THT DUYURU

İşlemci İşlemci teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenler ve karşılıklı soru cevaplar burada.

Seçenekler

Exynos 5 Octa işlemcisi ikinci çeyrekte hacimli üretime başlıyor.

'Black-King - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2012
Nereden:
İzmir
Mesajlar:
10.247
Konular:
1912
Teşekkür (Etti):
530
Teşekkür (Aldı):
6150
Ticaret:
(0) %
27-05-2013 16:27
#1
Wink
Exynos 5 Octa işlemcisi ikinci çeyrekte hacimli üretime başlıyor.


Samsung'un geçen yıldan bu yana geliştirdiği ve bu yıl ki amiral gemi modellerinde kullanılmasına kesin gözüyle bakılan Cortex-A15 tabanlı 2 çekirdekli Exynos 5 Dual ve 4 çekirdekli Exynos 5 Quad işlemcileri, Chromebook ve Nexus 10 modellerinde kullanıldıktan sonra başka herhangi bir üründe yer almadı.

Bunun yerine Samsung, yılın başında duyurduğu 4 adet Cortex-A7 çekirdeği ve 4 adet Cortex-A15 çekirdeği olmak üzere iki gruptan oluşan toplam 8 çekirdekli Exynos 5 Octa işlemcisine yeni amiral gemisi Galaxy S4'te yer vermeye başladı.

Samsung'un reklam amaçlı Exynos 5 Octa işlemcisini kullandığı şeklindeki eleştirilere rağmen, endüstri kaynakları saf Cortex-A15 tabanlı işlemcilerin güç tüketiminde soru yaşadığı ve beraberinde daha az güç tüketen bir yardımcı çekirdeğin mutlaka olması gerektiğini belirtiyor. ARM'ın big.LITTLE tasarımını kullanan Exynos 5 Octa, bilindiği gibi belirli bir ısı seviyesine kadar Cortex-A7 çekirdeklerini devrede tutarken, belirli bir değerin üzerinde yani sisteme yük bindiğinde Cortex-A15 çekirdeklerini devreye alıyor. Böylece yüzde 70'lere varan enerji tasarrufu sağlanıyor.

Samsung, Galaxy S4 modelini Nisan sonunda pazara sunacakken, Exynos 5 Octa işlemcilerinin hacimli üretimine de yılın ikinci çeyreğinde başlayacak. Exynos 5 Octa elini çabuk tuttuğu için ARM'ın big.LITTLE tasarımını kullanan piyasadaki ilk çözüm olma ünvanını da elde etti.

Exynos 5 Octa işlemcisi 28nm fabrikasyon sürecine sahipken, 2560 x 1600 piksel çözünürlüğe kadar olan ekranlara destek, e-MMC 5.0 ve USB 3.0 standardı ile yüksek hızlarda veri transferi ve uygulama yüklenmesi, 60 kare/saniye hızında Full HD kayıt ve oynatma, 12.8GB/s bellek bant genişliği ve kablosuz Full HD ekran paylaşımı gibi özellikler sunuyor.

Kaynak :

Exynos 5 Octa işlemcisi ikinci çeyrekte hacimli üretime başlıyor

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler