Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
THT Makaleler
> İşletim sistemleri

İşletim Sistemleri // CyberXhackk #StajyerAsistanKulübü#

İşletim sistemleri

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 16-05-2018 22:49   #1
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
pardus@root
Mesajlar
Konularİşletim Sistemleri // CyberXhackk #StajyerAsistanKulübü#İşletim sistemi, bilgisayarın açılışı esnasında hafızaya yüklenen ve yüklendikten sonra diğer yazılımların çalışması için bir temel görevi gören bir yazılımdır.

Diğer yazılımlara genel olarak “uygulama” yazılımları adı verilir. Uygulama yazılımları, işletim sistemi tarafından sağlanan temel uygulama parçacıklarını çeşitli şekillerde kullanarak değişik gereksinimlere cevap vermektedirler.

İşletim sistemi, bilgisayardaki programları ve verileri içeren, çeşitli yazılım kaynaklarını yürüten ve bilgisayar donanım kaynaklarını yöneten bir yazılımdır.

İşletim sistemleri bilgisayar açıldığında bellek hafızasına(ram) atılıp oradan işlem yapmayı sağlar. Bellek hafızasına atılan işlemler işlemci tarafından işlenir ve bize işletim sistemi sayesinde görüntü sağlar.İşletim Sistemleri nasıl çalışır?

Bilgisayarımızın açma tuşuna basmamızla BIOS(açılır ekranı)’un açılıp donanım parçalarını tanıdıktan sonra hard diskten gelen verileri işlemeye başlamasıyla işletim sistemi kendini açmaya başlar. Açılış sırasında işletim sistemimiz kendisini belleğe atarak hafızadan çalışmaya başlar. Açıldıktan sonra ekran görüntüsü gelince, içerdeki uygulamalar açılmaya başlar. Bu uygulamaların açılmasının tamamlanmasından sonra çalışma işlemi bitmiş olup, işlem yapmaya başlarsınız.İşletim Sistemi görevleri nelerdir?


İşlem Yöntemi: Verilen işlemlerin belirli bir sırada ve zamanda uygulanmasını sağlar.Bellek (Memory) Yöntemi: Bellekle ilgili denetleme ve organizasyon yapar. Belleğin dolu ve boş kısımlarını kontrol ederek, işlemler için gerekli belleği ayırır ve işlem bitince bu belleği boşaltır.Main Memory’e (Ana Bellek) gerekli yer kalmayınca yardımcı ek belleği kullanır.(Ek bellek: Disk, Disketv.b. gibi)Giriş – Çıkış Birimleri Yönetimi: Bilgisayar ile çevre birimleri ( I / O Unit ) arasındaki veri alışverişini denetler. (Printer, Mouse, Scanner gibi)Dosya (File) Yönetimi:Verilerin saklandığı dosyalarla ilgili çalışmayı yönetir. Dosya erişim , bilgi yazma – okuma gibi işlemleri düzenler.İşletim Sistemi çeşitleri nelerdir?

İşletim sistemleri kod yapısına ikiye ayrılır;

Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri sistem yapısına müdahaleye kapalıdır ve işletim sistemi geliştirilemez.Açık kaynak kodlu işletim sistemleri ise her türlü müdahaleye açık ve geliştirilmeye müsait bir yapıya sahiptir.


Kapalı kaynak kodlu işletim sistemleri

- Microsoft Windows
- Mac OS X
- Chrome OS


Açık kaynak kodlu işletim sistemleri(Linux)

- Ubuntu
- Centos
- FreeDos32
- GNU/Hurd
- Haiku
- NetBSD
- ReactOS
- Pardus(Türkiye)Microsoft Windows:


Kişisel bilgisayarlarda en çok tercih edilen işletim sistemidir. Microsoft Windows, 1981 yılında ilk olarak MS-DOS işletim sistemi üzerine IBM tarafından piyasaya sürülmüştür. MS-DOS’un gelişmesiyle ilk Windows sürümü olan Windows 95 piyasaya çıkmıştır. Windows 95’ten 3 yıl sonra Windows 98 ile ilk olarak exe tabanlı uygulama yapılmıştır. 98’den sonra XP’nin hayatımıza girmesiyle yeni nesil işletim sistemleri şekillenmiştir.
Masaüstü bilgisayarlarda Windows, diğer işletim sistemlerinden çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır ve çeşitli araştırmalar Windows’un masaüstünde pazar payının %90 ile %98 arasında olduğunu göstermektedir.Mac OS X:


Apple şirketi tarafından çıkarılan grafik ve animasyon üzerine yoğunlaşan kişiler tarafından tercih edilen bir işletim sistemi türüdür. Bu işletim sistemi Apple markası altında macbook, macbookpro, imac, macserver ve macbookair gibi kendi bilgisayarları üzerinde kurulu olarak gelir ve satın alınamaz.Chrome OS:


Google tarafından Linux çekirdeği esas alınarak tasarlanmış bir işletim sistemidir. Chrome şimdilik yeni bir işletim sistemidir. Şuanda Chrome sadece internet için hazırlanmış bir işletim sistemidir.Linux/GNU:


Unix benzeri bir işletim sisteminin genel adıdır. Açık kaynak kodlu işletim sistemleridir. Bu işletim sistemi kol saatinden bilgisayara her işlevde kullanılır. Linux işletim sistemleri Windows, Mac gibi işletim sistemleri içerisinde ikinci bir işletim sistemi olarak çalışabilmektedir.
Linux adı altında birçok açık kaynak kodlu işletim sistemi mevcuttur. Linux işletim sistemi kişiye özel kodlanabilir ve tasarlanabilir olması onu kişiye ait yapmaktadır. Ama Windows Kurulu bir işletim sisteminde olan programların birçoğu Linux işletim sisteminde yoktur. En kötü yanı da Windows ortamında kurulu olan programın Linux’ta çalışmamasıdır.

Windows XP İşletim SistemiWindows XP Microsoft'un kişisel bilgisayarlar ve sunucu sistemleri için ürettiği işletim sistemi ailesi Windows'un NT çekirdeği üzerinde yükselen altıncı ara sürümüdür. 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştür.Bir Windows Xp Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

İşlemci : Pentium 233 MHZ (Megahertz) ama Minimum 300 MHZ Öneririm.

Ram : Minimum 128 MB (Megabayt)

HDD : 5 GB (Gigabayt) Kullanılabilir Disk Alanı

Ekran Kartı : 32 MB


Windows 7 İşletim SistemiWindows 7 Microsoft Windows'un perakendeye sunulmuş işletim sistemidir. Microsoft tarafından kişisel bilgisayarlar, masaüstü, dizüstü, netbooklar, Tablet PC ve media center bilgisayarlarda kullanılmak için çıkan bir işletim sistemidir.Bir Windows 7 Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

İşlemci : 1 GHZ 32 bit veya 64 bit

Ram : 2 GB 32 bit veya 64 bit

Hdd : 40 GB

Ekran Kartı :512 MB Harici Ekran Kartı ( WDDM 1.0 üzeri Sürücüye Sahip Directx 9 Grafik Aygıtı)

Windows Vista İşletim sistemi


Windows Vista, kişisel bilgisayarlar için geliştirilen Microsoft Windows işletim sistemleri ailesinin sürüm olarak altıncı üyesidir. 22 Temmuz 2005'te gerçek adı duyurulmadan önce Longhorn kod adıyla tanınıyordu.Bir Windows Vista Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

İşlemci : 800 MHZ 32 bit veya 64 bit işlemci Olması Gerekir.

Ram : 512 MB

Ekran Kartı : 128 Mb

HDD : 20 GB

Windows 8 İşletim Sistemi


Windows 8, Microsoft firmasının kişisel bilgisayar kullanımı için Windows 7'nin halefi olarak ürettiği işletim sistemidir. 26 Ekim 2012'de piyasaya çıkmıştır.Bir Windows 8 Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

İşlemci : 1 GHZ ve PAE , NX ve SSE2 Desteği

Ram : 2 GB

HDD : 80 GB

Ekran Kartı : 512 MB WDDM Sürücüsüne Sahip Microfot Directx 10 Grafik CihazıWindows 10 İşletim SistemiWindows 10, Microsoft tarafından geliştirilen, Windows NT ailesinden bir işletim sistemidir. Windows 10'un en son Windows NT sürümü 10.0'dır.Bir Windows 10 Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

İşlemci:1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci veya SoC

RAM:32-bit için 1 gigabayt (GB) veya 64-bit için 2 GB

Sabit disk alanı:32-bit işletim sistemi için 16 GB, 64-bit için 20 GB

Ekran kartı:DirectX 9 veya sonrası (WWDM 1.0 sürücüsüyle)
MSDN NEDİR ?

MSDN- Microsoft Developer Network Microsoftun sanal mağazasıdır. Mağaza Kullanıcıların orjınal ürünleri satın alıp kullanmalarına olanak sağlar. Microsoft'un bir nevi sanal mağazasıdır. Mağazalarda kutu içerisinde gördüğünüz ürünler ile bu sitede yer alan ürünler aynıdır. Kısaca Ücretli üyelik ile windows ürünlerini alabildiğiniz sanal bir markettirKali Linux İşletim Sistemi
Kali Linux bir nevi BackTrackin devamı olarak görülebilir. BackTrack slackware tabanında geliştirilmiştir , Kalide ise farklı olan taraf Debian tabanlı olmasıdır.
Offensive Security Tarafından geliştirilmiş bir işletim sistemidir.
Genellikle sızma testleri amacında kullanılır.

Kali Linuxun BackTrack'ten farkı olarak GNOME arayüzünü kullanmasını söyleyebiliriz.

Kali Linux,severler için farklı bir işletim sistemidir istek üzerine verilmiş bir çok işlemi yapabileceğniz gelişmiş linux sistemlerinden biridir.Bir Kali Linux Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

İşlemci Belleği: 1 GHZ Ve 512 Mb

Yaklaşık 15 GB Disk Alanı Gerekmektedir

Flashı Boot Edip Veya Direk DVD Sürücüsü İle Kurabilirsiniz.

Ubuntu İşletim Sistemi


Ubuntu 2004 yılında geliştirilmiş , Linux çekirdeğini kullanan bir işletim sistemidir. Anlamı İnsanlık demektir

Ubuntu ücretsiz olarak dağıtımı olan bir İşletim Sistemidir. Türkçe dil desteğini barındırır
Ubuntunun sürümleri çıktığı yıl ve ayı ifade eder
Örnek verecek olursak Ubuntu 5.3
2005 yılının mart ayında çıktığını belirtir

Ubuntunun da Kendi altında sayabileceğimiz Türevleri Mevcuttur. Bunun da detayına inmeyeceğim, Yoksa konu bitmiycek

Kubuntu: KDE masaüstü ortamını kullanan türevi
Lubuntu: Düşük sistem kaynağı tüketen LXDE masaüstü ortamını kullanan türevi
Xubuntu:
Düşük sistem kaynağı tüketen Xfce masaüstü ortamını kullanan türevi.
Ubuntu MATE:
MATE masaüstü ortamını kullanan türevi.
Ubuntu Budgie:
Budgie masaüstü ortamını kullanan türevi.
Ubuntu Studio:
Profesyonel video, ses ve grafik düzenleme işlerine yönelik hazırlanan türevi.
UbuntuKylin:
Ubuntu'nun Çin'e yönelik olarak yerelleştirilmiş türevidir. Bu türev Çin Halk Cumhuriyeti ile 2013 yılında yapılan anlaşma ile hayata geçirilmiştir.Bir Ubuntu Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

2 GHz çift çekirdek işlemci
2 GB RAM bellek
25 GB boş sabit disk alanı

Pardus İşletim Sistemi


Pardus, Türkiye'de TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı olan işletim sistemi. Planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te yayınlanmıştır.


Özellikleri

1- Açık kaynaklıdır.

2- GPL lisanslıdır.

3- Özgürdür.

4- Adını Anadolu panterinin isminden alır.

5- TÜBİTAK-UEKAE tarafından gerçekleştirilen bir işletim sistemidir.


Neden PARDUS (Çünkü Biz Yaptık )

1- Özgürdür
2- Türkçedir
3- Virüslere geçit vermez
4- Hızlı kurulur
5- Kolay kullanılır
6- Her şey yazılım dahildir
7- Özelleştirilebilir
8- Şeffaftır
9- Çoklu dil desteği bulunur
10- Eğlencelidir


Bir Pardus Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

1- 800 mhz Intel veya amd işlemci (en az 1200 MHz önerilir).

2- 256 MB RAM (512 MB önerilir).

3- En az 4GB boş alana sahip harddisk.

4- Pardus hizmetlerine ve kaynaklarına ulaşmak için internet bağlantısı.

Mac OS Mavericks İşletim SistemiMavericks'i yüklemek için şu Mac'lerden biri gerekir:

iMac (2007 Ortası veya sonraki modeller)
MacBook (13 inç Alüminyum, 2008 Sonu), (13 inç, 2009 Başı veya sonraki modeller)
MacBook Pro (13 inç, 2009 Ortası veya sonraki modeller),
MacBook Pro (15 inç veya 17 inç, 2007 Ortası/Sonu veya sonraki modeller)
MacBook Air (2008 Sonu veya sonraki modeller)
Mac mini (2009 Başı veya sonraki modeller)
Mac Pro (2008 Başı veya sonraki modeller)
Xserve (2009 Başı)Bir Mac OS Mavericks Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

OS X Mountain Lion, Lion veya Snow Leopard v10.6.8 yazılımlarının yüklü olması
2 GB veya daha fazla bellek
8 GB veya daha fazla kullanılabilir alan


OpenSUSE İşletim SistemiThe opensuse novel tarafından desteklenen ve linux’un her yerde kullanımını amaçlayan bir topluluk projesidir. The opensuse projesi opensuse’a ücretsiz ve kolay erişim sağlamaktadır. Burada, hepsinin de amacı dünyanın en kullanışlı linux’unu yaratmak ve dağıtmak olan birer kullanıcılar ve destekleyiciler topluluğu bulabilir ve bu topluluğa siz de katılabilirsiniz.Bir OpenSUSE Kullanmak için Sistem Özelliklerimizin En az Aşağıdaki Gibi Olması Gerekir;

-Pentium 1-4 Ya Da Xeon; AMD Duron, Athlon (XP, MP Ya Da 64), Sempron Ya Da Opteron
-256MB RAM
-500MB Boş Disk Alanı
Parrot Linux2013 yılında GNU/Linux çekirdeği kullanılarak geliştirilmiş bir işletim sistemidir. Kali Linux ve BackTrack gibi Bilgisayar güvenliği ve sızma amaçları doğrultusunda geliştirilmiştir. Masaüstü ortamı MATE dir.

Parrot dağıtımının Kullanıcıları için 3 farklı hedefi bulunmaktadır :

Güvenlik:Cebinizde bulunan güvenlik araçlarının eksiksiz bir cephaneliği. Yani mevcut araçlar ile istek ve arzularınız tatmin olabilecek.

Gizlilik: Gizli olarak sörf yapmaya ve iletişim kurmaya hazır, güvenli ve korumalı bir sistemdir. Hiçkimsenin sizi takip etmediği, özgürce hareket edebildiğiniz bir yapıdır.

Geliştirme:En iyi editörleri, dilleri ve teknolojileri bünyesinde barındıran eksiksiz bir geliştirme ambarıdır. İstediğiniz dil ile geliştirme yapabilirsiniz.Fedora Linux
Fedora 2004 yılında Red Hat tarafından geliştirilmiş bir linux dağıtımıdır. GNOME arayüzü ile gelmektedir. KDE Xfce ve LXDE masaüstü ortamlarını kullanmamıza olanak sağlar


İŞLETİM SİSTEMİ LİNKLERİKonu burada son buluyor arkadaşlar, eksik taraflarını konunun altında yazabilirsiniz , İYİ FORUMLAR

___________________________________________

THT - Dergi Timi

Konu CyberXhackk tarafından (17-05-2018 00:05 Saat 00:05 ) değiştirilmiştir.. Sebep: İşletim sistemi ekledim
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 22:51   #2
 • Binbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Mesajlar
Konular

Çok uzun hocam
Ama senin konuma gözüm kapalı güvenilir___________________________________________

Seni hiç alakadar etmez(memati)
Zıpla çekirge (kara)

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 22:52   #3
 • Binbaşı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Nereden
IV. REICH
Mesajlar
Konular

Eline Sağlık Epey uzun, bilgi bakımından zengin bir konu.___________________________________________

.-.*/-.*/-*./-56842-*-s-*98ss8
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 22:53   #4
 • Sosyal Medya Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Mesajlar
Konular

Emek Verilmiş Bir Konu Tebrikler___________________________________________

Biri ışığı kapatsın yada istedikleri ışığı açsın
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 22:55   #5
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2015
Nereden
Ankara
Yaş
17
Mesajlar
Konular

Oldukça özgün ve bir o kadarda emek verilmiş bir konu bizde teşekkür etmek gerekir___________________________________________

Hayat Sensiz 0ın6ında

Call Of Duty Modern Warfare 3 Prestige Level VI
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 23:06   #6
 • Orgeneral
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
04/2016
Nereden
Teşkilat
Mesajlar
Konular

eline sağlık kardeşim böyle faydalı konular bekleriz senden___________________________________________


Sadece 1 TÜRK
ceys@thtmoderasyon.com
 Online  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 23:06   #7
 • Korgeneral
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Mesajlar
Konular

Eline emeğine sağlık. Bu konuların devamını bekleriz.___________________________________________

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 23:09   #8
 • Forumdan Uzaklaştırıldı
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
Nebula
Yaş
21
Mesajlar
Konular

Eline saglik
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 23:10   #9
 • Yarbay
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
pardus@root
Mesajlar
Konular

Alıntı:
THE HACKER 21´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emek Verilmiş Bir Konu Tebrikler
Alıntı:
'ReDLiNe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Oldukça özgün ve bir o kadarda emek verilmiş bir konu bizde teşekkür etmek gerekir
Alıntı:
Rootcmd´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline saglik

Alıntı:
PROHACKTR41´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Çok uzun hocam
Ama senin konuma gözüm kapalı güvenilir
Alıntı:
HeRTeS´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline Sağlık Epey uzun, bilgi bakımından zengin bir konu.
Alıntı:
THE HACKER 21´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Emek Verilmiş Bir Konu Tebrikler
Teşekkürler Arkadaşlar

Alıntı:
Cεys´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
eline sağlık kardeşim böyle faydalı konular bekleriz senden
Teşekkürler komutanım , Faydalı olduysa ne mutlu bana

Alıntı:
SeNZeRo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline emeğine sağlık. Bu konuların devamını bekleriz.
Teşekkürler komutanım İnşallah___________________________________________

THT - Dergi Timi

Konu CyberXhackk tarafından (16-05-2018 23:13 Saat 23:13 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 16-05-2018 23:12   #10
 • Sosyal Medya Timi
 • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Nereden
Sakarya
Yaş
20
Mesajlar
Konular

Ellerine sağlık hocam___________________________________________

Unutmayın ki Ufak Dokunuşlar Her Zaman Büyük Önem Taşır

Skype:KutalpTHT
Telegram:KutalpTHT
Twitter:KutalpTht
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.