THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

IBM’den 7 nanometrelik işlemci üretimi!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3584
Ticaret:
(0) %
10-07-2015 13:49
#1
IBM’den 7 nanometrelik işlemci üretimi!


Söz konusu işlemciler olduğu zaman, en çok duyulan kavram nano metre cinsinden üretim teknolojisi birimi oluyor. Gerek masaüstünde gerekse de mobil tarafta üretim teknolojileri en son Samsung tarafından mobil tarafta için 10nm seviyesine kadar inebildi. Ancak dünyanın en büyük teknoloji geliştiren şirketlerinden olan IBM, son açıklaması ile işlemci üretim teknolojisinin 7nm seviyesine indirmeye başardığını duyurdu!

İlk olarak kısaca tanımlamak gerekirse, işlemciler temelde silikon materyalinin transistor ve ilgili bileşenler haline getirilmesi ile meydana geliyor. Silikon materyali ile üretime geçen bu transistor ve benzeri bileşenlerin olabildiğince küçük üretilmesi; daha az alan, daha çok güç ve verimlilik kazanımı olarak geri dönüyor.

Bu bağlamda, günümüzde mobil ve masaüstü tarafında aktif kullanılan işlemcilerin henüz 10 nano metre altına inemediği düşünüldüğünde, IBM’den gelen 7nm’lik üretim yeteneği, ilgili kesimlerde büyük heyecan oluşturdu.

7nm teknolojisi ile üretilen bir işlemcinin IBM detaylarında yer alan verilerine göre, şu an üzerinde çalışılan ve üretim görebilen çiplere kıyasla, aynı yüzey alanında yaklaşık %50’ye varan daha fazla güç ve verimlilik elde edilebilmiş durumda. Yani kabaca düşünerek açıklamak gerekirse, şu anki masaüstü ve mobil işlemcilerin 7nm sürecine geçmeleri mevcut yüzey alanından %50 daha fazla güç ve daha verimli işlem yapabilen çipleri meydana getirebilecek!

IBM’in bu geliştirmesi için en az 2 yıl olduğunu belirtiyor. Ancak bu sürecin daha da uzun sürebileceğini söylemek mümkün. Zira silikon işlenme tarafında, 10nm seviyesinin altına inilmeye başlandığında, üretim süreci 10nm ve üstüne kıyasla kat ve kat artış gösteriyor. Öğle görünüyor ki IBM mühendisleri, 10nm altı için yoğun çalışmaları net sonuçlar verebilmiş.

Nano Metre'nin düşmesi ne anlama geliyor?
Son olarak akıllardaki “nano metre biriminin daha küçülmesinin ne gibi artıları oluyor?” sorusuna cevap olması maksadıyla açıklama yapmak gerekirse; daha küçük nm seviyesinde üretim gören sürecin ürünü olan çipler daha az ısı oluşturan, işlem gücü büyük ölçüde artış gösteren, işlem süreci büyük verimlilik kazanan ve daha birçok detay içeren kazanımlar taşıyan çipler anlamına geliyor.

IBM’in bu üretim süreci keşfinin, diğer firmalara örnek olarak çalışmalarına başlanması ve günümüzde aktif olarak hayatımıza nasıl gireceği konularını, hep birlikte bekleyip göreceğiz.
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler