THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

Yeni Nesil İşlemciler ve Özellikleri

-KaraLeke- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tasarımcı
Üyelik tarihi:
06/2012
Nereden:
I Don't Know
Mesajlar:
1.200
Konular:
167
Teşekkür (Etti):
1077
Teşekkür (Aldı):
665
Ticaret:
(0) %
11-05-2013 21:20
#1
Yeni Nesil İşlemciler ve Özellikleri
[COLOR="yellow"][B]Yeni nesil işlemciler ve özellikleri...
Herkesin merak ettiği i5 ve i7 teknolojileri ne anlama geliyor?

İşte hep bu soruları sorarız yeni bir bilgisayar alırken.Yeni bir teknoloji çıktığında hep kafalar karışır. Ama aslında oldukca basit aradaki farklar. Malesef basmakalıp forum siteleri ve daha işlemcinin hammaddesinden habersiz donanım haber siteleri yüzünden hep yanlış öğreniriz bu yeni oyuncaklarımızı.İşte artık biz varız diyeceğim an geldi.Amatör bir ruhla sizlerin anlayacağı bir dilden çok basit bir şekilde aktarmaya çalışacağım bu yeni teknolojileri.

Öncelikle tabloda görüldüğü gibi intel i7 işlemci ve intel i5 işlemcilerinin aralarındaki farkları anlaşılır şekilde görebilirsiniz.Bu iki işlemci arasındaki farkları anlatmadan önce i7 işlemci nedir sorusunun yanıtını iyi bilmeniz gerekli. i7 işlemcide bilmeniz gereken 4 teknoloji vardır.

INTEL HYPER-THREADİNG TEKNOLOJİSİ

Birincisi HT teknolojisidir.Bu teknoloji intelin Pentium4 işlemcilerde kullandığı teknolojidir. Tek bir çekirdek ile iki işlemin aynı anda yapılması ile performans artışı sağlar. Bu teknolojiyi intel i7 işlemcilerle birlikte küllerinden yeniden doğurdu.i7 işlemci 4 çekirdekli bir işlemcidir.Ama bu teknoloji sayesinde i7 işlemci 8 işlemi aynı anda yapabilir.Bu muazzam bir performans artışı demektir.Yüksek performans gerektiren bir oyunla birlikte aynı anda bir grafik programını dahi rahatlıkla kullanabiliriz.Bu güne kadar binlerce işlemciye şahit oldum.Ama böylesi performanslısını hiç görmemiştim. İ5 ile i7 işlemciler arasındaki en önemli farklardan biri bu teknolojidir.Çünkü bu teknoloji sadece i7 işlemcilerde vardır.i5 işlemcilerde yoktur.

Örnek vericek olursam bu teknolojiyi bir otobana benzatebilirsiniz.4 şeritli bir yol düşünün.Ve her şeridin ekstra emniyet şeritleri olduğunu hayal edin.4 şeridin hepsinin dolu ve trafiğin sıkışmış bir halede olduğunu farz edelim.İşte bu noktada emniyet şeritlerini trafiğe açarsak ne olur.Tabiki Intel HT teknolojisi olur.Umarım anlaşılır olmuştur.

Yani 4 yol ve artı 4 tanede emniyet şeridi var Intelin 4 çekirdekli i7 işlemcisinde.

INTEL SMART CACHE BELLEK

Evet bu teknoloji çok önemli.Bir bilgisayardan istediğimiz verimi almamız için olmazsa olmazlardan bu teknoloji.Peki nedir bu cache bellek?

İ7 işlemcinin her bir çekirdeğinde L1 VE L2 olmak üzere 1 mb lık bir cache bellek vardır.Bu bundan önceki işlemci ailelerindede mevcut olan bir cache bellek teknolojisiydi.i7 nin farkı bu L1 VE L2 ye ek olarak L3 adı altında 8 mb lık bir cache bellek daha ekli olmasıdır.L3 ün farkı ortak olarak kullanılabilir olmasıdır.yani L1 ve L2 deki alan bitince işlem yapmak için ram yerine bu ortak kullanılan L3 belleği kullanabileceğiz.Bu bize ekstra hız kazandıracaktır.

Ekstra ram e gitmek zorunda değiliz artık.Yani eskiden küçük uygulamalarda cache bellek devreye girerdi.Artık L3 bellek sayesinde orta seviyeye yakın uygulamalardada SMART CACHE teknolojisinden yararlanabileceğiz.

Bu teknoloji şu an için sadece i5 ve i7 işlemcilerde mevcuttur.

INTEL TURBO BOOST

İşte yine çok önemli bir teknoloji.Intel bu teknoloji sayesinde overclock yapanları sevindireceğe benziyor.Çünkü bu teknolojinin mecazi anlamı otomatik overclock sistemi.

Evet yanlış duymadınız bu teknoloji sayesinde 2.6 ghz olarak aldığınız bir işlemci kullandığınız yazılıma göre otomatik olarak performansınızı 3 ghz e kadar arttırabiliyor.

Bu artış işlemcinizin modeline göre değişiyor.

Bu değişimi tablodaki INTEL TURBO BOOST bölüminde görebilirsiniz.1-1-4-4 diye ifade edilen artış şu şekilde anlatılmak istenmiştir. 4 çekirdek çalışırken herbir adımda 2.6 Ghz 133 Mhz artabilir.Yine 3 çekirdek çalışırken 2.6 Ghz 133 Mhz artış gösterir.Kısacası her adımda 133 Mhz artış gösterir.Yazılımınızda 2 ve 1 çekirdekli bir işlem gücü kullanıyorsanız bu artış 4 birim birden olacaktır.Yani 2.6 ghz birden 4x(133 Mhz) ve dahada üstüne çıkabilir.Bu artışı tablodan takip etmenizde fayda var.

Örnek vermek gerekirse bir koşucu düşünün.Bu koşucuya doping ilacı verirseniz. İşlemcinzin üzerine sıvı nitrojen dökmüş gibi olursunuz. İşlemciniz anlık olarak performans artışı göserir hatta dünya rekoru bile kırabilirsiniz.İşte bu noktada INTEL TURBO BOOST teknolojisini iyibir ayakkabı ile güçlü bir enerji içeceğine benzetebiliriz. Yani mevcut enerjinizi bu enerji içeceği vucudunuza zarar vermeden daha üst seviyeye taşıycaktır.Ve böylece muazzam bir performans artışı sağlıyacaksınız.

INTEL QUİCK PAHT TEKNOLOJİSİ


Bu teknoloji kuzey köprüsü üzerinde duran bir veri denetleyicisi gibidir.Yani ekrankartından ve ram den gelen verileri işlemciye ileten yoldaki düzeni sağlar.
Bu yolu kuzey köprüsü üzerinden denetlerken FSB adı kullanılıyordu.Şimdi ise bu denetleyici ve verileri hizaya sokan teknoloji i7 işlemcilerle birlikte işlemcinin içine girmiş oldu.Bu tahmini yüzde onluk performans artışı sağlar.Birimi GTS yda QPI diye geçmektedir.
Fsb ın kalkmasının nedeni bu yeni birimin kuzey köprüsü üzerindeki bu hantal yapıyı yok etmesi ve ekstra 2 yol daha eklenmesi ile mümkün olmuştur.
Örnek vericek olursam ramden ve kran kartından gelen verileri asker olarak düşünelim.Bu askerler düzgün birşekilde kıtalarını gidecekler.Kıtalarınıda işlemci olarak farz edelim.Daha önceden bu askerleri hizaya sokmak için uzaktan düdük çalardık (kuzey köprüsünden) şimdi ise askerlerin hemen yanından bağırarak hizaya sokuyoruz.(işlmecinin içinden) Yine daha önce tek bir kişi uzaktan düdük çalarak hizaya sokuyordu bu askerleri.Şimdi ise 3 kişi birden askerlerin tam yanı başında hizaya sokuyor.Umarım anlaşılır olmuştur.

Önemli ayrıntılar.
i5 750 i7 860 i7 870 p55 anakart ile çalışır.Ama i7 920 - 975 serisi x58 anakartla çalışır.
i5 750 i7 860 i7 870 2-kanal ddr3 1333 destekler. Ama i7 950 3-kanal ddr3 1066 destekler.
i5 750 i7 860 i7 870 95w ta çalışır. i7 950 de 130 w ta çalışır.
Önemli farklardan biri daha işlemci fanlarıdır.Yeni çikan işlemcilerin fanları ne kadar eski fanlara benzesede klips girişleri farklı olduğu için birbirlerine uymaz.Bu ayrıntı önemlidir.
Yeni çıkan i7 işlemcilerin hepsi Intel 45 nm teknolojisi ile üretilir.Hammaddesi hafniumdur.
Hafnium başlıbaşına bir başka konu olduğu için bununla ilgili haberi bir sonraki makalemde bulabilirsiniz.


İNTEL in EN SON ÇIKARDIĞI İŞLEMCİLERE AİT DETAYLI İŞLEMCİ ÖZELLİKLERİ TABLOSU.ALINTIDIR//
--------------------- Grafik Tasarım Aşığı

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler