THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

İşlemci Çeşitleri ve Özellikleri

Star-Turk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2012
Mesajlar:
3.518
Konular:
782
Teşekkür (Etti):
754
Teşekkür (Aldı):
1492
Ticaret:
(0) %
04-05-2013 14:09
#1
Arrow
İşlemci Çeşitleri ve Özellikleri
İşlemci Çeşitleri ve Özellikleri

Bilgisayarın anakartla birlikte en önemli parçası olarak ifade edilen işlemci (Central Prossesor Unit, CPU), bilgisayarda kullanılan işletim sistemine göre çalışan programların içindeki komutların işlendiği donanımdır. Tek yongalı işlemcilere geçilmesi ile birlikte günümüzde satışa sunulan bilgisayar işlemcilerinin büyük bir bölümünde “mikroişlemci” bulunmaktadır. 1970′li yılların sonlarından itibaren kullanılmaya başlayan işlemciler günümüzde birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Genel hatları ile incelendiğinde işlemci çeşitleri iki temel gruba ayrılmaktadır: soket ve slot işlemciler. Soket ve slot işlemcilerin performans olarak değil, anakarta fiziksel olarak bağlanmasına göre sınıflandırılmıştır.

Bilgisayarın temel birimlerinden biri olan ve anakart ile birlikte bu birimlerin en önemlilerinden olan işlemciler, günümüz piyasasında Inter ve AMD rekabetine sahne olmaktadır. Bu iki dev ismin kıyasıya rekabet içinde olduğu işlemci sektöründe hala hangi işlemci markasının daha iyi olduğuna dair birçok farklı görüş bulunmaktadır. AMD, piyasaya sürdüğü ilk işlemcilerinin Intel ile rekabet edebilmesi ve bu alandaki tekelin sona erdirilmesi için önceleri düşük fiyat politikasını benimsemiş olsa da, günümüzde AMD ile Intel işlemciler arasında “hatırı sayılır” bir fark kalmadığı söylenebilir. Ancak genel olarak AMD işlemciler “OverClock” bilgisi olan daha profesyonel kullanıcılara hitap ederken, Intel işlemciler ev kullanıcıları ve bilhassa oyun tutkunları için sorunsuz kullanım vaat etmektedir. Şüphesiz kullanıcının profesyonel olması ve işlemcinin sorunsuz kullanım sunması göreceli kavramlardır…
Ayrıca günümüzde hala tek çekirdekli işlemciler kullanılıyor olsa da, her geçen gün çok çekirdekli mikroişlemcilerin piyasaya biraz daha hakim olduğu da bir gerçektir. WorkStation, Server, notebook ve masaüstü sistemler için farklı özellikler sunan işlemciler söz konusu olsa da, ev kullanıcıları için tercih edilebilecek en genel iki marka ve bu markaların sunduğu modeller bulunmaktadır. AMD markasının server sistemleri için ürettiği Opteron serisi yaygın olarak tercih edilirken, Intel markasının da Xeon ve Itanium serisi kullanılmaktadır. AMD uzun yıllardır bilhassa ev kullanıcılarının son derece memnun kaldığı Athlon ve Phenom serisini başarılı bir biçimde sürdürürken, Intel cephesinde ise i3-i5-i7 serisi ile markanın değişmezlerinden olan Pentium serisi tercih edilmektedir.

Anakart ile işlemci arasındaki uyumun doğrudan bilgisayarın performansı anlamına gelmesi, işlemci seçimlerinde anakart çeşitleri ve özelliklerinin de dikkate alınmasını bir zorunluluk haline getirir. Bilgisayarın en önemli iki birimi olan anakart ile işlemcinin sorunsuz çalışması bilgisayar kullanıcısı için sorunsuz bir kullanım deneyimi manasına geldiğinden, işlemci çeşitleri ile anakartın bir arada değerlendirilmesi gerekir. Bu bağlamda düşünüldüğünde işlemcileri ve anakartları ayrı ayrı değil, bütün bir parçaymış gibi değerlendirmek en doğru hareket olacaktır.
---------------------
" Zaman herşeyi affeder ama ben zaman değilim. "
gorg51 Teşekkür etti.
kmc60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
Her yer
Yaş:
30
Mesajlar:
1.206
Konular:
45
Teşekkür (Etti):
227
Teşekkür (Aldı):
306
Ticaret:
(0) %
05-05-2013 02:10
#2
Yukarıda yazı alıntı değilse amd ile intelin kulanım hakkındaki bilgi yanlış olmuş.
Bilinen en gerçekci yaklaşım amd'nin oyun pcleri tasarlanmasıdır(Toplama pc)..İntel ise performans pc(iş) için tercih edilmektedir ve tecrübeme dayanarak bu genel görüşe katılmaktayım...
--------------------- Ben yorum yapıyorsam bilerek yapıyorum arkadaşlar, lütfen yazdıktan sonra konuyu uzatmayalım..
Donanım ve Bilgisayar konusunda bayağı YETKİN derecesindeyim.

- Hangi bilgisayar iyi veya kötü / Bilgisayar sorunları ve Çözümleri / Yeni bilgisayar alımları konusunda yardımcı olurum.. Özelden mesaj atmanız yeterlidir.
DİPNOT: Yaşım 23'tür. Kardeş diye hitap etmeyiniz lütfen..

Yazılım %20
Web %60
Donanım %99

Laptop Çalınmasına Önlem: TIKLA
Bismillahirrahmanirrahim
Star-Turk Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler