THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

Samsung'un Yeni Mongoose İşlemcisi!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
06-04-2015 22:40
#1
Samsung'un Yeni Mongoose İşlemcisi!


Samsung Electronics, en büyük bileşen üreticilerinden bir tanesi. RAM modülü, NAND Flash depolama modülleri, işlemci ve çipset üretimi başta olmak üzere pek çok bileşeni hem kendisi için hem de başka markalar için üretiyor. Ürettiği markaların arasında Apple da bulunuyor.

Uzun zamandır kendi Exynos işlemcilerini üreten Samsung, özellikle Galaxy S2, S3 ve Note 2 modellerindeki Exynos sürümleriyle büyük bir çıkış yakalamıştı.

Daha sonra Qualcomm'un Krait mimarisiyle beraber geliştirdiği Snapdragon 600 ve Snapdragon 800 işlemcili Galaxy S4 ve Galaxy Note 3 sürümlerinin daha başarılı olduğu gerçeği, Galaxy S5'te Snapdragon 801 işlemcisinin kullanılmasını sağladı.

Çalışmalarını yoğunlaştıran firma, Galaxy Note 4'te kullanılan Exynos 5433 ile beraber o dönemki Snapdragon 805 çipsetini açık ara geride bırakmış, daha sonra Galaxy S6 ve Galaxy S6 Edge modellerinde kullanılan Exynos 7420 ile de Qualcomm'un en yeni işlemcisi Snapdragon 810'u açık ara geride bırakmıştı.

Samsung, Mongoose işlemcisiyle yeni özel mimarisine geçiyor
ARM tabanlı işlemcileri biraz sizlere anlatalım. ARM esasında işlemci üretmez. Mimarileri tasarlar ve bunları lisanslar. İşlemci üreticileri de ya bu mimarileri doğrudan lisanslayıp kullanır ya da bu mimarileri özelleştirir kullanırlar.

Apple'ın uzun zamandır A serisi işlemcilerinde ya da Qualcomm'un Snapdragon 810 öncesi Krait ve Scorpion işlemcilerinde de durum aynıydı.

Özelleştirmeler, standart ARM tabanlı işlemcileri geride bırakmak için ideal ve oldukça zor bir yol.

Yeni işlemci: Mongoose
Exynos işlemcilerinde referans ARM işlemci çekirdeklerini ve ARM'ın tasarladığı Mali grafik işlemcilerini kullanan Samsung, artık bu kadar imkanı ve AR-GE gücünü kullanarak işlemcilerini özelleştirmeye hazırlanıyor.

İlk adımı ise Mongoose ile atıyor.

Mongoose ne kadar hızlı?
ARM Cortex A72 tasarımının biraz özelleştirilmişini temel alan Mongoose işlemcisi, Samsung'un yeni grafik işlemci çözümünü kullanacak.

Mongoose işlemcisinin ilk test sonuçları, 2.3 GHz hızında alındı. GeekBench sonuçlarında tek çekirdekte 2200 puan aldığı söylenen yeni işlemci, Galaxy S6'da kullanılan Exynos 7420'den yüzde 45 daha hızlı. Qualcomm'un son dönemlerde Krait olarak adlandırdığı özel çekirdekler, kısaca Samsung'da artık Mongoose olacak.

Snapdragon 810'a azımsanmayacak şekilde performans farkı atan Exynos 7420'den yüzde 45 daha yüksek tek çekirdek performansı sunan bir işlemci, Qualcomm ve Qualcomm çözümlerini kullanan Samsung ile rakabet içinde olan üreticileri nasıl etkileyecek, Samsung'un yeni işlemcisi gerçekten bu kadar hızlı olabilecek mi merakla bekliyoruz...
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler