TARİHTE BUGÜN

İthal Konular Yabancı Forumlardan Çevrilmiş Konular

Seçenekler

Atatürk (Mustafa Kemal)

ωσитαѕ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
İMZADAKİ ÇEKİLİŞE KATILIN
Üyelik tarihi:
10/2017
Nereden:
O'nun Kalbi
Mesajlar:
1.684
Konular:
109
Teşekkür (Etti):
581
Teşekkür (Aldı):
582
Ticaret:
(0) %
bir Hafta önce
#1
Atatürk (Mustafa Kemal)
Atatürk, Selanik'te (şimdi Selanik, Yunanistan) Mustafa Kemal'de doğdu. Konstantinopolis'teki (İstanbul) askeri akademiden mezun olduktan sonra, askeri kariyerine Suriye'deki Türk Ordusu ile devam etti. 1909'da Padişah'ı deviren Genç Türk devrimci hareketinin bir üyesi, 1911-1912 savaşında Libya'daki İtalya'ya karşı yer aldı. 1913'teki İkinci Balkan Savaşı sırasında, Bulgaristan'ın Sofya'daki Türk büyükelçiliğinde askeri ataş olarak görevlendirilene kadar Gelibolu Yarımadası'ndaki ordu genelkurmay başkanı oldu.

Kemal, 1915'te Türk Beşinci Ordusunun ana rezervi olan 19. Tümen komutanı olarak Gelibolu'ya döndü ve bu nedenle Nisan ayında Anzak'ın inişine karşı çıktı. Stratejisini ve askerlerine eylemdeki pervasız cesaretiyle ilham verme kabiliyetini kavraması, Türk moralini artırdı ve müttefik planlarını engellemede belirleyici oldu. Anafarta sektöründe Chunuk Bair'den Suvla Körfezi'ne kadar savaşan tüm Türk kuvvetlerinin komutası olduğu için, Ağustos ayındaki savaşlardan sonra Paşa ünvanını aldı. Kafkasya'da komuta ettikten sonra Kemal, 1918'de Türkiye'yi yenen son müttefik saldırısı sırasında Filistin'deki Yedinci Ordunun başındaydı.

Albay Mustafa Kemal (soldan dördüncü) Anfarta grubu memurları ve kadrosu ile Gelibolu Yarımadası, 1915.

Anfarta grubunun subayları ve personeli ile Albay Mustafa Kemal (soldan dördüncü), Gelibolu Yarımadası, 1915. AWM P01141.001

Osmanlı karşıtı hükümet, Türkiye'yi yirminci yüzyıl batı ülkeleriyle eşitleme vizyonuna sahip olduğu için Gazi'nin (muzaffer) unvanını Kemal'e verdi. Türkiye 1923'te cumhuriyet oldu ve Kemal ilk cumhurbaşkanı oldu. 15 yıllık iktidarı boyunca, politik, yasal ve sosyoekonomik alanlarda birçok kapsamlı değişiklik yapıldı. Halkına ölümsüz bir kahraman ve olağanüstü bir lider ve barışçı idi. Kemal, 1933'te "Dünyaya saf duygular ve dostluk dolu açık bir kalple bakıyorum" dedi. 1934 yılında "Atatürk" unvanını kabul etti.

Gelibolu'da öldürülen Anzaklara yönelik bir haraç 1934'te Atatürk'e atfedilir:

Kanlarını döken ve hayatını kaybeden kahramanlar ... Artık dostane bir ülkenin topraklarında yatıyorsunuz. Bu nedenle huzur içinde yat. Bu ülkemizde Johnnies ve Mehmets arasında yan yana yattıkları yerde bize bir fark yoktur ... Siz, oğullarını uzak ülkelerden gönderen anneler, gözyaşlarınızı silersiniz; Oğulların şimdi bizim koynumuzda yatıyor ve huzurlu. Bu topraklarda yaşamlarını yitirdikten sonra da bizim oğullarımız oldular.

Bu yazıt Kemal Atatürk Anıtı, Anzak Geçidi, Canberra'da yer almaktadır


Kaynak: https://www.awm.gov.au/articles/encyclopedia/ataturk
HACKERTHT Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı