THT DUYURU

chat
İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Vcore (Core voltage) Nedir?

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hevesli Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.579
Konular:
5647
Teşekkür (Etti):
1331
Teşekkür (Aldı):
3582
Ticaret:
(0) %
0
7031
01-08-2018 22:39
#1
[CENTER]

[B]İşlemcinin çalışmak için kullandığı voltaj değerini Vcore (Core voltage) ifade eder. CPU’nun güç ve sıcaklık değerleri bu voltaj değerine göre değişir. VID (Voltage identification Definition) ise işlemciniz için varsayılan olarak gelen voltaj değeridir.

Çekirdek voltaj değeri her işlemci modeli için farklıdır. Aynı model CPU’lar aynı VID değerine sahip olsalar da, her ürün aynı saat değerlerinde ve voltaj değerlerinde aynı kararlılığı gösteremez. Bu durum kullanılan silikon kalitesindeki farklılıklar yüzündendir. Her CPU üretilirken varsayılan hızlarda kararlığını koruyacak şekilde test edilir ve VID değeri üretici tarafından belirlenir.

Çekirdek voltajı CPU kullanılırken genel olarak sabit bir değerde kalır. Ancak bazen aşırı yük altında Vcore değeri değişkenlik gösterebilir. Bu durum Vdroop olarak adlandırılır ve düzgün kalibrasyon ile düzeltilebilir. Yüksek yük altında CPU’nun kararlılığını korumak için ek voltaj uygulanır.

[COLOR="Red[SIZE="3 Intel Extreme Tuning (XTU)[/U] ya da Prime95 gibi bir uygulama kullanarak işlemcinizi stres testine sokabilirsiniz.Eğer test hata verir ya da çökerse, voltajı bir önceki stabil noktaya tekrar çıkarmanız gerekir. Bu durumda en iyi ayarı yapmak için, stabilite testi yapmadan önce voltajı 0.005 birim artırarak tekrar deneyebilirsiniz. Eğer taban voltaj değerlerinde overclock stabil değilse, bilgisayarınızda herhangi bir sorunla karşılaşmadığınız değere kadar voltajı artırmanız gerekir. Bu artışı da 0.005‘lik birimler halinde yaparak en iyi ayarı yakalayabilirsiniz.[COLOR="Red
---------------------
Emekli Orgeneral ( ÜDY Üyesi )

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler