THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

iPhone 6S'e Samsung İşlemci

kenzai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
V.I.P Üyelik Sorumlusu
Üyelik tarihi:
12/2010
Mesajlar:
8.530
Konular:
1449
Teşekkür (Etti):
3842
Teşekkür (Aldı):
2678
Ticaret:
(0) %
09-02-2015 02:02
#1
iPhone 6S'e Samsung İşlemci
Apple'ın yeni nesil iOS cihazlarında kullanacağı A9 işlemcisinin üretimi hangi firmanın üstleneceği sorusunun cevabının Samsung olacağı iddia ediliyor.
Apple'ın bu yıl Eylül ayında tanıtması beklenilen yeni iPhone modeline yönelik en önemli dedikodulardan biri de yeni iPhone modellerinde yer alması beklenilen A9 işlemcisi ve bu işlemcinin detayları.


Apple'ın iPad Air 2'de kullandığı A8X işlemcisinin daha performanslı ve az enerji tüketecek şekilde çalışması için geliştirilmiş versiyonu olacağı tahmin edilen A9 işlemcisinin yeni iPhone modellerinde karşımıza çıkacak en önemli donanımlardan biri olacağı tahmin ediliyor.
Aslına bakacak olursanız Apple, iPad Air 2'de Ax ailesine ait işlemcilerde büyük bir adım atmış ve 3 çekirdekli 1.5 GHz hızında çalışan A8X işlemcisine yer vermişti. Benzer şekilde üç çekirdekli olacağı tahmin edilen A9 işlemcisi ile alakalı bir diğer önemli konu ise bu işlemciyi kimin üreteceği konusu.Sizlerin de bildiği gibi Apple, mobil cihazlarında kullandığı Ax işlemci ailesin üyelerinin üretimini, her ne kadar kendi mühendislieri tarafından tasarlanıyor olsa da, TSMC ve Samsung gibi üreticiler aracılığı ile gerçekleştiriyor.
recode'un paylaştığı iddiaya göre Apple, A9 işlemcisinin üretimi konusunda TSMC yerine Samsung ile anlaştı. Bu kararın arkasındaki sebep olarak ise TSMC'nin üretim teknolojisinin 20 nanometrenin altında üretimine uygun değilken Samsung'un 14 nanometreye kadar üretim yapabilmesi olarak belirtiliyor.
İlk olarak Güney Kore'li Maeil Business gazetesinde belirtilen iddia konusunda şu ana kadar Apple ya da Samsung tarafından yapılmış herhangi bir açıklama bulunmuyor ancak iddialar bu anlaşmanın yapıldığı yönünde.


Ayrılık Bir Türlü Gerçekleşemiyor

Özellikle son yıllarda iki firma arasında artan patent davaları ve kızışan pazar dolayısıyla Apple, bir süredir Samsung ile bu konuda olan bağlarını koparmanın peşinde koşuyor.
Hatta, iPhone 6'da yer alan A8 işlemcisinin üretimi büyük ölçüde TSMC'ye aktaran Apple, Samsung'un payını her geçen gün azaltmayı hedefliyordu ancak görünen o ki TSMC'nin teknolojik olarak uyum sağlayamaması Apple'ın bu kararını olumsuz etkilemiş.
---------------------
vip@turkhackteam.org
Konu KEᑎᘔᗩI tarafından (09-02-2015 02:04 Saat 02:04 ) değiştirilmiştir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler