İPUCU

Java Object Oriented Programming temeline dayanan, çok işlevli, step by step işleyen dilin dökümanlarının paylaşım alanı.

Seçenekler

18 Madde ile Java ve Java ile program yapmaya başlamak (Anlama Garantili) //gharmori

gharmori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Andromeda G.
Mesajlar:
1.949
Konular:
219
Teşekkür (Etti):
243
Teşekkür (Aldı):
287
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 18:26
#1
18 Madde ile Java ve Java ile program yapmaya başlamak (Anlama Garantili) //gharmori
Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü konumda java'ya yeni başlayanların bilmesi gereken temel şeyleri anlatacağım,eğer java'ya başlamadan önce bu konuyu baştan sona okursanız java'nın nasıl bir dil olduğunu anlayacaksınız

18 Madde İle Java

1-)Java, Sun Microsystems firmasının mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmiş olup,yine Sun Microsystems tarafından 23 Mayıs 1995 yılında piyasaya sürülen, açık kaynak kodlu nesneye yönelik bir programlama dilidir.

2-)Kısıtlı özelliklere sahip olan Java 1.0 sürümünde büyük değişiklikler yapılarak Java 1.2 çıkarılmıştır ve buna Platform 2 adı verilmiştir.Bu şekilde hızlı ilerlemeler kaydedilerek Java 8.0'a kadar gelinmiştir.

3-)Sun Microsystems, daha sonra Oracle tarafından satın alınmıştır.

4-)Java platformdan bağımsız çalışma gereksinimi sonucunda ortaya çıkmıştır,yani bir işletim sistemine (Windows gibi) bağlı değildir (Örneğin C# Sadece windows platformuna bağlı).
Eskiden bir program, yazıldığı işletim sisteminin dışında başka bir işletim sistemi üzerinde çalışmıyordu.Java'da ise bu farklıdır.Java programlama dilinde platformdan bağımsız olunması için JVM (Java virtual machine - Java sanal makinesi) geliştirilmiştir.İnternette Java indir yazdığınızda JVM içeren bir java programı indiriyorsunuz.Bu sayede java gerektiren programlar cihazınızda JVM sayesinde çalışıyor.

5-)Az önceki maddede bahsettiğim java uygulamalarını açmamıza yarayan program-eklenti aslında tam adı JRE'dir.JRE içerisinde JVM'yi de barındırır ve bunun dışında java ile yazılmış uygulamaları açmanıza yarayan şeyleri içerir.Eğer java programlama dili ile sizde java uygulaması yazmak istiyorsanız JDK indirmeniz gerekiyor.Bu JDK'yı indirdiğiniz zaman ise içerisinde hem java kodlarını yazacağınız ortam oluşuyor hemde içerisinde JDK içeriyor.

JVM = Java Virtual Machine (Java Sanal Makinesi)
JRE = Java Runtime Environment (Java Çalışma Ortamı)
JDK = Java Development Kit (Java Geliştirme Kiti)

JVM = (Sanal Makine Ortamı)
JRE = (Çalıştırma Ortamı + JVM)
JDK = (Geliştirme Ortamı + JRE + JVM)


Java JVM indiremezsiniz,çünkü JVM bir teknolojidir.Ama java'nın orjinal sitesinden JRE ve JDK indirebilirsiniz

Java JRE indirme linki

Java JDK indirme linki

Java ile Programlamaya başlamak için JDK indirmeniz gerekmektedir,şimdiden indirin bence

6-)Java dili, çoğu özelliğini C ve C++ dillerinden almıştır.Nesneye yönelik programlama kısmında C++'a yakındır.Syntax (Söz dizimi) olarak ise C diline benzer.C dilini bilenler,Java'nın nesneye yönelik programlama kısmına kadar olan yerleri anlamakta zorluk çekmeyeceklerdir.

7-)Java'nın ismi ve logosunun hikayesi şu şekildedir
Java'nın simgesi, bilindiği üzere bir kahve fincanıdır.Bu dil,ilk geliştirmeye başlandığında adı Oak olarak belirlenmişti.Fakat bu isimde başka bir dil olduğu fark edilince,o anda bir kahvehanede bulunan Java geliştiricileri grubu, bu kahvehanedeki kahve markasından esinlenerek Java ismini vermişlerdir.

8-)Java dilinin üstünlükleri saymakla bitmez,en önemli özelliği platformlardan bağımsız çalışması,yüksek performanslı,güvenilir ve esnek bir dil olmasıdır.

9-)Java temel olarak güvenliği ön planda tutar.Bu konuyu en önde tutan ilk dildir.Bunun yanında daha birçok özelliği ile Java,masaüstü bilgisayarlardan,mobil aygıtlara,akıllı kartlardan oyun konsollarına,yazıcılardan tıbbi cihazlara kadar birçok yerde kullanılmaktadır.

10-)Java dili,diğer dillerin aksine derlendikten sonra çıktı olarak byte code oluşturur.Daha sonra JVM sayesinde bu kodlar,yorumlanarak çalışır hale getirilir.Bu özellik Java'nın hem taşınabilir hem de platformdan bağımsız bir dil olmasını sağlamıştır.Bu özelliğe bir kere çalıştır her yerde kullan özelliği denir ve bu şekilde tanınır.Aynı zamanda Java,hem derlenen hem de yorumlanan bir dildir.

11-)Java dili ile ayrıca web uyumlu uygulamalar geliştirilebilir.JSP (Java Server Page),Servlet gibi web taraflı uygulamalarda da kullanılır.JSP,sunucu tarafında çalışan dinamik web uygulamaları geliştirmeye yarayan bir dildir.Servlet ise yazılmış JSP sayfasının Java koduna dönüştürülmüş şeklidir.Java'nın çıkış tarihi ile internetin kendisi göstermeye başlaması aynı döneme denk geldiği için Java, ağ sistemleri ile iç içedir.

12-)C++ diline yakın olmasına rağmen C++ dilinden basittir.Bu dilden farklı olarak otomatik bellek tahsisi yapar ve işi biten nesneler bellekten silinir.Kullanılmayan nesneler Garbage Collector ile toplanarak bellekte gereksiz kullanım yapılmaz.C++ dilinde bellek kaçakları meydana gelir ve yapısı Java'daki gibi değildir.Ayrıca C++ dili ile yazdığımız programı,Java'da daha az kod satırı ile yazabiliriz.

13-)Java'nın önemli bir üstünlüğü de multithreading'e elverişli olmasıdır.Birden fazla işin aynı anda yapılması anlamına gelen bu özellik, Java'nın temel yapısında vardır.

14-)Güvenliğin önemsendiği Java dilinde,API'ler sayesinde şifreleme,sayısal imza gibi güvenlik önlemleri alınabilir.Ağ ortamındaki güvenlik derecesi oldukça yüksektir.

15-)C dilinde kullanılan pointer kavramını yerini Java'da referans almıştır.Nesne ve değişkenlerin adresi pointer ile tutuluyorken; Java'da bu karmaşıklık kaldırılarak referans kavramı getirilmiştir.

16-)Java, çok zengin bir kütüphaneye sahiptir ve bunlar ücretsiz olarak temin edilebilir. Xml, ağ, arayüz gibi konularda uygulama geliştirmek için bize yardımcı olabilecek kütüphaneler mevcuttur.Buna Java API Kütüphanesi denir.

17-)Programlama ile ilgilenen bazı arkadaşların dilinde şöyle bir söz vardır:
"Facebook bile Php ile yazılmış.O yüzden Php bayağı gelişmiş bir dil ve çok kullanılıyor" diye.Aslında Facebook'un arka planında birçok Java Uygulaması çalışır.

18-)Java, Framework konusunda oldukça gelişmiştir.İhtiyaca göre gerekli framework'ler bulunmaktadır.Bir web uygulaması, oyun, otomasyon gibi projeler için farklı framework'ler kullanılır.

Java ile Program Yapmaya Başlamak

Eğer JDK indirmediyseniz bu linkten indirin

Java JDK'yı indirin demiştim, Java SE Development Kit 8u144 bölümünden Windows x86 Windows x64 için sizin işletim sisteminize uygun olan JDK yı karşısından indirin tabi Accept License Agreement işaretlemeyi unutmayın.Eğer indirdiyseniz ve kurduysanız herşey bu kadar sanmayın,daha IDE indircez.Biz IDE olarak Eclipse adında bir IDE'yi kullanıyoruz.

Eclipse İndirme linki

Bu linke girdiğinizde Eclipse IDE for Java EE Developers yazan IDE'yi indirmemiz gerekecek,sağdan Windows 32 veya 64 bit olanına girip indiriyoruz.

Herşey bitti mi? Haayır.Şu videoyu 52.saniyeden itibaren izleyin ve windowsunuzdaki gerekli ayarlamaları yapın.

Artık başlayabiliriz

Java İlk Program - Ekrana Yazı Yazdırmak ve Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

Az önce eclipse'yi indirin JDK kurun ayar yapın vs. dedim uzatmadım çünkü bunları zaten siz yaparsınız setup'u aç sonra next next hesabı aynı şeyler,youtube'daki o video sayesinde binlerce insan java problemini çözmüş oldu ve JDK için temel bir ayar,mutlaka o denen şeyleri uygulayın anlamadıysanız 52.saniyeden tekrar izleyin

Eclipse'i açtığınızda arayüzünü öğrenmeniz gerekecek,bu video ile eclipse arayüzünü tanıyabilirsiniz

Artık çok sabırsızlandım kodları anlatmaya başlamak istiyorum,şimdi Projenizin ismini koydunuz mesela ilkprogram yazdınız devam ettiniz,kod yazma ekranında üstteki sekmede ilkprogram.java yazdığını görürsünüz.Programınızı yaparken bütün şeyler bu .java içerisinde toplanır.java uzantısını .rar veya .zip gibi düşünebilirsiniz.bu java uzantısında ise sizin kodlarınız arşivlenmiş olur.Kodları yazıp Ctrl+S yaparsanız veya kaydetme butonuna basarsanız bu ilkprogram.java güncellenmiş olur.Yazdığımz kodların uzantısı ise .class'dır kodları yazdığımızda class uzantısıyla kaydolur.Tüm kodları bir araya getirdiğimizde ise .java uzantısı altında arşivlememiz gerekecek,bunu zaten Eclipse otomatik olarak yapıyor,projeyi her Run ettiğinizde derlemiş oluyorsunuz zaten.

Kod yazma ekranında ilk olarak böyle birşeyle karşılaşıcaksınız

package ilkprogram;
public class ilkprogram
{
public static v-o-i-d main(String[] args) //v-o-i-d yazmak zorunda kaldım çünkü THT de bu kelime yazıldığında sansürleniyor o yüzden aralarına - koymak zorunda kaldım
{


}
}


Yukarıdaki kod'da { ve } aralarında bir boşluk göreceksiniz,işte biz bütün kodları oraya yazacağız.Ekrana yazı yazdırma koduna geçelim.Bunu öğrenmek istiyorsanız aradaki boşluğa önce sys yazın,sonra hemen Ctrl+Space yapın birsürü farklı seçenek çıkacaktır.Bahsettiğim boşluk sys yazan yer idi.Herneyse Ctrl+Space yaptıktan sonra sysout yazan seçeneğe tıklatın.sysout - print to standart out yazar.Ona tıklayın.sys yazan yerin System.out.println(); olarak değiştiğini göreceksiniz.Evet,ekrana yazı yazdırma kodu bu idi.Şimdi ( ) parantezlerinin arasına ne yazarsanız ekrana onu yazdırmış olursunuz.Eğer 'Merhaba Dünya' yazdırmak istiyorsanız şu şekilde yazın

System.out.println("Merhaba Dünya");

Bu kodu yazdığımızda ve üstteki yeşil renkli ve üzerinde beyaz üçgen olan butona tıkladığımızda son görüntü şu şekilde olacaktırAşağıdaki konsol ekranında Merhaba Dünya yazdığını göreceksiniz.Şu " işaretlerinin arasına sadece kullanıcının katmak istediği yazılar olur.Hani kitaplar bir sözü alıntı yaparken "Söz" şeklinde yapar ya,bu programlama dillerinde ise genelde ekrana yazı yazdırırken veya bir cümle,kelime yazarken " " işaretleri arasına yazılır.

Eğer siz "Merhaba Dünya" olan kısmı "Mehmet" diye değiştirip Yeşil buton ile kodları çalıştırırsanız Konsol ekranında Mehmet yazdığını görürsünüz.Fakat tırnakları silipte
System.out.println(Mehmet);
Şeklinde yazarsanız programınız hata verecektir.Bunun sebebi az önce anlattığım " " arası olayı
eğer ekrana yazı yazdırıyorsanız buradaki yazı bir string anlamına gelir ve java'daki bütün stringler yani sizin yazdığınız yazı'lar javada bulunmayan sizin yazdığınız özel yazılar kelimeler vs. mutlaka ve mutlaka iki tırnak (" ") arasında olmalıdır.

Diğer kuralımız ise,java'da bütün yazılan kodların satır sonuna ; gelmesidir.Eğer bu noktalı virgülü (;) koymayı unutursanız programınız yine hata verecektir.Fakat bazı istisnalar vardır if else yapıları gibi.Onları ileride göreceksiniz.

System.out.println("Merhaba " + "Dünya");

Yukarıdaki koda baktığınızda yine Merhaba Dünya demek istediğimi anlayacaksınız.Fakat tek tırnak içerisinde değil de iki farklı tırnaklar arasında Merhaba , Dünya yazmış olduğumu göreceksiniz.Eğer iki string yani iki yazının arasına + getirirseniz ve projeyi çalıştırırsanız yine ekranda Bunların birleşimini göreceksiniz yani Merhaba Dünya yazdığını.Aradaki + 'ya operatör denmektedir.Buradaki + operatörünün görevi 2 string'in arasına gelip onları birleştirmek oldu.Ha hep yazıları mı ekrana yazdırcaz,birazda sayıları yazdıralım.10 ile 10'u toplatıp ekrana yazdıralım.Sırasıyla aşağıdaki kodları alt alta yazın ve çalıştırın

System.out.println("10" + "10");
System.out.println(10 + 10);
Gördünüz mü? iki farklı 10 + 10 işlemi yaptırdık.Üstteki satır 10 ile 10 'u toplayıp 1010 dedi alttaki satır ise 10 ile 10'u toplayıp 20 dedi.Bunun sebebi şu,eğer siz " " içerisine ne yazarsanız yazın string sayılır yani 9999 bile yazsanız bunu yazı kabul eder.Biz "10" + "10" dedik ve aralarına + koyduk,bize bu 2 stringi yani yazıyı yanyana getirip onon demek istemiş oldu.
("Ali" + "Veli"); = AliVeli
("Ali " + "Veli"); = Ali Veli
("10" + "10"); = 1010

Aynı bu şekilde işler.

2.Satırda ise durum farklı.Eğer " " olmadan direk ( ) içerisine herhangi bir SAYI yazarsanız,bu sayı,makine tarafından string değil bir primitive tür,integer,Sayı olarak tanımlanır.

(10 + 10); = 20
(50 + 50); = 100

Şeklinnde işler ve ekranda böyle gösterir.

Şu System.out.println( ); kodu ile biraz oynayın,iki sayıyı toplayan,çarpan,bölen program yazın,kodları yazmaya elinizi alıştırın,özellikle satırların sonuna ; koymaya dikkat edin unutmayın.

Son olarak programınızı yazarken nasıl Not alabileceğinizi veya Yorum Satırı ekleyebileceğinizi göstereyim.Eğer // yazıp devamına ne yazarsanız yazın bu yazdıklarınız kod değil olarak görülecek,bu sayede birşeyleri hatırlamak isterseniz,not almak isterseniz // kullanabilirsiniz.

Örnek kullanım
//TurkHackTeam.Net - gharmori

Eğer çoklu yorum satırı eklemek istiyorsanız
/*
.
.
.
*/


Bunu kullanmamız gerekecek.Alt alta noktalar yerine istediğiniz birşeyi yazabilirsiniz.Mesela
/*
gharmori
TurkHackTeam.Net
*/


Bu çoklu yorum satırını,kaynak kodunuzu birileriyle paylaştığınızda reklamınızı yapmak için kullanabilirsiniz.Adam kaynak kodunu açıp okuduğunda altta bir not olduğunu görecek ve okuduğunda bunu TurkHackTeam'den gharmori nickli birisi yapmış diyecek.Gördüğünüz gibi konsol ekranına hiçbir etkisi olmadı,çünkü bunlar yorum satırıdır.

Evet arkadaşlar bugünkü anlatacaklarım bu kadardı,java'ya yeni başlayacak olanlar için çok işe yarar bir ders olmuştur diye umuyorum,daha önünüzde birkaç temel ders daha var,matematikteki x y gibi değişkenleri oluşturmayı öğreneceksiniz,operatörlerin kullanımını öğreneceksiniz,veri tiplerini öğreneceksiniz,gui ile konsol ekranından kurtulup görsel olarak programlayabileceksiniz...
Red Screen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2017
Nereden:
Hanuatu
Mesajlar:
771
Konular:
47
Teşekkür (Etti):
111
Teşekkür (Aldı):
114
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 19:54
#2
Eline sağlık güzel yazı
--------------------- ^^ Çakalların çığlık sesi , Kurt uluyana kadar duyulur. ^^

... S4LDIRI T1M ...
gharmori Teşekkür etti.
BackLinux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2015
Mesajlar:
38
Konular:
3
Teşekkür (Etti):
56
Teşekkür (Aldı):
8
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 19:57
#3
Yararlı konu teşekkürler
--------------------- İnsan Türk olur da, nasıl Mustafa Kemal Paşa'dan yana olmaz?

make it rain λ
gharmori Teşekkür etti.
M3TA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
03/2017
Nereden:
BORNOVA
Mesajlar:
2.157
Konular:
113
Teşekkür (Etti):
453
Teşekkür (Aldı):
710
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 20:00
#4
Eline sağlık tamda javaya yöneliyordum öğrenmek için benim için yararlı eline sağlık
---------------------
İZMİR BORNOVA
GHETTO

𝓔𝓶𝓮𝓴𝓵𝓲 𝓐𝓷𝓴𝓪(𝓢𝓪𝓵𝓭ı𝓻ı) 𝓣𝓲𝓶 𝓜𝓮𝓷𝓼𝓾𝓫𝓾
gharmori Teşekkür etti.
Milliyetci87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
necropolis
Mesajlar:
4.321
Konular:
459
Teşekkür (Etti):
4991
Teşekkür (Aldı):
1048
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 20:06
#5
Eline sağlık kanka
--------------------- Hayır,yaşaman gerek.Hayat bilinmeyelerle dolu,bir şey olacağı zaman olur.O olurkende,biz yaşarız.

夜神月
CyberNeeG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
777
Mesajlar:
1.158
Konular:
48
Teşekkür (Etti):
169
Teşekkür (Aldı):
156
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 20:21
#6
Eline sağlık java candır destursuzz daha iyi bilir
gharmori Teşekkür etti.
gharmori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Andromeda G.
Mesajlar:
1.949
Konular:
219
Teşekkür (Etti):
243
Teşekkür (Aldı):
287
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 21:10
#7
Alıntı:
M3TA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık tamda javaya yöneliyordum öğrenmek için benim için yararlı eline sağlık
Alıntı:
BackLinux´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yararlı konu teşekkürler
Alıntı:
Red Screen´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık güzel yazı
Bu değerli yorumlarınız için teşekkürler,en başta hiç yorum gelmedi o kadar yazdım uğraştım sıfırdan hiçmi kimse görmedi diyorum,böyle yorumlar geldikçe bu seriyi devam ettircem

Alıntı:
Milliyetci87´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık kanka
niye siyah yazıyon kanka
BufGix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2015
Nereden:
Phobos/Space
Mesajlar:
1.023
Konular:
74
Teşekkür (Etti):
314
Teşekkür (Aldı):
444
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 21:19
#8
Java ya daha yeni basladim temel synax yazimi ve temel java bilgisini ogrendim ama su nesne tabanli programlama cok zor geldi kafam cok karisti

Siz ne onerirsiniz javayi ne kadar zamanda ogrenebilirim ve hobi amacli yapiyorum bu isi
---------------------
~Cahile gelmez benden hayır
gharmori - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
11/2011
Nereden:
Andromeda G.
Mesajlar:
1.949
Konular:
219
Teşekkür (Etti):
243
Teşekkür (Aldı):
287
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 21:42
#9
Alıntı:
easyly´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Java ya daha yeni basladim temel synax yazimi ve temel java bilgisini ogrendim ama su nesne tabanli programlama cok zor geldi kafam cok karisti

Siz ne onerirsiniz javayi ne kadar zamanda ogrenebilirim ve hobi amacli yapiyorum bu isi
Bende bir java kitabı var ondan okuyarak ilerliyorum gayet güzel oluyor gerçekten istiyorsan en geç 2 ayda öğrenirsin çünkü ben 1 hafta geçmeden kitabın ilk 100 sayfasını yalayıp yuttum nesne tabanlı programlama o kadarda zor değil aslında sınıfları metodları bilen birisi halleder bile
BufGix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2015
Nereden:
Phobos/Space
Mesajlar:
1.023
Konular:
74
Teşekkür (Etti):
314
Teşekkür (Aldı):
444
Ticaret:
(0) %
10-08-2017 21:53
#10
Alıntı:
gharmori´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Bende bir java kitabı var ondan okuyarak ilerliyorum gayet güzel oluyor gerçekten istiyorsan en geç 2 ayda öğrenirsin çünkü ben 1 hafta geçmeden kitabın ilk 100 sayfasını yalayıp yuttum nesne tabanlı programlama o kadarda zor değil aslında sınıfları metodları bilen birisi halleder bile
Bende de bir kitap var kodlab yayin evinin (JAVA 8) kitabi bende yaklasik 140. Sayfadayim iste nesne tablanli programlama da tikanip kaldim siz hamgi kiyabi kulaniyorsunuz?
---------------------
~Cahile gelmez benden hayır

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı