THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

Intel ve Rockchip stratejik bir ortaklığa imza atıyor

Andrei Rublev - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2006
Yaş:
27
Mesajlar:
5.062
Konular:
904
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
994
Ticaret:
(0) %
06-05-2015 01:15
#1
Intel ve Rockchip stratejik bir ortaklığa imza atıyor
İşlemci pazarının en büyüğü Intel ve ARM dünyasının popüler Çinli firmalarından Rockchip, stratejik bir ortaklığa imza attıklarını duyurdu.

Yapılan duyuruda Intel ve Rockchip'in Android işletim sistemine yönelik düşük segmentte Atom yongasetleri geliştirecekleri bildirildi. Bu yongasetleri Intel'in düşük segment SoFIA 3G anabant yongasını da beraberinde getirecek.

Ancak ortaklık kapsamında herhangi bir ARM tabanlı yongaseti veya yonga bileşeni üretilmesi düşünülmüyor. Mobil pazarda ARM'dan pazar payı çalmak isteyen Intel için şimdilik herhangi bir girişim olmayacak.

Peki Rockchip'in bu ortaklıktaki katkısı ne olacak? Aslında Intel'in temel amacı Çin pazarında Rockchip'in önemli ortaklıklarına erişebilmek. Bu sayede pazarda daha fazla etki alanına ulaşmak istiyor. Rockchip ise kendi mimarisi ile Intel'in ürünlerine katkı sağlayacağını belirtmekle yetiniyor.

Ortaklığın elinden çıkan ilk 2 çekirdekli yongaseti yıl sonunda Çin pazarına sunulacak. Rockchip tarafından geliştirilecek 4 çekirdekli yongaseti ise 3G ve LTE versiyonları ile gelecek yılın ilk yarısında piyasada olacak. Ortaklıkla ilgili daha detaylı bilgiler ise Computex 2014 fuarında verilecek.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler