasi) için Allah’a dua ederler. Bir borçluda ödemeye gücü yettigi halde, alacaklisini (üzerek) geri çevirse Allah mutlaka ona borcunu geciktirdigi her gün ve her gece için bir günah yazar
hadis-i serif (Beyhaki).

Kim her gece Yasin süresini okursa, küçük günahlari bagislanir.
Hadis (Beyhaki).

Allah (tedbir almakta) yetersiz (aciz) davranmayi kinar. Sen yapmak istedigin isin gereklerini yerine getir. Buna ragmen o isi neticelendirmeye gücün yetmezse, söyle de: Hasbiyallahu ve ni’me’l-vekil... Allah bana yeter. O ne güzel vekildir.
hadis (Ebu Davud).

Kulagin hoslanmayacagi herseyden sakin!
Hadis (Taberani).

Izin 3 defa istenir. Birincisi, isitmeniz içindir. Ikincisi, saga sola çeki düzen vermeniz içindir. Üçüncüsü ise, müsaade etmeniz veya geri çevirmeniz içindir.
Hadis (Darektuni).

Mü’mini gücü yettigi seye karsi hareketli ve gayretli; gücü yetmedigi seyde ise, “keske yapabilseydim” diye istekli olarak görürsün...
Hadis-i Serif (Müsned).
Sohbet meclisleri ve toplanti yerleri 3 çesittir: Zararsiz toplanti; Karli toplanti; Zararli toplanti.
Hadis (Müsned).

Biriniz bir yolculuga çiktiginda din kardeslerine(ugrayip) onlarla vedalassin.Çünkü Allah, onlarin yapacaklari duayi, onun hakkinda bereketli (ve makbul) kilar.
Hadis-i Serif (Deylemi).

Allah, benim için, ümmetimin hata ile, unutarak veya baski ve tehdid altinda islemis oldugu günahlari bagislamistir.
hadis (Ibn-i Mace).

Hz. Peygamber sözlü iddia ve ithama göre ceza vermezdi. Ve birinin digeri aleyhindeki iddiasini delilsiz ve ispatsiz kabul etmezdi.
Hadis (Ebu Nuaym)

Müslümanlar arasinda sevgi ve dostluk, atadan evlada miras kalir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Iblis (seytan), karargahini denizde kurar. Sonra insanlari aldatmak için askerlerini bölük bölük onlarin üzerine gönderir. Iblisin askerlerinin rütbece en yukari olani, fitnesi en fazla olanidir. Onlardan birisi iblis’e gelir ve “söyle söyle yaptim” der. Iblis ona, “sen hiçbir sey yapmis sayilmazsin” diye karsilik verir. Bir digeri gelir, “Filan kimsenin karisi ile arasini açincaya ve aile yuvasini dagitincaya kadar yakasini birakmadim"”der. Iblis bu askerini kendisine yaklastirir ve “Sen ne kadar iyi bir askersin” diyerek iltifatta bulunur.
Hadis-i Serif (Müslim).

Hak sahibinin konusmaya hakki vardir.
Hadis-i Serif (Buhari).

Kiyamet gününde sehitler getirilip, hesap için durdurulur. Sadaka verenler getirilip, hesap için durdurulur. Dert verilip belaya ugratilanlar da getirilir, ancak onlara ne mizan kurulur ve ne de divan. Kendilerine yagmur gibi sevaplar yagdirilir. Bela ehlinin elde ettigi bu sonsuz ödülleri gören mahser halki, “ah keske dünyada iken biz de hastalansaydik da cesedlerimizi makaslarla kesseydiler”, diyerek onlarin elde ettikleri mükafatlara imreneceklerdir.
Hadis-i Serif (Taberani,Mu’cemul-Kebir).

Siz kadinlarin evinizde ev islerini yaparken çektiginiz sikinti, insaallah(cephede)Allah yolunda savasanlarin sevabina denk sayilir.
Hadis-i Serif (Ebu Ya’la).

Birinizin elbisesi eskidigi gibi, gögsündeki imani da eskir. Öyle ise, Allah’tan, kalbinizdeki imanin yenilenmesini isteyiniz.
Hadis-i Serif (Taberani).

Sizden biri, savasta korundugu kalkan gibi, oruç da cehennemden koruyucu bir kalkandir. Her ayda 3 gün oruç tutmak güzeldir.
Hadis (Ibn-i Huzeyme, Sahih).

Borç almaktan sakinin! çünkü o, gecenin kaygisi, gündüzün ise zilletidir.
Hadis-i Serif ( Beyhaki )

Iki hakim Cehenneme, bir hakim de Cennete girer. Hakki bilen ve o hak üzere hüküm veren hakim cennetliktir. Hakki bilen, fakat o hak ile hükmetmiyerek yargiya zulüm karistiran hakim cehennemliktir. Hakki bilmeden, gerçegi ögrenmeden pesin yargiya varan hakim de yine cehennemliktir.
Hadis (Hakim).

Birinizin yamali bir elbise giymesi, kendisine güven duyuran bir görünüm vererek bedelini ödeyemeyecegi bir elbise alip giymesinden daha iyidir
Hadis-i Serif (Müsned).

Dünyada garipler 4’tür. Zalimin gögsündeki (zihnindeki) emri tutulmayan Kur’an; Bir topluluk ortasinda bulunup ta içinde namaz kilinmayan cami; Bir evde bulunup ta, kabindan çikarilip okunmayan Kur’an; Kötü huylu insanlar arasinda kalan iyi huylu kisi...
Hadis (Deylemi).

Süphesiz ben sizin, günah islemenizden korkmuyorum. Dikkat edin! Sükredilmeyen nimetler, öldürücü ve yok edicidir.
Hadis-i Serif (Ibn-i Asakir).

Borcunu azalt ki hür yasayasin.
hadis-i serif (Beyhaki )

Ahlaki kötü olan nefsine azap (sikinti)verir. Kaygisi (stresi) çok olanin bedeni hasta olur. Insanlarla sürtüsmeye girenin insanlar nezdinde onuru gider, kisiligi (sayginligi) yok olur.
Hadis-i Serif (Ebu Nuaym).

Su 6 seyi devamli yapacaginiza dair bana söz verin; ben de cenete gireceginize kefil olayim: Konustugunda hep dogru söyleyin. Söz verdiginizde hep sözünüzde durun. Size güvenildiginde bu güveni sakin istismar etmeyin. Namusunuzu titizlikle koruyun. Gözlerinizi haramdan sakinin. Haramin her türlüsünden çekinin.
Hadis (Müsned).

Biriniz Kur’ani hatmettiginde söyle dua etsin: Allah’im, kabrimde yalniz kaldigimda korku ve yalnizligimi (Kur’anla) gider.
Hadis (Deylemi).

Seytanlar, elbiselerden faydalanirlar. Onun için, biriniz elbisesini çikardigi zaman, onu katlasin. Çünkü seytan, katlanmis elbiseyi giyemez.
Hadis (Ramuz).

Cehennem atesinin sicakligi (adam öldürenler için) yetmis cüz’dür. Altmis dokuzu, öldürmeyi emredenin, bir cüz’ü de katilin (tetikçinin) dir.
Hadis (Taberani).

Alis veriste çok yemin etmekten sakinin. Çünkü bu yemin, mali sattirir, ama (kazancin) bereketini giderir.
Hadis (Müslim).

Bana 3 özellik verildi: Saflar halinde cemaatle namaz kilmak... Cennet halkina özel olan selamlasmak... Harun Peygamberden baskasina verilmeyen (Amin) kelimesi... (Hz. Musa dua ettiginde, Hz. Harun “Amin” derdi.)
Hadis

Özür dileyecegin her isten sakin.
Hadis (Camiüssagir).

En üstününüz, görüldüklerinde Allah’in hatirlandigi kimselerdir.
Hadis-i Serif (Hakim).

Biriniz ayakta iken öfkelenirse otursun. Öfkesi geçerse ne ala. Aksi halde uzanip yatsin.
Hadis (Müsned).

Din kardesi kendisine özür dilemek üzere gelen kisi; özür dileyen bunda ister samimi olsun, isterse olmasin; o özrü kabul etsin. Böyle yapmazsa, Kevser Havuzunun basinda yanima gelemez.
Hadis-i Serif (Hakim).

Seytan, askerlerinin en siddetlisini ve en kuvvetlisini, maliyla iyilik yapanlar üzerine gönderir.
Hadis (Mecmauzzevaid).

Allahtan baska yardimcisi bulunmayan çaresiz birine zulmedene Allah, siddetle azap eder.
Hadis-i Serif (Deylemi).

Ekmege saygi gösterin. Çünkü Allah onu degerli kilmistir. Kim ekmege deger verirse, Allah da ona deger verir.
Hadis (Taberani).

Biriniz, bazi dertlere ugramis bir kisiyi gördügünde içinden “Beni sana verdigi dertten koruyan, beni sana ve kullarinin bir çoguna gerçekten üstün kilan Allah’a hamdolsun” dese, bu söz, kendisine verilen o nimete sükür olur.
Hadis (Beyhaki).

Kisinin mescidin boyunu ve enini dolasip da içinde namaz kilmamasi kiyamet alametlerindendir.
Hadis (Taberani).

Allahin en çok kizdigi kimse, düsmanlikta asiri gidendir
Hadis-i Serif (Buhari)

Üç kisiyi Allah sevmez.
1- harab olmus, yikilmasi söz konusu olan evde konaklayan kisi
2- sel yolunda konaklayan kisi
3- Hayvanini basibos salip da sonra onu korumasi için Allaha dua eden kisi.
Hadis-i Serif

Mü’minler, aralarinda, duvarlari birbirine destek veren bir bina gibidir.
Hadis (Buhari).

Her duydugunu söylemesi, kisiye günah olarak yeter.
Hadis (Ebu Davud).

Allah, Cehennemde cezasi en hafif olanlardan birine söyle der: Eger yer yüzündeki her imkan (güç ve servet) senin elinde olsaydi, bu cezadan kurtulmak için, verir miydin? O kisi hiç tereddütsüz: verirdim, der. Allah su açiklamayi yapar: Sen dünyada yasarken, ben senden bu dedigimden daha kolayini, yani bana inanmani ve hiçbir seyi ortak kosmamani istedim. Ama sen ise bana ortak kosmakta direttin.
Hadis (Tirmizi).

Allah buyuruyor ki: “Süphesiz ben, yer yüzünde yasayanlarin isyanlarindan dolayi onlara ceza vermek istedigimde: Evlerim olan mescidleri maddi ve manevi onarip senlendirenlere; Sirf benim hosnut olmam için birbirini çikarsiz sevenlere; Seherlerde gerek kendilerinin, gerek diger insanlarin isledikleri günahlar için Allah’tan (bagislanma) dileyenlere bakiyorum ve azabimi yeryüzünden (bunlar sebebiyle) çeviriyorum.
Hadis (Beyhaki).

Mümin, bütünüyle faydadan ibarettir. Birlikte yürüdügünde, sana (güzel seyler anlatip) fayda verir. Kendisine akil danistiginda, (en dogru ve gerekli bilgiyi verip) sana yararli olur. Ortaklik kurdugunda (hainlik düsünmez) sana kazanç saglar. O, her seyiyle, her isinde (tepeden tirnaga) faydadan ibarettir.
Hadis-i Serif (Ebu Nuaym)
Baba cennetin orta kapisidir
(Tirmizi).

Iyilik yapmak (herkesin harci degildir) ancak dinine bagli, hareketleri soylu ve yumusak huylu kimselere kolay gelir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Kim ki, can bogaza gelmeden (sekerata girmeden) önce Allah’a tövbe ederse, Allah bu pismanligi da kabul eder.
Hadis (Hakim).

Biriniz bir müslüman kardesinde bir dert gördügünde, kendisini o derde ugratmadigi için Allah’a sükretsin. Fakat bu sükrünü, açiktan yapip ta dertli kimseye duyurmasin.
Hadis (Ibn-i Neccar).

Ölümü çok zikredin. Zenginlik aninda ölümü hatirlarsaniz, bu (zenginligin verecegi azginlik ve simarikligi) yikar. Fakirlik aninda hatirlarsaniz, bu, (halinizden sikayeti önler) elinizdekine kanaat etmenize sebep olur.
Hadis (Ibn-i Ebi’d-Dünya)
Çocuklarinizi su 3 sevgiyle terbiye ediniz: Peygamberin sevgisi; Onun ehl-i beytinin sevgisi; Kur’an okumak (sevgisi).
Hadis (Deylemi).

Biriniz namaza durdugunda, rahmet ona yönelip gelir.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Müslümanlar karsilastiklarinda, tokalasir, birbirlerinin hal ve hatirlarini sorarlarsa, Allah onlara bu halde iken 100 rahmet indirir. Doksan dokuzu daha güler yüzle ve daha samimiyetle kardesinin halini ve hatirini sorana, biri de digerine verilir.
Hadis (Taberani).

Hz. Peygamber, çocuklara rastladiginda, onlara selam verirdi.
Hadis-i Serif (Buhari).

Bogularak ölen sehiddir. Yanarak ölen sehiddir. Gurbette ölen sehiddir. Yilan gibi bir haseratin sokup zehirlemesinden dolayi ölen sehittir. Karin sancisindan ölen sehiddir. Çöken evin altinda kalan sehiddir. Damdan düsüp ayagi veya boynu kirilarak ölen sehiddir. Üzerine tas yuvarlanarak ölen sehiddir. Canini korurken öldürülen sehiddir. Malini korurken öldürülen sehiddir. Din kardesini savunurken ölen sehiddir. Komsusunu savunma ugrunda öldürülen sehiddir. Iyiligi emredip kötülükten sakindirirken ölen sehiddir.
Hadis (Ibn-i Asakir).

En üstün ibadet, sikinti aninda sabirla kurtulmayi beklemektir.
Hadis (Beyhaki).

Allah kadinlarinz hakkinda hayirli olmanizi tavsiye eder. Çünkü onlar, anneleriniz, kizlariniz teyzelerinizdir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Bana az sözle çok mana ifade etme kabiliyeti (cevaimü’l-kelim) verildi.
Hadis (Ebu Ya’la).

Cenaze namazi kildiginizda, ölen için gönülden ve samimi dua ediniz.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Hz. Peygamber, aciz (bezgin) ve tenbel olmadigini gösteren bir yürüyüsle yürürdü.
Hadis_i Serif (Ibn-i Asakir).

Kim Allah ile kendisinin arasini düzeltir, güzel yaparsa; Allah ta onun, insanlarla arasini düzeltir, güzel yapar.Kim iç dünyasini (kalbini, niyetini) düzeltirse, Allah da onun disini (davranislarini) düzeltir
Hadis-i Serif (Hakim).

Hz. Peygamberin Adba adinda bir devesi vardi ki hiç kimsenin devesi onu geçemezdi. Bir bedevi, bir binek devesi üstünde gelip onu geçti. Bu, müslümanlarin agrina gitti. Bunun üzerine Allah Resulü durumun farkina vararak söyle buyurdu: “Allah bir seyi yükseltti mi, sonradan mutlaka onu alçaltir.”
Hadis (Buhari, Ebu Davud ve Nesai).

Bütün isler; hayir olani da, ser olani da Allah’tandir.
Hadis (Taberani).

Ülkeler Allah’in mülkü, kullar Allah’in kullaridir. Öyle ise, nerede hayri bulursan oraya yerles.
Hadis-i Serif (Müsned).

Iki Müslüman birbiri ile karsilasip birisi digerine selam verdiginde Allah’a en çok sevimli olani, arkadasina daha çok güler yüz gösterendir. Birbirleri ile samimiyet içinde tokalastiklarinda ise, Allah, onlarin üzerine ilk elini uzatana 90, digerinede 10 rahmet olmak üzere 100 rahmet indirir.
Hadis-i Serif (Hakim)

“Insanlar uykudadirlar, ölünce uyanirlar.”
Hadis-i Serif

Allah yolunda ver. Verirken ince hesaplara girme. Yoksa, Allah ta sana inceden inceye hesaplayarak verir. Ihtiyaç fazlasi malini muhtaçtan esirgeme. Yoksa Allah ta sana rahmetini esirger.
Hadis-i Serif

Açiktan günah isleyenleri anlatmaktan niçin çekiniyorsunuz? Insanlar onlari ne zaman taniyacak? Onlarin kötü eylemlerini anlatin ki, insanlar onlardan sakinsinlar, zarar görmekten korunsunlar
Hadis (Beyhaki).

Elbiselerinizi yikayiniz. Saçlarinizin fazlaliklarini kesiniz. Misvak kullaniniz. (Dis temizligine özen gösteriniz.) Süsleniniz ve temizleniniz. Çünkü Israilogullari bunu yapmadiklari için, kadinlari (onlardan tiksinip sogumuslar ve) mesru olmayan iliskilere yönelmislerdir.
Hadis (Ibn-i Asakir)

Bana 2 çenesi ile 2 bacagi arasini koruma konusunda garanti verene, ben de cenneti garanti veririm...
Hadis-i Serif (Buhari, Tirmizi).

Sen bir ayakkabi aldiginda iyisini al. Elbise aldiginda da, iyisini al
Hadis(Taberani).

Allah, benden evvel herhangi bir insanin cennete girmesini yasaklamistir. Ancak ben, sagima baktigimda, beni geçmeye çalisan bir kadin görürüm. Bu kadinin benimle beraber cennete girmesinin sebebi nedir? diye sorarim. O zaman, bana denir ki: Bu, gençligi ve güzelligi yerinde bir kadin idi. Fakat yaninda yetimleri bulundugu için, onlari büyütüp isleri yoluna girinceye kadar sabredip evlenmedi. Onun bu sefkatli davranisina Allah’in mükafati böyle olmustur.
Hadis (Imam Sa’rani, Tenbihu’l-Mugterrin).

Insanlar bir seyi layik oldugundan fazla (gözlerinde) yüceltirlerse, Allah onu mutlaka alçaltir.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Kisi, haniminin ve çocuklarinin rizkini karsilamak için çalismaya çikarsa, Allah yolundadir. Yasli anne ve babasinin bakimini saglamak için yola çikarsa, Allah yolundadir. Nefsini harama karsi korumak niyetiyle çalismaya çikarsa, Allah yolundadir. Eger insanlara gösteris ve baskalarina ögünmek için yola çikarsa, Allah yolunda degil, seytanin yönlendirdigi yoldadir.
Hadis-i Serif ( Taberani )

Ashaptan Mugire anlatiyor: Bir gün sarimsak yedim, Allah Resulünün namaz kildigi yere geldim; baktim ki bir rek’at kilmislar. Mescide girdigimde (bendeki) sarimsak kokusu (etraftan) hissedildi, namazini tamamlayinca, Allah Resulu söyle buyurdu: Kim bu bitkiden yerse, kokusu kendinden iyice gitmedikçe bize yaklasmasin. Namazi kilip Resulullah’in yanina geldim. Bana elini ver! dedim. Elini alip gömlegimin yeninden sokarak ta gögsüme kadar ***ürdüm. Gögsümdeki çarpintiyi görünce, Allah Resulü söyle buyurdu: Sen sarimsak yemekte haklisin, çünkü özrün var.
Hadis (Ebu Davud)

Yasin suresini Allah’in rizasini gözeterek okuyan kimsenin geçmis günahlari bagislanir.Yasin suresini, ölmek üzere olanlarinizin yaninda okuyunuz.
hadis (Beyhaki).

Çocuklariniza deger verin ve onlari güzelce terbiye edin.
Hadis (Ibn-i Mace).

Allah’in bir kula fakirlik ve hastalik verdigini gördügünüzde, süphesiz ki, Allah onu günahlardan arindirmak istiyor diye düsünün.
Hadis (Deylemi).

“Kabir, Cennet bahçelerinden bir bahçe, yahut Cehennem çukurlarindan bir çukurdur.”
Hadis-i Serif

Biriniz gönlünden, müslüman kardesine faydali bir ögüt geçiriyorsa, onu söylesin.
Hadis (Ibn-i Adiyy).

Ben tebligci olarak gönderildim. Zorlastirici olarak degil.
Hadis-i Serif (Müslim).

Kendisine aklini yerinde kullanma becerisi verilen kimse, kurtulusa ermistir.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Kur’ani okuyan ve ezberleyenlere hürmet edin. Onlara hürmet eden, bana hürmet etmis olur.
hadis (Deylemi).

Cenneti özleyen hayirlara kosar. Cehennemden korkan, günahla gelen lezzetlerden kaçar. Ölümü bekleyen için, lezzetler önemsizdir. Dünyaya zühd ile soguk bakana, dertler hafif gelir.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Allah Resülü: Tacirler (serbest meslek erbabi ve esnaflar), facirlerin (günahkarlarin) ta kendileridir, buyurdu. Ashap: Ey Allah’in Resulü, Allah alis verisi helal kilmadi mi? Diye sordular. Allah’in Resulü su cevabi verdi: Evet, ama onlar sattiklari mallar hakkinda konusurlarken yalan konusurlar. Yalan yere yemin ederler de günaha girerler. (Bu yüzden alis verislerinin bereketi gider. Günahlara girerler).
Hadis (Ramuz).

Her seyin bir anahtari vardir. Cennetin anahtari da, yoksul ve fakirleri sevmek ve onlarla ilgilenmektir.
Hadis-i Serif (Ibn-i La’l).

Birisi digerine hiyanet etmedigi müddetçe, Ben 2 ortaktan üçüncüsüyüm. Biri digerine ihanet yaptiginda, ben aralarindan çekilirim.
Hadis (Ebu Davud).

Kötü arkadastan sakin! Onunla taninacagindan süphen olmasin.
Hadis (Ibn-i Asakir).

Dört dua vardir ki, redde ugramaz: Evine dönene kadar hacca gidenin duasi... Ailesine dönünceye kadar savasa gidenin duasi... Sifa buluncaya kadar hastanin duasi... Mü’minin mü’mine giyabinda (yüzüne söylemeden ve haber vermeden) yaptigi dua. Bu dualardan en çabuk kabul edileni, mü’minin mü’mine giyabinda yaptigi duadir.
Hadis (Deylemi).
Üzüntü ve kaygilar
inizi sadakalar vererek gideriniz. Ta ki, Allah kötü durumunuzu düzeltsin, düsmanlariniza karsi da size yardimci olsun.
Hadis-i serif (Deylemi).

Ümmetim, merhamete eren, günahlari bagislanan ve tövbesi kabul edilen bir ümmettir.
Hadis-i Serif (Hakim)

Allah bir topluluk hakkinda hayir dilerse, alimlerini (aydinlarin) çogaltir, cahillerini azaltir. Öyle ki, alim konustugunda kendisini destekleyen pek çok kimse bulur. Cahil konustugunda ise, sözü bastirilir. Allah bir topluluk hakkinda ser (kötü son) dilerse, cahillerini çogaltir, alimlerini azaltir. Öyle ki, cahil konussa kendisini destekleyen birçok kimse bulur, alim konusursa sözü bastirilir.
Hadis-i Serif (Deylemi).

Biri sana dil uzatir ve sende olmayan bir kusurla seni ayiplarsa, sen sakin onu onda olan kusurla dahi ayiplama. Onu, günahi kendisine, sevabi sana ait oldugu halde terket. Kimseye de asla sövme
Hadis (Müslim).

Allah yumusaktir. Yumusakligi sever. Ve yumusaklik haline verdigini, sertlik ve siddet haline vermez.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Insanlarin içinde gegirmekten uzak dur. Süphesiz dünyada en çok tok olanlar, ahirette en uzun açligi çekeceklerdir.
Hadis (Tirmizi).

Herhangi bir kisi geri vermemek niyetiyle bir borç alirsa kiyamet gününde hirsiz olarak Allahin huzuruna çikar.
hadis-i serif( Ibn-i Mace )

Resulüllah, kafa karistirici, anlasilmasi zor sözler söylemekten (mü’minleri) menetti.
Hadis (Ebu Davud).

Allah Teala, Ibrahim Peygambere söyle buyurdu: Ey Halilim (Dostum)! Yalniz mü’minlere degil, kafirlere karsi da güzel ahlakli ol ki, iyilerin girdigi yer (cennete) giresin.
Hadis (Taberani).

Dualarin sonunda Amin demek, alemler Rabbi Allah’in, mü’min kullarinin dillerindeki mührüdür.
Hadis (Ibn-i Adiyy).

Allah katindaki degerlilik durumunu ögrenmek isteyen kimse, Allah’in kendisinin yanindaki itaat ve sayginlik durumuna baksin...
Hadis-i Serif (Darekutni).

Bütün inanlar hasedçidir. Ancak diliyle onu ifade ve eliyle de geregini yapmadikça hased, hasedçiye zarar vermez.
Hadis (Ebu Nuaym)

La ilahe illallah diyenlere dil uzatmaktan, dislamaktan uzak dur. Hiçbir günah yüzünden, onlari kafirlikle (din disilikla) itham etme
Hadis ( Taberani)

Mesru dairede egleniniz ve oynayinz. Ben dini yasantinizda bir kabaligin (yobazligin) görünmesinden hoslanmiyorum.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Su 4 seyden sakinan Cennete girer: Cana kiymaktan (cinayetten); Haram kazanç elde edip yemekten; Zina islemekten, haram olan cinsel iliskilere girmekten; Alkol aliskanligindan...
Hadis (Bezzar).

Ben ancak güzel ahlaki tamamlamak için gönderildim.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Süphesiz ki, Allah’in yeryüzünde (devriye) gezen melekleri vardir. Ümmetimin yaptiklari dualari ve gönderdikleri selamlari, onlar bana ulastirirlar.
Hadis-i Serif

Kim günah isleyip de tövbe eden kimseyi, isledigi o günahtan dolayi kinarsa, kendisi o günahi islemeden ölmez.
Hadis (Imam Ahmed).

Kisinin henüz hayatta (canli ve saglikli) iken servetinden bir dirhemi sadaka olarak vermesi; vefat ederken yüz dirhemi sadaka olarak dagitmasindan daha sevaplidir vehayirlidir.
Hadis-i Serif (Ebu Davud).

Allah eski dostlugu devam ettirmeyi, yani vefali olunmasini sever. Öyle ise, onu devam ettirin.
Hadis (Deylemi).

Allah dünyada insanlara iskence edenlere, kyamet günü büyük ceza verir.
Hadis-i Serif (Müslim).

Bir kötülük islediginde hemen tövbe et. Gizli günahina gizlice, açiktan isledigin günahina açikça tövbe et
Hadis-i Serif (Tirmizi).

Mü’min mü’minin kardesidir. Hiçbir sekilde ona olan hayirliligini (faydali tavsiyelerini) elden birakmaz.
Hadis-i Serif (Ibn-i-Mace).

Ebu Rafi’ anlatiyor: Kureys beni Hz. Peygambere (elçi olarak) gönderdi.Onu görünce kalbime Islam sevgisi düstü. Dedim ki: Ey Allah’in Resulü! Ben bir daha onlara dönmem. Söyle buyurdu: Ben yaptigim sözlesme ve anlasmalari bozmam ve (bana gelen) elçileri yanimda alikoymam. Simdi sen (Kureys’e) geri dön, görevini tamamla. Sonra su anda içinde hissettigini yine hissedersen döner gelirsin. Bunun üzerine Kureys’e geri döndüm. Görevimi bitirdim. Sonra tekrar gelip müslüman oldum.
Hadis (Ebu Davud).

Mü’min, kulluk elbisesi günahlarla yprandiginda, onu tövbe ignesiyle yamayandir. Talihli kisi, tövbesi üzerine ölendir.
Hadis-i Serif (Bezzar).

Din kardesine gelen bir dert ve kötülükten dolayi sakin sevinme. Sonra Allah, onu rahmetiyle kusatir da, seni imtihan eder (ayni derdi senin basina verir).
Hadis (Tirmizi).

Size serri dokunabilecek kötü adamlara rastladiginizda, onlara selam veriniz. Ta ki, size karsi olan kötü düsünce ve düsmanliklari dinsin.
Hadis (Beyhaki).

Kim, çocugu ölmüs bir kadini teselli ederse, cenette ona bir aba (palto) giydirilir
Hadis(Tirmizi).

Kiyamet günü, mazlumlarin kurtulus günüdür.
Hadis-i Serif (Ibn-i Ebi’d-Dünya).

Adamin biri Hz. Peygamber’e: Allah dilemedi, ben diledim, demisti. Allah Resulü ona su uyariyi yapti: Allah’a ortak kostun bu sözünle. Sadece Allah diler (Allah dilemezse hiçbir sey olmaz).
Hadis (Ibn-i Abbas).

Sizi idare edenlere sövmeyiniz. Islah olmalari (yanlis kararlarini düzeltmeleri) için, Allah’a dua ediniz. Çünkü onlarin islah olmalari, sizin yararinizadir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Ben rahmet olarak gönderildim. Azap olarak degil.(Buhari). Ben, size ihsan edilmis bir rahmetim
Hadis-i Serif (Hakim).

Üç seyin ziddini yapmaya kesinlikle ruhsat yoktur: Kafir olsun, müslüman olsun, ana babaya iyilik yapmak; Ister müslümana, ister kafire karsi olsun, verilen sözde durmak; Emaneti, sahibi ister müslim olsun, ister gayr-i müslim; sahibine teslim etmek...
hadis (Ramuz).

Hiç biriniz ölümün gelmesini istemesin. Eger iyi biri ise, yasamak belki iyiligini arttirir. Eger kötü ise, belki tövbe eder.
Hadis-i Serif (Buhari).

Zandan sakinin. Çünkü zan, insanin içinden geçen en yalanci düsüncedir. Insanlarin gizli ve özel hayatini arastirmayin. Ayiplarini ögrenmeye çalismayin. Birbirinize karsi üstünlük yarisina girmeyin. Birbirinizi kiskanmayin. Birbirinize karsi kin beslemeyin. Birbirinize sirt çevirmeyin. Ey Allah’in kullari! Kardesler olun!
Hadis (Buhari).

Haya (kötülük islemekten utanma) örtüsünü yüzünden siyirip atan kimsenin ardindan konusmak giybet degildir.
Hadis (Beyhaki).

Her seyin bir hakikati vardir. Imanin hakikati ise sudur: Kul, basina gelen seyin her sart ve durumda mutlaka ona gelecek oldugunu bilmelidir. Basina gelmeyen seyin de, hiçbir sekilde kendisine erismesinin mümkün olmadigina inanmalidir.
Hadis (Ebu Davud).

Insanlarin en aç olani, ilme istekli kimsedir. En tok olani da, ilme hiçbir istek ve ilgi duymayandir.
Hadis-i Serif (Ebu Nuaym).

Kisi, birinin yaptigi isten hoslanirsa, o da onun gibidir.
Hadis-i Serif (Taberani).

Zekat veren, misafire yemek yediren, felakete ugrayanlara yardimda bulunan kisi, cimrilikten kurtulmustur.
Hadis (Taberani).

Allah Resulü bir gün ashabina: Cennetliklerin kimler oldugunu size bildireyim mi? diye sordu. Bildir ya Resulallah! dediler. Halk arasinda hor görülüp hiçe sayilan, mütevazi her mü’mindir ki, o bir hususta Allah’a yemin etse, muhakkak Allah onun yeminini bosa çikarmaz, dogrular. Peygamberamiz ashabina tekrar sordu: Size Cehennem ehlini de bildireyim mi? Bildir ya Resulallah, dediler. Onlar iri vücutlu, kati yürekli, kaba davranisli, gururlanarak yürüyen, kibirli kimselerdir.
Hadis (Buhari-Müslim).

Suçsuz yere (mazlumen) öldürülen kisinin, Allah katinda 5 ödülü vardir. Kaninin ilk damlasi yere düstügünde günahlari bagislanir. Cennetteki yerini görür. Keramet (soyluluk) elbisesi giydirilir. Büyük korkudan, yani kiyametin dehset dolu sikintilarindan güvencede olur
Hadis-i Serif (Ramuz).

Misvak agacinin kabugu ile de olsa, karninizi doyurabileceksiniz, insanlardan bir sey istemeyin,müstagni (ihtiyaci yokmus gibi) davranin.
Hadis-i Serif (Taberani).

Cennete giren, hep nimet görür, sikinti çekmez. Ne elbisesi eskir; ne de gençligi elden gider.
Hadis (Müslim).

Hastayi ziyaret için bir mil de olsa yürü. Iki kisinin arasini düzeltmek (baristirmak) için iki mil de olsa yürü. Allah için dost edindigin birini ziyaret etmekiçin 3 mil de olsa yürü.
Hadis (Ibn-i Ebi’d-Dünya).

Güvenilir olmak, zenginliktir.(Camiüssagir). Güvenilir olmak, rizki kendine çeker. Kazanç yollarini açar. Hiyanet ise,fakirlige neden olur.
Hadis-i Serif (Deylemi).

Resulullah ile beraberdik. Yer – gök tüm vadiyi tekbir seslerimizle inletip bagira bagira dua ediyorduk. Resulüllah bize yaklasti ve söyle dedi: Ey insanlar! Siz yaninizda olmayan uzaktaki birine veya sagir bir varligina seslenmiyosunuz. Hemen yani basinizdaki sizi isitene (size sizden yakin olana) yalvarip yakariyorsunuz. (Duada bu siddet ve gürültüye gerek yok).
Hadis (Hilye).

Hz. Peygamber, çocuklara ve aile bireylerine karsi, insanlarin en merhametlisiydi.
Hadis-i Serif (Ibn-i Asakir).

Biriniz bir yere girmek istediginde 3 defa izin istesin. Müsaade edilmezse, geri dönsün.
Hadis (Müsned).

Kim kalbini Allah’a baglarsa, Allah mü’minlerin kalbinde ona sevgi ve merhamet yaratir
Hadis-i Serif (Taberani).

Allah bir millet hakkinda hayir dilerse, yumusak huylularini baslarina idareci yapar. Aralarinda bilginlerin(aydinlarin) sözü ve hükmü geçer. Mali ise, cömertlerine verir. Allah bir millet hakkinda da ser dilerse, kötülerini (sefihlerini) onlara idareci yapar. Aralarinda cahillerin sözü ve hükmü geçerli olur. Mali da, cimrilerine verir.
Hadis-i Serif (Deylemi).

En hayirlisniz baskasinin hakkini ( yani üzerindeki borcu ) en güzel sekilde ödeyendir.
hadis-i serif ( Müslim )

Allah, bir isi yaptiginizda o isin hakkini vererek dogru ve saglam yapmanizi sever.
Hadis-i Serif (Beyhaki)

Allah Resülü: Cennet bahçesine ugradiginizda kendinizi besleyiniz, buyurdu. Sahabiler: Ya Resulallah, Cennet bahçeleri nerededir? diye sordular. Peygamberimiz: Allah’in anildigi, zikir mescidleridir, buyurdu.(Tirmizi). Ibn-i Abbas’in rivayetinde:Ilim meclisleridir, buyurdu.(Taberani). Ebu Hureyre’nin rivayetinde: Mescidlerdir, buyurdu. Sahabiler: Beslenmek nedir? diye sordular. Resulüllah: Subhanallah, Elhamdülillah ve Allahu Ekber (demek)dir buyurdu.(Tirmizi).
Hadis-i Serif (Taberani).

Sicak yemekten sakinin! Çünkü o, bereketi giderir. Soguk yemeyi tavsiye ederim.Çünkü onun bereketi daha büyüktür.
Hadis (Camiüssagir).

Bir zimmiyi (islam topraklarinda vatandas statüsü içinde yasiyan gayr-i müslimi ) veya can güvenligi verilmis (vizeli) bir kafiri öldüren kimse, cennetin kokusunu bile duyamaz. Oysa cennetin kokusu 40 yillik mesafeden duyulur.
Hadis-i Serif (Buhari).

Size en kolay gelen ve bedene en hafif olan ibdeti haber vereyimmi? Bu susmak ve güzel ahlak sahibi olmaktir.
Hadis-i serif (Ibn-i Ebi’d-Dünya).

Dogru bir sözü isitip sonra da onu din kardesine ulastirarak ögretmen, ne güzel bir hediyedir
Hadis-i Serif (Taberani).

Cennette büyük bir kösk vardir. Ismi ferah evidir.Buraya ancak çocuklari sevindirenler girer.
Hadis-i Serif (ibn-i Addy).

Biriniz kizdiginda sussun.
Hadis (Müsned).

Nefsin arzularina (hevaya) uymaktan sakinin. Çünkü o, (insani) dogruya karsi sagir ve kör yapar.
Hadis (Camiüssagir).

Allah cemildir (güzeldir) güzelligi sever. Cömerttir.Cömertligi sever. Temizdir, temizligi sever.(Ibn-i Adiyy). Allah beni cömert ve mütevazi bir kul olarak yaratti. Hakki bile bile çigneyen inatçi (cebbar) bir kimse yapmadi.
Hadis (Ebu Davud).

Ey Ademoglu, Rabbine itaat et ki, sana akilli denilsin. Ona isyan etme ki, sana ahil denilmesin.
Hadis (Ebu Nuaym).

Rizki yerin altinda arayin.
Hadis-i Serif

Kisi öfkelendiginde “Allah’a siginiyorum” derse, öfkesi gider.
Hadis (Ibn-i Adiyy).

Ahirzamanda insanlara parapul gerekecek. Ta ki onunla din ve dünyalarini ayakta tutabilsinler.
Hadis-i Serif ( Taberani )

Insana dinini yasamak için yeterli gelecek 4 söz vardir. Onlar da sunlardir. Ameller (eylemler) niyetlere göredir. Kendini ilgilendirmeyen (malayani) seyleri terketmesi, kisinin güzel (akilli, bilinçli) müslüman oldugunu gösterir. Bir mü’min, kendi için istedigini din kardesi için de istemelidir. Bunu yapmadikça imanda olgunluga eremez. Allah’in koydugu helaller bellidir, haramlar da bellidir. Ikisi arasinda süpheli seyler vardir. (Onlari insan açikça bilemez, ama vicdani bir kanaat belirler).
Hadis (Ebu Davud).

Insanoglu sabaha çikip güne basladiginda bütün organlari diline yalvararak söyle derler: Hakkimizda Allah’tan kork. Çünkü bizim dogru yönde ilerlememiz ancak seninle mümkündür. Sen dogru çizgide olursan, biz de dogru çizgide oluruz. Sen dogru yönden saparsan, biz de sapariz.
Hadis (Tirmizi).

Din kardesinin yüzüne gülümsemen senin için bir sadakadir. Iyiligi emredip kötülükten sakindirman, bir sadakadir.Yolunu kaybetmis kisiye dogru yol göstermen bir sadakadir.Insanlarin gelip geçtigi yoldan, tasi, dikeni, kemigi, (eziyet verici her türlü nesneyi) kaldirman bir sadakadir. Kuyudan kova ile çektigin sudan,din kardesinin kovasina su dökmen, yine senin için bir sadakadir.
Hadis-i Serif (Kütüb-ü Sitte).

Resulüllah Efendimiz, hayir yapma hususunda insanlarin en cömerdi idi. En cömert oldugu ay ise, Ramazan ayi idi. Cebrail, her sene Ramazan ayinda Resulüllahla bulusur, ta ayin sonuna kadar Resulüllah ona Kur’ani bastan sona okuyup dinletirdi.Cebrail’le bulustugu zaman, Resulüllah, hayir yapmada esen rüzgardan daha cömert olurdu.
hadis (Buhari, Müslim).
Kadere iman, Allah’in birligi (tevhid) inanci ile irtibatlidir.
Hadis (Deylemi).

Ugursuzluk düsüncesine kapilarak kendisini, ihtiyaci olan bir isi yapmaktan ali koyan kimse, Allah’a olan inanci zedeler.
Hadis-i Serif (Müsned).

Erkek kadin her mü’minin, cennette bir vekili (temsilcisi) vardir. Kur’an okudugu zaman, o vekil ona orada köskler yapar. Tesbih çektigi zaman agaçlar diker. Bunlardan vazgeçtiginde de, hiçbir sey yapmaz.
Hadis (Ramuz).

Insan yasaklanan seylere karsi hirslidir, aç gözlüdür.
Hadis (Deylemi).

Kul namaza durdugunda rükua gidinceye kadar hayir onun basi üzerine saçilir. Rükuda iken secdeye varincaya kadar, Allah’in rahmeti onu kaplar. Secde ettiginde ise, Allah’a manen yaklasir. Ve onun rahmet nazarini kendine çevirir.
Hadis-i Serif (Said bin Masur).

Kinden (düsmanliktan) uzak durun. Zira bu, öldürücüdür.
Hadis (Ramuz).

Her seyin bir yolu vardir. Cennetin yolu da ilimdir.
Hadis-i Serif (Deylemi).

Hizmetçisi (veya isçisi) ile yemek yemek, tevazudandir.
Hadis (Deylemi).

Ben tebligci olarak gönderildim. Zorlastirici olarak degil
Hadis-i Serif .(Müslim).

Biriniz elindeki yiyecek parçasi yere düstügünde, kirlenen yerleri (yikayip) temizledikten sonra, yesin. Onu, seytana birakmasin. Çünkü, bereketin yenen seyin hangi parçasinda oldugunu kimse bilemez.
Hadis (Müslim).

Silahla öldürülen nice kimse vardir ki, ne sehiddir ve ne de övülmeye deger bir kahraman. Yataginda eceliyle ölen nice kimseler de vardir ki, Allah katinda sehiddir.
Hadis (Ebu Nuaym).

Kul tövbe ettiginde, Allah onun günahlarini amelleri kaydeden hafaza meleklerine unutturur. Ayni sekilde onun günahi isleyen organlarina da unutturur.Günahi isledigi yerdeki suç, delil ve izlerini de yok eder. Ta ki, Allah’in huzuruna vardiginda günah isledigine dair, aleyhinde sahitlik edecek hiçbir sey bulunmasin.
Hadis-i Serif (Ibn-i Asakir).

Ümmetimin sonlarina dogru, mescidlerini süsleyip te kalplerini harabeye çeviren topluluklar görülür. Onlar, elbisesine verdigi önemi, dinine vermeyecek.Dünyaligi yerindeyse, dinlerine ne olduguna aldirmayacak.
Hadis-i Serif (Ramuz).

Allah Islam Dini için kolayliktan hoslanmis; güçlügü ise çirkin görmüstür.
Hadis (Taberani).

Günahlarini azaltki, ölüm sana kolay gelsin.
Hadis-i Serif (Beyhaki).

Kisi cennete girdigi zaman, Rabbindan anne ve babasini ve çocuklarini soracak. Allah ona: Onlar senin makam ve derecene ulasamadilar ki! diye seslenecek. O da: Ya Rabbi! Ben hem kendim, hem de onlar için amelde bulundum, diyerek (sefaat edecek). Bunun üzerine onlarin da ona katilmasi için Allah emir verecek.
Hadis-i Serif (Ramuz).

Allah Resulü, bir gün ashabina sordu: Size en sevimsiz ve en yararsiz insanin kim oldugunu söyleyeyim mi? Ashap: Söyle ya Resulallah! dediler. Allah Resulü söyle buyurdu: Kendisinden Allah için yardim istenildiginde vermeyen (yok diyen cimri) kimsedir.
Hadis (Ibn-i Ebi’d-Dünya).

Dinde asiri gitmekten sakinin. Çünkü sizden öncekiler, ancak dinde asiri gitmekle yok oldular.
Hadis -i Serif (Nesei).

Insanlara kötülük yapmaktan uzak dur. Süphesiz bu, senin için bir sadakadir.
Hadis (Ibn-i Ebiddünya).

Insanlar arasinda, iyilik ve hayrin anahtarlari serrin ve kötülügün kilitleri olan kisiler vardir. Insanlar arasinda serrin anahtarlari, hayrin kilitleri olan kisilerde mevcuttur. Ne mutlu, Allah’in iyilik ve hayrin anahtarlarini eline verdigi kimselere!... Yaziklar olsun, kötülük ve ser anahtarlarini eline alan kisilere!..
hadis (Ramuz).
Konu Ferdi-Hacker tarafından (05-07-2011 21:00 Saat 21:00 ) değiştirilmiştir.
Kinq54, Estergon66 Teşekkür etti.
Kinq54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
Sakarya
Yaş:
22
Mesajlar:
440
Konular:
59
Teşekkür (Etti):
85
Teşekkür (Aldı):
175
Ticaret:
(0) %
06-01-2013 11:36
#2
teşekkurler
Ferdi-Hacker Teşekkür etti.
Estergon66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
11/2012
Mesajlar:
629
Konular:
47
Teşekkür (Etti):
30
Teşekkür (Aldı):
66
Ticaret:
(0) %
06-01-2013 21:19
#3
çok süper paylaşım..
Ferdi-Hacker Teşekkür etti.
kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uzman Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
31
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
309
Ticaret:
(0) %
10-02-2013 17:53
#4
Paylaşım Çok güzel eline sağlık
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
Ferdi-Hacker Teşekkür etti.
skolaii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
İstanbul
Yaş:
24
Mesajlar:
1.072
Konular:
292
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
135
Ticaret:
(0) %
10-02-2013 17:58
#5
Alıntı:
kmc60´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Paylaşım Çok güzel eline sağlık
konu hortlattın farkındamısın 2011
kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uzman Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
31
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
309
Ticaret:
(0) %
10-02-2013 18:05
#6
Alıntı:
skolaii´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
konu hortlattın farkındamısın 2011
ewet farkındayım kardeşim dini konular olunca kendimi tutamıyorum arkadasın ımzasında ıdı lınk tıkladım oyle yenı gordum amacım asla post kasmak degıldı..
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
skolaii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hesap Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
İstanbul
Yaş:
24
Mesajlar:
1.072
Konular:
292
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
135
Ticaret:
(0) %
10-02-2013 18:14
#7
benim için sorun değil de modaretörler yanlış anlayabilirler

Allah'a emanet ol kardeşim

benim imzamdaki konuyada bak mutlaka yardımı dokunacaktır
Ferdi-Hacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Uzman Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
almanya
Yaş:
40
Mesajlar:
1.123
Konular:
294
Teşekkür (Etti):
646
Teşekkür (Aldı):
92
Ticaret:
(0) %
21-02-2013 08:47
#8
ALLAH razi olsun kardeslerim
begendinize sevindim
---------------------

Konu Acmadan Önce Forum Kurallarini Oku..!

Hadis-i Şerifler

Emege Saygin Olsun..!


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler