THT DUYURUİşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

Cache (Önbellek) Nedir?

OlcayMarufHan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Katılımcı Üye
Üyelik tarihi:
02/2019
Nereden:
Teşkilat
Mesajlar:
888
Konular:
108
Teşekkür (Etti):
413
Teşekkür (Aldı):
204
Ticaret:
(0) %
0
4502
16-01-2020 15:39
#1
Merhaba Sevgili TürkHackTeam Üyeleri

Bir bilgisayar işlemcisi yani "CPU" çok hızlıdır. Sistem belleğinden gelen veriler çoğunlukla CPU’nun hızına yetişemez ve işlemci verinin ulaşmasını beklemek zorunda kalır. Bu problemi çözmek için CPU içinde yüksek hızlı hafızalar bulunur, buna Cache (ön bellek) denir. Ön bellek çalışmakta olan programa ait dizinlerin, komutların verilerin geçici olarak depoladığı yüksek hızlı hafızalar dır.


Peki Cache ne iş yapar?

Cache'nin amacı,geçmişte kullanılmış olan verileri CPU (işlemciye) asıl hafıza'dan daha yakın bir yerde saklayarak erişimi hızlandırmaktadır.Cache ana hafıza kadar güçlü olmasa da oldukça hızlıdır.Ana hafıza 60 ns (nanosaniye)süresi olan DRAM'dan oluşur.
DRAM Nedir?
"Dinamik Rastgele Erişimli Bellek" DRAM dinamik rastgele erişimli bellek bir tümleşik devre içinde her bir veri bitini ayrı bir kapasitör içinde saklayan Rastgele Erişimli Bellek türüdür.En genel ve kullanımı yaygın RAM türüdür.İçindeki bilginin düzenli olarak tazelenmesi mantığı üzerinde kuruludur.

Bir DRAM kontrolörü ile tazeleme gerçekleşir. DRAM, SRAM'lere göre daha ucuzdur.Genel fikir önbelleği yeterince küçük yapmaktır. Böylelikle bit başına ortalama maliyeti ana hafızanınkine yakın olur.
---------------------
TürkHackTeam
Moderasyon

Düşmanın ülkesi viran olacak, Türkiye büyüyüp TURAN olacak.


PALA Charli_41
Konu OlcayMarufHan tarafından (16-01-2020 15:47 Saat 15:47 ) değiştirilmiştir.
ωσитαѕ Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler