THT DUYURU

chat
İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Mikrodenetleyici Nedir?

UnCertainty - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
03/2018
Mesajlar:
8
Konular:
7
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
5
Ticaret:
(0) %
1
7323
18-03-2018 15:08
#1
Merhaba arkadaşlar,

Mikrodenetleyiciler konusunda forumumuzda herhangi bir yazı bulunmadığını gördüm ve bu nedenle mikrodenetleyicilerin ne olduğun hakkında fikri olmayanlara küçük bir özet geçmek istedim. Mikrodenetleyiciler yazdığınız kodların bilgisayar üzerinde yazılan küçük yazılımlar ve oyunlar dışında bir işe yaradığını anlayabileceğiniz en temel unsurlardan biridir. Eminim ki yazdığı kodların ekrana "hello world" yazmaktan veya küçük uygulamalar yapmaktan başka hangi işlere yaradığını merak eden birçok kişi vardır. Eğer yazılım alanında çalışıyor veya kendinizi geliştirmek istiyorsanız kesinlikle mikrodenetleyicilerin neler olduğunu bilmenizi tavsiye ederim.Mikrodenetleyiciler, temelde belirli bir amaç için kullanılan küçük bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Hızlı çalışırlar ve gerçekten az güç harcarlar. Günümüz dünyasında hız ve güç en önemli faktörler olarak görülebilir. Yazdığınız programlar ve geliştirme kartı(Arduino,Raspberry vb.) kullanarak yaptığınız herhangi bir oyuncakta bu mikrodenetleyicilere neler yapması gerektiğini söylersiniz.Anakartlarda gördüğümüz birçok giriş ve çıkış pinleri vardır. Gördüğünüz o giriş ve çıkış pinlerini kontrol eden eleman ise mikrodenetleyicidir ve evet siz yazdığınız o kodlarla mikrodenetleyicileri kontrol edersiniz. Peki kontrol edip neler yapabilirsiniz ?

Yapabilceğiniz şeylere örnek olarak herhangi elektronik cihaz diyebilirim. Gördüğünüz çoğu elektronik cihaz (bilgisayarlar, oyuncaklar vbç) mikrodenetleyiciler tarafından kontrol edilir.


+Yazdığım bu yazıda aşağıdaki kaynaklardan yararlanmış olmakla beraber, yazı tamamen bana aittir. Lütfen alıntı yapacaksanız haber veriniz. Umarım faydalı olmuştur. Yetersiz gördüğünüz bir şey veya yanlışım varsa lütfen bildirin.

Kaynaklar :
https://electronics.howstuffworks.co...ontroller1.htm
Microcontrollers, what is a microcontroller? 8 bit, 16 bit & 32 bit microcontrollers - Future Electronics

Resim1: https://www.mistralsolutions.com/wp-...92-300x200.jpg

Resim2: https://images.ctfassets.net/qdvvcx4...pg?h=465&w=385
ForeverTURKEY89 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Askıya Alındı
Üyelik tarihi:
08/2017
Mesajlar:
480
Konular:
54
Teşekkür (Etti):
252
Teşekkür (Aldı):
101
Ticaret:
(0) %
25-03-2018 18:57
#2
Ellerine Sağlık

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler