THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

takipci
chat
Seçenekler

İşlemcide "Önbellek, GHz, Overclock" Nedir?

'Stabil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Yaş:
4
Mesajlar:
1.705
Konular:
140
Teşekkür (Etti):
1339
Teşekkür (Aldı):
465
Ticaret:
(0) %
23
29882
13-09-2017 11:44
#1
Thumbs up
İşlemcide "Önbellek, GHz, Overclock" Nedir?
Önbellek Nedir ve Nasıl Çalışır?

Bir bilgisayar işlemcisi başka bir deyişle CPU çok hızlıdır ve daimi olarak bellekten data okur. Sistem hafızanından gelen veriler ise çoğunlukla CPU’nun hızına yetişemez ve işlemci verinin erişmesini beklemek zorunda kalır. Bu problemi çözmek için CPU içinde yüksek hızlı bellekler bulunur, buna ön hafıza denir. Ön bellek çalışmakta olan programa ait komutların, verilerin geçici olarak saklandığı yüksek hızlı belleklerdir.

Verileri getirmek için daimi olarak ana belleğe ulaşılmaması emeliyle sıkça kullanılan data önbelleğe kopyalanır. Önbellek yazarımızın masası gibi tertip etmemiş halde olabilir veyahut adres defteriniz gibi düzenli olabilir. Her iki şekilde de veri ulaşılabilir olmalıdır. Bilgisayardaki önbellek gerçek hayattaki örneklerden ehemmiyetli bir farklılık gösterir: Bilgisayar hangi verinin ulaşılması muhtemel olduğunu bilemez, böylelikle yer ilkesini kullanır ve ana belleğe ulaşması gerektiğinde bütün bir bloğu önbellekten ana belleğe aktarır. Şayet bu blokta kullanılma ihtimali yüksek olan bir başka parça varsa, bütün bir blok ulaşım vaktini azaltır. Bu yeni bloğun önbellekteki yeri iki şeye bağlıdır: Önbellek eşleme tasarısı ve önbellek boyutudur.Önbelleğin Amacı Nedir?

Önbelleğin emeli, yakın geçmişte kullanılmış olan verileri işlemciye ana bellekten daha yakın bir yerde tutarak bellek ulaşımını hızlandırmaktır. Önbellek ana hafıza kadar büyük olmasa da oldukça hızlıdır. Ana hafıza ekseriyetle 60 nanosaniye(ns) ulaşım müddeti olan DRAM’dan oluşur, önbellek ise genellikle DRAM’dan çok daha hızlı ve kısa dönüş müddetli olan SRAM’den oluşur (genellikle 10 ns ulaşım müddeti vardır). İyi performans vermesi için önbelleğin çok büyük olması gerekmez. Genel fikir önbelleği yeterince küçük yapmaktır. Böylelikle bit başına vasati fiyatı ana hafızanınkine yakın olur, faydalı olmak için de yeterince büyüktür. Bu hızlı hafıza oldukça pahalı olduğundan tüm ana hafızanın bu teknolojiyle yapılması .Önbellek Nasıl Çalışır?

Önbellek adresle ulaşılmaz, muhtevayla ulaşılır. Bu yüzden önbelleğe muhtevası adreslenebilen bellek (content addressable memory – CAM) isimi da verilir. Bir hayli önbellek eşleme tasarınına göre, istenen verinin önbellekte olup olmadığı denetlenmelidir. İstenen verinin yerinin belirlenmesi işlemini kolaylaştırmak için pek çok önbellek eşleme algoritması kullanılır.

L1 ön hafıza (cache) : Ehemmiyetli kodlar ve veriler bellekten buraya kopyalanır ve işlemci bunlara daha hızlı erişebilir. Kodlar için olan Code cache ve veriler için olan Veri cache olmak üzere ikiye ayrılır. Kapasitesi 2 KB ile 256 KB arasında değişir.

L2 ön bellek (cache) : L1 belleklerine göre kapasiteleri 256 KB ile 2 MB arasında değişir. Başlangıçta L2 önbellek anakart üzerinde işlemciye yakın bir yerde bulunmaktaydı. Daha sonra slot işlemciler ortaya çıkınca işlemci çekirdeğinin üzerinde kartuş şeklindeki paketlerde bulundu. Bununla birlikte çekirdeğin dışında ve işlemciyle aynı yapıda kullanılmaya başlandı. Bu kısa geçiş döneminden sonraysa L2 önbellek işlemci çekirdeklerine entegre edildi.

L3 ön bellek (cache): L3 ön belleklerinin kapasiteleri 2MB ile 256 MB arasında değişir. Yeni bir teknolojidir. Çok çekirdekli işlemcilerde bütün çekirdeklere tek bir bellekle hizmet vermek akilane bir yaklaşım olacağı düşüncesiyle geliştirilmiştir.İşlemciler için GHZ Nedir? Ne işe yarar?GHz (Gigahertz) Nedir?

İşlemcilerin hızlarını ve işleme kapasitelerini anlayabilmemiz için kullandığımız bir saat frekansı birimidir. GHz kavramı bu arada kullanıcılar tarafından Saat Hızı (Clock Speed) ve Saat Oranı (Clock Rate) olarak da adlandırılabilmektedir. GHz, bir işlemcinin saniyede gerçekleştirebileceği maksimum işlem sayısını belirtmek için kullanılır. Bir işlemcinin yaptığı her bir hesaplama işlemi 1 Hertz olarak kabul edilir.

İşlemcimiz 2.5 GHz değerine sahipse Hertz’i Gigahertz’e çevirdiğimizde 25.000.000.000 işlemin bir saniyede gerçekleştirilebileceğini anlarız. Başka bir deyişle, 2.5 GHz hızına sahip olan bir işlemci bir saniye içerisinde 25 milyar işlem gerçekleştirme kapasitesine sahiptir. Şayet işlemci tek çekirdekli değilse, bu rakamı çekirdek sayısıyla çarpmamız gerekir. Sözgelimi kullandığımız bilgisayarın dört çekirdekli ve 2.5 GHz işlemci hızına sahipse saniyede gerçekleştirilen işlem kapasitesi 100.000.000.000 olacaktır.GHZ Ne işe yarar?

Genel kanılardan hareketle söyleyecek olursak; bir işlemcinin GHz hızının yüksek olması o işlemciye daha hızlı olma ve daha fazla işlemi gerçekleştirebilme özelliği katar. Elimizde iki değişik bir işlemci olduğunu düşünelim. Bu işlemcilerin biri 2.3 diğeriyse 2.5 GHz hızına sahip olsun. Mimari teknolojisinin aynı olması vaziyetinde 2.5 GHz değerine sahip olan alet diğer modelden daha hızlı ve çok işlevli olacaktır.

1 GHz hızına sahip ilk işlemciler 2000 seneninde AMD ve Intel tarafından üretilmiştir. Günümüzdeyse artık kullandığımız işlemciler çok daha kuvvetli ve 3.8 GHz yada daha üstü GHz değerine sahip işlemcilerdir.Overclock Nedir, Nasıl Yapılır?

Overclock işlemci bilgisayar hızının artmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsa. Bu uygulama yalnızca bilgisayarın işlem hızına değil Ram ve ekran kartı için de yapılabiliyor. Bu sistemi devreye sokmak için BİOS ayarlarına girmeniz gerekir. En iyi performansı ele geçirmek için BIOS ayaları ehemmiyetli bir konudur.

Overclock işlemi için yapmanız gerekenler;İyi Bir Soğutma Sistemine İhtiyacınız Var

İşlemcinizde bir fan bulunur. İşlemini öncesinde, soğutma sistemine göz atmanız gerekir. Yüksek performans daha fazla bakım ister. Sisteminizde hava akımı ve soğutma yeterli düzeydeyse, overclock işlemini yapabilirsiniz.

Sabit Hız Performansı Ehemmiyetli

Rizikosuz işlemi yapabilmek için işlemcinizin öncesi ve sonrasındaki verimini not etmenizi öneriyoruz.

İşlemci Sıcaklığını İnceleyin

Overclok işlmenini yaptıktan sonra işlemcinizin sıcaklığını incelemelisiniz. Düşük istatistiklere dikkat edin.

Stres Testinden Destek Alın

Stres testi, bilgisayar işlemcisinin tam performansını gösterir. Stres testini değişik programlar üzerindenyapabilirsiniz.

BIOS’a Giriş Yapın

BIOS girişi, bilgisayar modellerine göre farklık gösterebilir. Bilgisayar açılış ekranında ‘Del’ tuşuna basmak, genel olarak BIOS girişini sağlar.Overclock Nasıl Yapılır?

Hız aşırtma işlemini gerçekleştirmek BIOS ayarları ile ilgili bilgi sahibi olmanız gerekir. BIOS bölümüne girerek advanced bölümüne gelmelisiniz. Burada FSP değerlerini veya işlemci çarpanını değiştirerek işe başlarsınız. CPU hızını birde arttırmanız verim almanızı engelleyebilir. Bunun yerine 10 veya 20 MHZ olarak yükseltebilirsiniz. Bu işlemi yaparken de ısınma oranını göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz. Isı değerleri normal ise bilgisayarı açarak hız kontrolünü yapabilirsiniz.

İşlemi yaparken gösterilen bu değerleri düşürmeniz gerekir. Isının düşmesini sağlamak için kaliteli bir fandan destek alabilirsiniz. BIOS bölümünde ayarlamaları yaparken evvelki değerleri not etmeyi unutmayın.Overclock Hakkında Önemli Bilgiler

Overclock öncesi ve sonrasındaki istatistikler, aletler arasında farklılık gösterebiliyor. Her elektronik bileşen, overclock işlemi için pozitif cevap vermemektedir. Hız aşırtma işlemi bitirince bileşenin zarar görme ihtimali de bulunur. Overclock uygulamalarında emel, yalnızca daha yüksek performans değildir. Overclock işlemini yaptıktan sonra ihtiyaç duyulan bileşenin hızını ve performansını sabit tutacak soğutmaya ve donanımsal koşullara sahipseniz, bu işlemi yapmanızı öneriyoruz.

Her elektronik aletin bir saat frekansı bulunmaktadır. Aletler bu frekansa göre çalışır. Overclock uygulaması, frekansın üzerine çıkmak ve aletten yüksek verim almayı amaçlar Bu işleme hız aşırtma isimi verilir.İyi Forumlar
--------------------- github.com/ibrahimbilgin
Konu 'Conqueror tarafından (29-04-2020 01:14 Saat 01:14 ) değiştirilmiştir.
MwTugi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İstihbaratçı
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
Nereye !
Yaş:
5
Mesajlar:
4.880
Konular:
376
Teşekkür (Etti):
330
Teşekkür (Aldı):
1607
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 11:45
#2
Ellerine sağlık kardeşim böyle yararlı konular görmek çok güzel oluyor.
---------------------
Düşme!
Düşersen, bağımsızlığını ilan eder dostların,
Düşünce, bütün düşüncelerin değişir hayata dair.
Yılanın ne kadar masum, kurdun suçsuz, çakalın çakal olmadığını anlarsın iki yüzlü insanları görünce
,
Düşme!

10'uncu Köyden!
'Stabil Teşekkür etti.
'Stabil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Yaş:
4
Mesajlar:
1.705
Konular:
140
Teşekkür (Etti):
1339
Teşekkür (Aldı):
465
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 11:45
#3
Alıntı:
MwTugi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık kardeşim böyle yararlı konular görmek çok güzel oluyor.
Teşekkürler, butonu kullanalım
--------------------- github.com/ibrahimbilgin
ANTROPİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2016
Nereden:
root@kali:~#
Yaş:
89
Mesajlar:
6.131
Konular:
174
Teşekkür (Etti):
3957
Teşekkür (Aldı):
1542
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 11:46
#4
Eline emeğine sağlık kardeşim.
'Stabil Teşekkür etti.
IIHDIISüvariII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2016
Nereden:
MARS
Yaş:
22
Mesajlar:
337
Konular:
65
Teşekkür (Etti):
32
Teşekkür (Aldı):
27
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 11:51
#5
Eline Sağlık Kardeşim.
--------------------- Tanrı Dağı kadar Türk;
Hira Dağı kadar Müslümanız...
'Stabil Teşekkür etti.
MehCaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tasarımcı
Üyelik tarihi:
03/2016
Nereden:
GrafikLand
Mesajlar:
2.179
Konular:
248
Teşekkür (Etti):
1190
Teşekkür (Aldı):
1695
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 11:52
#6
eline saglık brom
---------------------
Herkesin bir fiyatı vardır.
Önemli olan, o fiyatın ne olduğunu bulabilmektir.
Pablo Emilio Escobar Gaviria!
'Stabil Teşekkür etti.
T3RMiN4TOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
4.999
Konular:
1312
Teşekkür (Etti):
969
Teşekkür (Aldı):
1447
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 11:52
#7
Emeğine sağlık dostum.
---------------------
Telegram'ı Türkçe kullanmak istiyorsanız, aşağıdaki linke tıklayınız...

'Stabil Teşekkür etti.
'Stabil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Yaş:
4
Mesajlar:
1.705
Konular:
140
Teşekkür (Etti):
1339
Teşekkür (Aldı):
465
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 12:05
#8
Teşekkürler herkese.
Konumuz sabite alındı (:
--------------------- github.com/ibrahimbilgin
ByMuratTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
05/2016
Nereden:
Anadolu
Mesajlar:
2.239
Konular:
65
Teşekkür (Etti):
250
Teşekkür (Aldı):
374
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 12:15
#9
Eline sağlık hocam, emek verilmiş bir yazı.Benim gibi acemiler için bulunmaz nimet
'Stabil Teşekkür etti.
'Stabil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2015
Yaş:
4
Mesajlar:
1.705
Konular:
140
Teşekkür (Etti):
1339
Teşekkür (Aldı):
465
Ticaret:
(0) %
13-09-2017 12:16
#10
Alıntı:
ByMuratTr´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık hocam, emek verilmiş bir yazı.Benim gibi acemiler için bulunmaz nimet
Teşekkürler, aynen öyle Murat
--------------------- github.com/ibrahimbilgin

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291